Kategórie
 
 
 
 
 
Sobota, 14. apríl 2018
Je lepšie mať paralyzér alebo sprej?

Ochrana vlastnej osoby je pre mnohých dôležitá a v súčasnosti predstavuje súčasť nášho života. Hlavne vo veľkých mestách môže číhať nebezpečenstvo vo forme prepadnutia, či okradnutia a to nielen vo večerných alebo nočných hodinách, ale aj cez deň. Obeťami násilnej alebo majetkovej kriminality sa stávajú hlavne dievčatá, ženy, seniori alebo iní hendikepovaní ľudia. Dôležité sú preto rôzne pomôcky na ochranu obete a na zastavenie každého násilníka.

Na ochranu vašej osoby alebo vašich blízkych si môžete vybrať paralyzér alebo obranný sprej. Ak stojíte pred otázkou, či je lepšie mať paralyzér alebo sprej, tak ste na správnom mieste. Pozrieme sa na to spoločne.

Obranné spreje

Obranné spreje, čiže kasery sú najjednoduchším obranným prostriedkom na ochranu. Ich používanie je veľmi jednoduché. Dáte z nich dole poistku, pričom moderné spreje sa dajú stlačiť priamo a namierite ich na cieľ. Používanie sprejov majú vyskúšané aj ženy, takže zamieriť na cieľ nie je pre ne vôbec ťažké. Denne totiž používajú sprej vo forme laku na vlasy alebo dezodoranta. Vyberať ho môžete podľa látky ktorú obsahujú.

Rozoznávame 3 druhy sprejov:

  • Obranné spreje s označením CS – obsahujú syntetickú látku CS, majú okamžitý účinok na oči, pokožku alebo sliznicu. Nie sú však dostatočne silné a vhodné na obranu pred zvieratami.
  • Obranné spreje s označením OC – Pepper – obsahujú prírodnú látku oleoresin capsicum – okamžite paralyzujú útočníka a sú vhodné aj proti zvieratám, napríklad proti psom.
  • Obranné spreje s označením CR – obsahujú syntetickú, dráždivú látku, ktorá sa rovná 30 % obsahu kajanského korenia a sú vhodné aj proti zvieratám a ľuďom.

Pri rozhodovaní, aký druh si vybrať, nie je až také dôležité. Je úplne jedno, koľko ktorej látky v spreji je, pretože všetky v očiach a na slizniciach veľmi pália a len ťažko udrží niekto oči naďalej otvorené. Zdanlivé nepôsobenie môže znamenať jediné, že ste sa proste netrafili do útočníkovej tváre. Najdôležitejšie je trafiť sa útočníkovi priamo do tváre, hlavne očí.

Obranné spreje

V prípade, že veľa času trávite v prírode alebo lese, je lepšie si vybrať obranné spreje na zver, ktorých účinok je až v dosahu 6 – 8 metrov, kde vytvárajú približne 4 m širokú obrannú bariéru pred útočiacou zverou. Obsahujú kombináciu takých látok, ktoré zabezpečia okamžité a veľké pálenie v oblasti dýchacích ciest s efektom rozostrenia videnia. Zároveň znefunkčnia čuchové zmysly šelmy a tak sa môžete bezpečne dostať až domov.

TIP: Prečítajte si aj náš podrobný článok o obranných sprejoch.

Paralyzéry

Paralyzéry sú účinné obranné prostriedky na sebaobranu. Vydávajú elektrický prúd, ktorý pri kontakte s útočníkom prechádza do svalového a nervového systému. Majú dve diódy medzi ktorými prebieha prúd. Keď stlačíte spúšť a dotknete sa útočníka, prebehne elektrický prúd do jeho tela a to aj cez oblečenie. Pôsobí rýchlo a účinne a určite nehrozí nechcené zasiahnutie inej osoby. Útočník tak zostane na niekoľko minút zmätený. Stretnúť sa môžete s paralyzérmi s rôznym napätím, najčastejšie s rozmedzím od 200 000 – 500 000 V. Najúčinnejšie prístroje majú 10 000 000 V.

Proti nechcenému spusteniu je u niektorých paralyzérov poistka. Výbornou funkciou je integrované svietidlo na sebaobranu v tme. V prípade, že sa bojíte vytrhnutia paralyzéra útočníkom, odporúčame prístroj s poistným pútkom na ruku a bezpečnostným kolíkom. Pri vytrhnutí z ruky prestane jednoducho fungovať. Niektoré prístroje majú v sebe zabudovaný integrovaný korenistý sprej alebo funkciu zvukovej sirény na upozornenie ľudí v okolí.

Paralyzér si môžete vybrať aj podľa veľkosti. Menšie sa vám budú lepšie ovládať a prenášať, tie väčšie môžu odstrašiť útočníka aj z diaľky. Odporúčame menšie paralyzéry pre ženy, sú decentnejšie, môžu sa nosiť v kabelke a nezavadzajú.

Vybrať si môžete:

TIP: Prečítajte si viac o paralyzéroch a ich použití.

Paralyzér na obranu

Paralyzér alebo sprej?

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý z týchto obranných prostriedkov má svoje výhody a nevýhody, ktoré vyniknú v rôznych situáciách. Ich kúpa by mala byť vo váš prospech a nie v prospech útočníka.

Medzi výhody obranných sprejov patria:

  • účinnosť z diaľky – pri ich použití máte odstup od potenciálneho útočníka a zneškodníte ho ešte predtým, ako sa vás dotkne,
  • malá veľkosť, ktorá neprezradí, že sa idete brániť,
  • výborná pomôcka pred útočiacou zverou,
  • model môžete voliť podľa toho, kam práve idete, napríklad do lesa na prechádzku si vezmete model „Jet“, do výťahu „Gel“ a na blízko po chodbách „Fog“.

Nevýhody obranných sprejov:

  • úspešnosť použitia spreja je závislá do poveternostných podmienok a tak v prípade veľkého vetra alebo protivetra nemusíte obsah nastriekať útočníkovi priamo do tváre,
  • obrana sprejom môže byť komplikovaná v malom uzavretom priestore,
  • obsah spreja môže pôsobiť na všetkých, čiže aj na vás ak ste v dosahu a nemáte šancu uniknúť.

Výhody paralyzérov:

  • v prípade, že ste už napadnutý útočníkom kvôli blízkej vzdialenosti je obrana paralyzérom účinnejšia,
  • výhodou je prítomnosť poistky proti vytrhnutiu, čím zaistíte, aby vám útočník nevytrhol paralyzér z ruky,
  • môžete ho použiť viackrát lebo sa dá dobíjať,
  • nie sú závislé na okolitej teplote a poveternostným podmienkam.

Nevýhody paralyzérov:

  • veľká nevýhoda je ich nutnosť použitia na kontaktnú vzdialenosť,
  • nehodí sa proti nebezpečným zvieratám v dôsledku blízkej vzdialenosti použitia paralyzéra, je to pomerne nebezpečné,
  • treba dávať pozor, aby nebol vybitý.

Spreje aj elektrické paralyzéry si môžete vybrať v takom vyhotovení, že nemusia byť v špeciálnom puzdre. Sú vybavené klipom, ktorý sa dá pripnúť na opasok, či lem batoha a tak sú stále poruke v prípade potreby. Je totiž nepredstaviteľné, že máte so sebou takúto pomôcku a je pohodená v kabelke s množstvom vecí, ako sú kľúče, mobil alebo kozmetika. S nebezpečenstvom totiž prichádza panika a v nej paralyzér alebo sprej nemusíte vôbec nájsť.

Je lepšie mať paralyzér alebo sprej?

Pomohli sme vám rozhodnúť sa, ktorú obrannú pomôcku je lepšie používať a mať? Ak nie, odporúčame vám vybrať si obidve. Každá má iný účel použitia a spôsob obrany môžete skombinovať. Neuškodí mať niečo v zálohe pre prípady, keď sa sprejom netrafíte do tváre útočníka, potom môžete použiť paralyzér. Alebo naopak, ak zasiahnete útočníka paralyzérom, môžete ho ešte „doraziť“ sprejom. Nebojte sa útočníkovi nespôsobíte žiadne trvalé následky a pre človeka nie sú nebezpečné.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia