Kategórie
 
 
 
 
 
Piatok, 25. máj 2018
Tieto veci by vám pri kempovaní nemali chýbať

Teplé a slnečné počasie je priam stvorené na kempovanie. Aj vy sa chystáte stanovať alebo kempovať? Ak nechodíte do prírody pravidelne, tak je dôležité sa poriadne zbaliť, aby vám nič dôležité nechýbalo. Preto vám poradíme a dáme inšpiráciu, ktoré veci by vám pri kempovaní nemali chýbať.

Správne kempingové vybavenie sa však líši v závislosti od toho, kam idete, na ako dlho a aké aktivity budete vykonávať. V neposlednom rade je dôležité vedieť, či si budete variť sami, jesť z konzervy alebo budete chodiť pravidelne do reštaurácie. Zbalenie vecí ovplyvňuje aj to, či sa chystáte na kempovanie autom a môžete so sebou zobrať kopu vecí alebo budete musieť všetko zbaliť so sebou do batohu.

Základ je stan, karimatka, spacák a deka

Na stan sa určite nezabúda, pri výbere stanu by ste však mali zohľadniť počet osôb, ktoré budú v stane spať, aby nebol príliš malý. Dôležitá je aj jeho hmotnosť v tom prípade, že sa chystáte na kempovanie pešo a budete ho niesť na chrbte. V prírodných podmienkach musíte rátať aj s dažďom. Preto vyberajte kvalitnejšie stany s vyšším vodným stĺpcom. Neodporúčame stany s vodným stĺpcom 1000 mm, sú vhodné len na občasné prespatie a začnú premokať už pri slabšom daždi.

Nemali by ste zabudnúť na niečo, na čom budete spať - čo vás ochráni pred chladom od zeme. Zvoliť môžete buď nafukovací matrac alebo karimatku. V prípade matraca si zbaľte aj pumpičku na jeho nafúkanie. No a dobrú službu poskytnú spacák alebo deka. Ak uprednostníte spať v spacáku, tak vám postačí ľahký, vhodný na letné obdobie.

Oblečenie na kempovanie

V prípade oblečenia je to individuálna vec jednotlivca. Niekto aj počas studeného dňa dokáže chodiť v kraťasoch a niekto je viac zimomraví. Dôležité je zobrať si oblečenie na horúce dni, ale netreba zabúdať na studené dni, ktoré vás môžu prekvapiť. Nezabudnite na tričká, nohavice (krátke aj dlhé), ponožky, spodné prádlo (môžete si pribaliť aj termoprádlo na chladné noci), mikina, sveter, určite niečo čo dažďa (pršiplášť, nepremokavá bunda), pokrývka na hlavu pred slnkom, plavky a uterák.

Kvalitná obuv je na kempovanie veľmi dôležitá a to hlavne v tom prípade, že budete chodiť na výlety do lesa a prírody. Nie je nič horšie ako dostať otlaky zo zle zvolenej obuvi. Hodiť sa budú aj ľahké tenisky, či šľapky na chvíle oddychu. O tom, čo si obuť na turistiku sme podrobnejšie písali len prednedávnom.

Varenie a potraviny

Najdôležitejšia je pitná voda. Vo väčšine kempov je prístup k pitnej vode, ale keď budete kempovať niekde v prírode a nebudete mať pitnú vodu, je potrebné zaobstarať dostatok pitnej vody pre všetkých a na všetko nevyhnutné - varenie, pitie, umývanie riadu a podobne.

V prípade, že sa chystáte kempovať na niekoľko dní a budete si pravidelne variť, potrebujete dostatočné vybavenie na varenie. Nie vždy sú totiž ideálne podmienky na rozloženie ohniska a nie všade je dovolené zakladať oheň. Preto vám odporúčame kúpiť si kempingobý varič, na ktorom budete jedlo pripravovať. Môžete si so sebou zobrať aj gril na grilovanie, nezabudnite uhlie na gril a k tomu aj zápalky alebo zapaľovač. Samozrejmosťou sú potom hrnce, riad do prírody, nôž na krájanie, otvárač na konzervy, škrabka, doska na krájanie, veci na umývanie riadu. Hodiť sa môže prenosná chladnička, aj termoska a fľaše na vodu.

Nemali by ste zabudnúť na trvanlivé potraviny, rôzne konzervy, ale aj sáčkové polievky i hotové jedlá, ktoré dlho vydržia. Vhodné sú sušené cestoviny s rôznymi omáčkami, na ktorých prípravu postačí voda. Na pár dní vám poslúži termotaška alebo prenosná chladnička s chladiacimi vložkami. Potraviny, ktoré sa rýchlo kazia zjedzte ako prvé. Varenie v prírode môže byť aj zábava, ktorá skončí chutnou večerou.

Hygiena pri kempovaní

Zabudnúť by ste nemali aj na hygienu. Skvelým pomocníkom vám môže byť prenosná sprcha, ktorá poslúži na rýchlu sprchu, ale aj vtedy, keď sa chystáte kempovať so svojimi deťmi a neustále potrebujú umyť si ruky alebo tvár. Nezabudnite si pribaliť mydlo alebo sprchový gél, šampón, zubnú kefku a pastu, veci na holenie, potreby na česanie, vreckovky, dámske hygienické potreby aj uteráky. Samozrejme, bez väčšiny týchto vecí sa zaobídete a prežijete. :) Veľkú službu vám poskytnú vlhčené utierky, s ktorými utriete čokoľvek, ale aj toaletný papier, repelent i krém na opaľovanie.

Tieto veci na kempovanie by ste nemali zabudnúť

Je množstvo vecí, ktoré sa vám môže zísť. Medzi najdôležitejšie bude určite patriť zdroj svetla, buď vo forme baterky, petrolejky alebo čelovky. K dôležitým pomocníkom na výlety a outdoorové aktivity určite patria kompas, buzola alebo GPS. Nemali by ste zabudnúť na lekárničku prvej pomoci s vhodným vybavením. Zase treba zvažovať, či idete do oficiálneho kempu alebo mimo civilizácie, kde vám aj možno banálna vec môže zachrániť život. Dôležitá je dezinfekcia, sterilný i elastický obväz, sterilná gáza, nožnice, hliníková fólia, sterilné rukavice, ale aj náplaste, či trojrohá šatka. Obsah lekárničky doplňte o lieky, ktoré pravidelne užívate, nezabudnite na lieky proti bolesti, od teploty i hnačky, poprípade nezabudnite masť na štípance.

Drobnosti, ktoré sa ale môžu zísť:

  • paracord náramok (pozri tiež využitie paracordu v prírode)
  • špagát a štipce na sušenie bielizne
  • náhradné baterky
  • mobil a nabíjačka na mobil, poprípade powerbank
  • potreby na šitie
  • slnečné okuliare
  • veci na zábavu, rôzne hry, lopta, karty
  • fotoaparát
  • sekera
  • nôž alebo multifunkčný nožík

Nech sa chystáte kamkoľvek, je množstvo vecí, ktoré môžete potrebovať. My sme vám chceli v prvom rade dať inšpiráciu. Dôležité je dopredu si spísať zoznam vecí, ktoré sa zídu a bez ktorých sa určite nezaobídete. V prípade, že všetko musíte pobaliť do batoha, môžete vyškrtať tie veci, ktoré vám až tak chýbať nebudú.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia