Kategórie
 
 
 
 
 
Štvrtok, 26. apríl 2018
Ako sa orientovať v prírode a teréne?

Patríte k zanieteným milovníkom prírody a z času na čas idete s priateľmi do hôr na túru? Možno sa už stalo, že ste zišli z chodníka a bolo potrebné sa vedieť zorientovať. Dnešný moderný človek stratil zmysel pre orientáciu keďže sa spolieha na svoj mobilný telefón a GPS navigáciu. Čo však robiť v prípade, keď mobil alebo navigácia nefungujú, prípadne ste sa ocitli niekde bez akéhokoľvek vybavenia a musíte sa spoľahnúť iba na svoje vedomosti? Ako sa orientovať v prírode bez pomôcok, len s pomocou prírody? Ako zistiť kde je sever? Odpovede nájdete v tomto článku.

Určovanie svetových strán v teréne

Základná orientácia spočíva v schopnosti určiť svetové strany. Skúsení turisti vedia, ako sa orientovať v prírode i teréne a dokážu určiť svetové strany bez vybavenia. Dôležité je všímať si prírodu. V škole ste sa určili prírodné zákonitosti, podľa ktorých určíte svetové strany, avšak rokmi upadli do zabudnutia. Osviežte si s nami tieto dôležité vedomosti, ktoré vám môžu v niektorých situáciách zachrániť život.

Ako určiť svetové strany bez kompasu?

Podľa Slnka 

Svetové strany sú veľmi dôležité pri hľadaní cesty, ich určenie bez pomôcok je najjednoduchšie pomocou Slnka. Keď sa presne napoludnie postavíte tvárou k svojmu tieňu, máte pred sebou sever a za sebou juh. Pri roztiahnutí rúk, ľavá ruka určuje západ a pravá východ.

Podľa hodiniek

Ak sa ocitnete v prírode bez navigačných pomôcok, tak svetové strany určíte pomocou ručičkových hodiniek. Namierte malú hodinovú ručičku na Slnko, uhol medzi týmto smerom a číslom 12 rozdeľte. Os uhla vám ukáže svetovú stranu juh. Platí to na severnej pologuli, na južnej je to opačne, os ukazuje svetovú stranu sever. Treba dávať pozor, aby čas na hodinkách zodpovedal miestnemu času. V období letného času nemáme skutočný čas, ale o hodinu posunutý, mali by ste preto brať na to ohľad. Doobeda uhol rozdeľte proti smeru hodinových ručičiek, čiže doľava a poobede zase v ich smere, čiže doprava. Pri určovaní svetových strán majte hodinky vodorovne.

Prírodné ukazovatele svetových strán

  • Listnaté stromy - osamelé stromy majú za normálnych podmienok bohatší porast listov - na severnej pologuli je to južná strana a na južnej - severná. To či ste na južnej alebo severnej pologuli sa určite podľa rovníka. Osamelé stromy majú na juhu dlhšie a silnejšie vetvy. 

  • Ihličnaty a vŕby - tie sa najčastejšie nakĺáňajú na slnenčnú stranu  

  • Letorasty - sú na severnej strane hustejšie 

  • Peň osemlých stromov - na severnejšej strane má hustejšie letokruhy. Overiť si to môžete podľa iných stromov a pňov, ktoré sú na severnej prípadne severozápadnej strane obrastené machom a lišajníkmi.

  • Mach - ten rastie častejšie na severnej strane stromu pretože potrebuje vlhkosť

  • Juh určíte podľa polohy mraveniska, je takmer vždy na južnej strane kvôli slnečným lúčom, aj otvory úľov smerujú na juh.

  • Stromy s drsnou kôrou - kôra je viac zrnitá na severnej strane kmeňa

  • Slnečnica - otáča sa neustále za slnkom

  • Na jar ostáva sneh na severných svahoch a na južných je už dávno roztopený
     

Podľa mesiaca

Ak mesiac vychádza pred západom slnka, všímajte si jeho osvetlenú stranu, tá sa nachádza na západe. Ak je tomu opačne a vychádza po západe slnka, osvetlená časť mesiaca je na východe. Čo však robiť, ak mesiac vychádza súčasne so západom slnka? V tomto prípade hovoríme o úplnku - vtedy je o 18:00 na východe, o 21:00 na juhovýchode, o 23:59 na juhu, o 3:00 na juhozápade a o 6:00 na západe oblohy.
 

Ako sa orientovať v tme? Cestu ukážu hviezdy.

Ak je mesiac v splne, tak orientácia je jednoduchá. Platí totiž rovnaký princíp ako pre slnko s použitím hodinových ručičiek. Ideálne je, keď je na oblohe vidieť Polárku. Nachádza sa vždy na severe.

V prípade, že vidíte len niektoré hviezdy, zostrojte si improvizovaný zameriavač. Zamerajte na ľubovoľnú hviezdu, ktorú je najlepšie vidieť a niekoľko minút počkajte. Hviezda sa zo zameriavača vychýli a podľa toho akým smerom sa pohla, určíte svetovú stranu.

  • Hviezda sa pohybuje doprava šikmo hore – pozeráte sa na východ.
  • Hviezda sa pohla doprava šikmo dole – pozeráte sa na západ.
  • Keď sa hviezda pohybuje doprava a ďalej po oblúku mierne nahor – pozeráte sa na sever.
  • Hviezda sa pohybuje doprava a ďalej po oblúku mierne nadol – pozeráte sa na juh.

Na lepšie vyhodnotenie pohybu hviezd odporúčame zostaviť dva zameriavače. Lepší výsledok dosiahnete v prípade, že sa zameriavačom trafíte priamo na západ alebo na východ, kde sú smery pohybov hviezd najzreteľnejšie.

Orientácia v prírode

Orientácia v teréne pomocou kompasu

Naučiť sa orientáciu v teréne podľa prírody nie je ťažké, ale v kritických situáciách si na to nespomeniete. Preto by ste si na túru do lesa alebo do neznámeho prostredia mali pribaliť aj buzolu alebo kompas.

Kompas je navigačné zariadenie, pomocou ktorého určíte svetovú stranu. Pracuje na princípe magnetickej sily a funguje za každého počasia. S mapou by mal byť neodmysliteľnou súčasťou vybavenia. Predtým, ako sa vyberiete do hôr, naučte sa správne ho používať. Dávajte pozor, aby nebol ovplyvnený kovovými predmetmi, ako sú hodinky, pretože strelka kompasu na ne reaguje. Ak takéto vplyvy neodstránite, tak môže dôjsť k odklonu strelky aj o 180 °. 


Označenie svetových strán na kompase

Svetové strany na kompase majú anglicky: N – sever (north), S – juh (south), W – západ (west), E – východ (east).

Ako používať kompas

Kompas svojou strelkou ukazuje na magnetický pól Zeme. Najľahšie sa používa s mapou.

  • Mapu položte na rovnú plochu a dajte na ňu kompas. Na každej mape sú zakreslené štvorce.
  • Kompas položte k jednej čiarne na mape a otáčajte ju s kompasom tak, aby strelka, ktorá ukazuje sever bola zarovno s čiarou a zároveň aby ukazovala na hornú stranu mapy. Každá mapa je nakreslená tak, že horná strana je na sever.
  • V prípade, že potrebujete dôjsť niekde do cieľa, musíte určiť azimut (orientovaný uhol, ktorý zviera určitý smer). Vtedy už mapou nepohnite. Kompas nasmerujte na cieľ. Prečítajte a zapamätajte si azimut.
  • Čiara na mape a strelka kompasu musia stále ukazovať na sever v jednej rovine.
  • Farebná čiara pri strelke ukazuje azimut, ktorého sa držte a tak prídete do cieľa.

Možno je to ťažké na pochopenie, ale orientácia v teréne pomocou kompasu chce trošku cviku. Vyskúšajte si to ešte predtým  než vyrazíte do hôr, hoci aj doma na záhrade.

Orientácia s kompasom

Orientácia v teréne pomocou buzoly

Buzola vyzerá podobne ako klasický kompas, ale je doplnená uhlomerom, niekedy aj lupou a pravítkom. K presnému určeniu svetových strán alebo určeniu azimutu (smerový uhol), potrebujete mapu.

Ako používať buzolu

Buzola je vybavená priezorom, ktorým nastavujete smer k bodu v teréne. Meranie sa uskutočňuje pomocou otočného kotúča so stupnicou, na ktorom sú vyznačené uhly. Buzola má na jednej hrane nakreslené pravítko, ktoré sa používa na odčítavanie vzdialeností na mape.

Pomocou buzoly určite sever takto:

  • Buzolu položte na pravú ruku.
  • Stupnicu natočte tak, aby severná strelka bola rovnobežná s ryskami stupnice a zároveň bola v zákryte s označením severu (N) na stupnici.

Orientácia v prírode je naozaj dôležitá a preto si pri každej túre určite pridajte do batoha buzolu alebo kompas s mapou. Pomôžu vám rýchlo sa zorientovať a v kritických situáciách sú nenahraditeľným pomocníkom.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia