Kategórie
 
 
 
 
 

Zaujímavosti

Streda, 16. január 2019

Čína, Rusko alebo USA? To, že tieto krajiny sú na vrchole, čo sa týka počtu vojakov, tankov, lodí a lietadiel, asi nikto nepochybuje. Vedeli by ste však správne určiť aj ich poradie? Ktorá krajina má najsilnejšiu armádu a kde sa nachádza Slovensko?

 
Utorok, 16. október 2018

Zbrane sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti v rôznych podobách. Všetko začalo jednoduchou kamennou sekerou a oštepmi s kamennými alebo drevenými hrotmi. Medzi loveckou a vojenskou zbraňou v princípe dlho nebol žiadny markantnejší rozdiel.

 
Utorok, 16. október 2018

Dejiny ľudstva sú plné násilia a ozbrojených konfliktov. Po príklady nemusíme chodiť do hlbokej minulosti. Postačí spomenúť 20. storočie s prvou, či druhou svetovou vojnou, Vietnam, Irak alebo krvácajúcu Juhosláviu. Filmy s vojnovou tematikou nám nastavujú pravdivé zrkadlo, v ktorom môžeme vidieť akých ukrutností a zverstiev sa dokáže dopustiť človek voči človeku. Vojnové filmy, ktoré vám priblížime v nasledujúcich riadkoch zachytávajú udalosti 2. svetovej vojny pohľadom vojakov i bežných ľudí. Napriek tomu, že tento žáner vyhľadávajú skôr muži, tak nasledovné filmy by si rozhodne nemali nechať ujsť ani ženy.

 
Streda, 22. august 2018

O každé oblečenie by sme sa mali adekvátne starať. Aby nám dlho vydržalo ako nové a aby slúžilo k svojmu účelu čo najdlhšie. Hlavne oblečenie, ktoré často nosíme do prírody, na stanovačku alebo na turistiku je potrebné chrániť pred zašpinením a zmoknutím. Starostlivosť o oblečenie to znamená, pravidelné i šetrné pranie. Samozrejme, aby sme zabránili jeho veľkému znečisteniu, je potrebná aj impregnácia oblečenia. Práve o nej si dnes povieme viac.

 
Utorok, 24. júl 2018

Žiaden hotel, mäkká posteľ, ale zobúdzanie sa pri speve vtákov, obklopený prírodou a s hviezdami nad hlavou. Kto by odolal neopakovateľnému zážitku, akým stanovačka bezochyby je. O stanovačke platí pravidlo, že nech dopadne akokoľvek, vždy budete mať na čo spomínať. Či si domov prinesiete krásne spomienky alebo aj tie, na ktoré by ste najradšej zabudli.

 
Streda, 27. jún 2018

Hranica medzi životom alebo smrťou môže byť v niektorých prípadoch skutočne veľmi tenká. Primálo skúseností, neznalosť terénu alebo nepredvídaná situácia môžu premeniť nevinný výlet do prírody na drámu, pri ktorej môžete bojovať o holý život. Nuž a pretože dobrých rád nie je nikdy dosť, pokúsime sa nadviazať na 1. časť. Dnes vám prinesieme pohľad na ďalšie 3 mýty o prežití, ktoré by vám však v reálnej situácii život skôr skomplikovali, ako skutočne pomohli.

 
Sobota, 16. jún 2018

Búrka prichádza často nečakane a môže človeka zastihnúť takmer kdekoľvek. Ideálne je, keď vás zastihne doma, vtedy zvyčajne nepredstavuje žiadne riziko. Iné však je, keď vás zastihne búrka v lese, na voľnom priestranstve, či pri turistike. Takáto situácia môže byť život ohrozujúca a takmer každé leto v dôsledku zásahu blesku vyhasne nejaký ľudský život. Čo vtedy robiť, respektíve nerobiť, keď vás zastihne búrka v prírode?

 
Utorok, 15. máj 2018

Máte radi dobrodružné výlety vzdialené od civilizácie? Aj my, no treba byť ostražitý. Nebezpečie vám nemusí hroziť len ďaleko v cudzine. Aj taká bežná činnosť akou je zber húb môže skončiť fatálne. Čo robiť a ako sa správať, keď sa človek ocitne zoči-voči nebezpečiu?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia