Kategórie
 
 
 
 
 
Nedeľa, 25. marec 2018

Stanovanie si buď zamilujete, alebo ho nepochopíte. Iná možnosť jednoducho neexistuje. Aby ste aj vy patrili do toho prvého tábora, tak vám poradíme, ako vybrať stan správne a čomu pri jeho kúpe venovať pozornosť. Stan bude na cestách vaším druhým domovom a môže spoľahlivo slúžiť celé roky. Ako si teda vybrať ten správny pre vaše dobrodružstvá i pohodlnú dovolenku?

Koľko osôb bude stan väčšinou využívať?

Jedna z prvých otázok, ktorú by ste si mali položiť. Aj keď plánujete cestovať väčšinou vo dvojici, tak sa nutne nezameriavajte len na stan pre 2 osoby. Trocha priestoru naviac určite oceníte v prípade, že budete musieť kvôli zlému počasiu stráviť v stane aj niekoľko hodín navyše. Po celodennej turistike oceníte, že sa budete môcť poriadne vystrieť bez toho, aby ste svojmu spolunocľažníkovi neuštedrili ranu lakťom.

Viac priestoru oceníte aj v prípade, že kvôli bezpečnosti chcete nechať svoje veci v stane a nie len v predsieni. Pri väčšom počte osôb nezabudnite ani na viac vchodov. Výrazne zvýšia komfort obzvlášť vtedy, keď niektorí „spoluobyvatelia“ pôjdu spať v rozdielny čas alebo vstanú o niečo skôr. Skvelým príkladom je napríklad stan Husky Family Boston 8.

Aký tvar stanu je ideálny?

Ako už iste tušíte, tak ani na túto otázku neexistuje univerzálna jednoznačná odpoveď. Tvar stanu je nutné vyberať nielen s ohľadom na bod uvedený vyššie, ale aj na vašu výšku. To platí hlavne pri menších stanoch, ktoré môžu byť pomerne nekomfortné.

Zároveň nesmieme opomenúť ani využitie. Napríklad pri kempovaní v horách oceníte predsieň. Niektoré predsienky (hlavne pri mohutnejších stanoch) majú dokonca aj vlastnú „podlahu“, sú pomerne vysoké a pri nepríjemnom slnku alebo počas dažďa predstavujú skvelý priestor na sedenie pre viacerých ľudí. A aby sme nezabudli – tieto časti stanu môžu v pokoji poslúžiť ako úložný priestor pre batožinu i bicykel.

Menšie stany majú predsieň len vo forme predĺženého tropika (vrchná časť stanu). Samozrejme, aj tieto malé a zospodu neizolované priestory sú užitočné. Tiež do nich môžete uložiť veci, ale už nie sú v takom bezpečí (napr. pred vlhkosťou) kvôli absencii podlážky. Majú však aj jednu výhodu – nemusíte sa na nich báť použiť malý kempingový varič alebo horák.

Návod ako vybrať stan a ísť stanovať.

Jednoplášťové verzus dvojplášťové stany

Väčšina predávaných stanov je dvojplášťových. Takéto vojenské stany sa skladajú z dvoch vrstiev, spodnej vrstvy - sink a hornej vrstvy, tzv. tropika. Táto konštrukcia zamedzuje kondenzácii vodných pár vnútri stanu. Spodná vrstva sink sa vyrába z priedušného materiálu. Medzi vrstvami cirkuluje vzduch, čo napomáha napríklad pri vysúšaní stanu. Vrstva tropiko by mala byť vodeodolná, práve preto je najčastejšie vyrábaná z materiálov ako polymid a polyester.

Pri materiáloch ešte chvíľku ostaneme. Na ochranu pred pretrhnutím a väčším poškodením majú lepšie stany ripstopovú štruktúru látky, ktorá zabraňuje rozširovaniu trhlín. Túto špeciálnu štruktúru spoznáte na prvý pohľad (ako malé štvorčeky na látke). V sieni sú väčšinou umiestnené tenké látky alebo sieťoviny, slúžiace ako izolácia a zároveň ochrana pred dotieravým hmyzom.

Spodná časť stanov je vyrobená väčšinou z rovnakých materiálov ako tropiko, len s vyššou odolnosťou proti vode. Lacnejšie stany majú spodnú časť z PVC, drahšie varianty z polyesteru a polyamidu. No a nakoniec prúty/tyčky – tie sú vyrábané pri lacnejších stanoch z laminátu (neodporúčame = častejšie praská a je ťažký), alebo z odolného kovu. Najčastejšie sú vyrábané z hliníka, duralu alebo skandia.

Ak máte možnosť, tak sa zamerajte aj na farbu stanu. Nemyslíme len z pohľadu vašich preferencií a estetiky, ale svetlé farby všeobecne lepšie prepúšťajú svetlo. Ak budete v stane dlhšiu časť dňa (napríklad počas dlhého dažďa), tak určite oceníte viac svetelných paprskov vo vnútri stanu. Okrem iného, aj v lete sa v nich budete cítiť príjemnejšie.

Aký vodný stĺpec pri stane zvoliť?

O tom, čo je to vodný stĺpec sme už nedávno písali. V skratke – vodný stĺpec určuje nepremokavosť materiálu. Pokiaľ si kladiete otázku ako vybrať stan, tak práve toto je jeden z rozhodujúcich faktorov, ktorý by ste mali zohľadniť. V našich podmienkach vám postačí vodný stĺpec tropika od 2 500 mm. Pokiaľ sa však chystáte pravidelne chodiť stanovať na hory, tak odporúčame vybrať stany s vodným stĺpcom okolo 5 000 mm. To sa však týka tropika (vrchnej časti stanu). Podlážka, teda spodná časť stanu, by mala mať vodný stĺpec minimálne 5 000 mm. Dôvod je prostý – vrchné tropiko je zaťažované dažďom relatívne rovnomerne a s rovnakým tlakom, no na podlážku tlačíme nepravidelne a celou váhou tela. Do veľmi náročných podmienok sú ideálne stany s vode odolnosťou 6 000 – 12 000 mm.

Vodný stĺpec stanu do určitej miery ovplyvňuje aj priedušnosť. Čím vyššia hodnota vodného stĺpca, tým je materiál hrubší a ťažšie prepúšťa vzduch dnu a von. Pred kúpou stanu s vysokým vodným stĺpcom si preto určite skontrolujte, či má stan dobre vyriešené vetranie. Veď viete, aby vás ráno náhodou nezobudila skondenzovaná kvapkajúca voda. :-D

Ak chcete vybrať matrac správne, tak počítajte aj s tým, že vodný stĺpec sa môže s postupom času znížiť. V dôsledku namáhania a nerovnomerného napnutia môžu niektoré časti stratiť niečo zo svojej skvelej odolnosti.

Návod ako vybrať stan a ísť stanovať.

Pevnosť konštrukcie stanu

Pevnosť a stabilita stanu nie je daná iba počtom prútov a počtom ich krížení. Nemenej dôležitý je aj spomínaný materiál, z ktorého sú vyrábané. Vo všeobecnosti si pamätajte, že najodolnejšie sú duralové prúty = zliatina hliníka, horčíka, medi a mangánu. Niektorí výrobcovia (aj niektoré MFH stany a Husky stany) však používajú tzv. durawrapové prúty. Sú to ľahké laminátové prúty potiahnuté polyesterovou fóliou, ktorá zabezpečí, aby mali dlhú životnosť.

Ako vybrať stan správne?

V prvom rade buďte obozretný a porovnajte si všetky jednotlivé parametre. Určite by sme ešte mohli spomenúť množstvo ďalších tipov a kritérií. Vyššie uvedené otázky a odpovede by vám však mali dať dostatočnú odpoveď na to, aby ste zistili, aký stan je pre vás najlepší. Pokiaľ si však napriek tomu neviete dať rady, tak nás neváhajte osloviť a napíšte nám. Veľmi radi vám s výberom pomôžeme!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia