Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 16. október 2018
História zbraní a 5 faktov, ktoré ste o nich možno nevedeli

Zbrane sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti v rôznych podobách. Všetko začalo jednoduchou kamennou sekerou a oštepmi s kamennými alebo drevenými hrotmi. Medzi loveckou a vojenskou zbraňou v princípe dlho nebol žiadny markantnejší rozdiel.

Od kamennej sekery po zbrane hromadného ničenia

Postupom času však začali do výzbroje pribúdať oveľa účinnejšie zbrane ako praky, luky, meče rôznych tvarov i veľkostí, halapartne a samozrejme kuše, ktoré sa tešili veľkej popularite. Dôvod bol jednoduchý. Šípy vystrelené z kuší dosahovali vyššiu rýchlosť, vďaka čomu boli priebojnejšie a protivníkovi alebo zveri spôsobovali ťažšie poranenia.

Nuž a všetky tieto zbrane boli hojne využívané až do preniknutia čierneho strelného prachu do Európy. S nástupom strelných zbraní veci nabrali pomerne rýchly spád. Výsledok už všetci veľmi dobre poznáme, pretože vývoj zbraní napredoval do takej miery, že dnes nemáme problém za okamih zničiť život na planéte masívnymi bombami.

Nuž čo, človek je skutočne tvor vynaliezavý. Zbrane hromadného ničenia sú však kapitola sama o sebe a my sa v nasledujúcich riadkoch radšej pozrieme na niektoré fakty o ručných zbraniach.

1. Viete kedy sa objavila prvá strelná zbraň?

Prvé strelné zbrane sa prakticky objavili už v 14. storočí. Boli nabíjané odpredu cez ústie hlavne a aj preto dostali príznačné pomenovanie – predovky. Nepredstavujte si však nejakú modernú zbraň. Predovky pozostávali iba z hlavní a nemali pažbu ani žiadny typ zámku.

Odpaľovali sa priložením rozpáleného želiezka alebo horiaceho knôtu k strelnému prachu umiestnenému v prehĺbenine (kanáliku) na vonkajšom povrchu hlavne. Kanálik bol prepojený  so samotnou hlavňou, ktorá bola naplnená prachom. Strelný prach zapálený v priehlbinke zapálil aj prachovú náplň hlavne a takýmto spôsobom došlo k výstrelu.

Predovky mohli byť hákmi pripevnené k hradbe alebo o okraj voza, aby zmiernili silný spätný ráz zbrane. Streľba z týchto zbraní samozrejme nebola žiadna maličkosť. Nabíjanie trvalo dlho a streľba bola pomalá. No a o presnosti vtedajšej streľby sa nemusíme snáď ani baviť. Zo začiatku na vyvolanie zmätku v radoch nepriateľa však postačovalo aj burácanie strelných zbraní.

2. Podľa čoho dostala pomenovanie pištoľ alebo pištoľa

Slovo pištoľ pravdepodobne vzniklo od názvu husitskej zbrane píšťaly. Aj keď niektoré zdroje špekulujú, že slovo je odvodené od talianskeho mesta Pistoia, prvá alternatíva bude asi pravdepodobnejšia. Hlavne prvých ručných palných zbraní boli kované zo železa alebo odlievané z bronzu a mali iba hladký vývrt.

Impulzom na rozmach pištolí bol rozvoj kolieskového zámku v 16.storočí. Pištole boli onedlho súčasťou výzbroje jazdy. Vývoj napredoval, pažby sa odľahčili a pištole boli vybavené kresadlovým a neskôr perkusným zapaľovaním. Koncom 18 a potom najmä v 19. storočí sa pištole s obľubou používali na súboje. Na následky strelného zranenia po súboji zomrel aj ruský básnik A.S.Puškin.

3. Brokovnica už v 16. storočí?

Vynaliezavosť je nám ľuďom vlastná. Už v 16. storočí sa o zvýšenie pravdepodobnosti zásahu nabitím niekoľkých guľových nábojov do vývrtu hlavne pokúšali najmä poľovníci. Najskôr bolo používané sekané olovo a o niekoľko desiatok rokov sa broky vyrábali odlievaním roztaveného olova do nádoby s vodou a olejom. O rovnakom tvare takýchto brokov samozrejme nemôže byť ani reči.

Dokonalejšie broky boli k dispozícii až s príchodom 19. storočia, kedy boli broky vyrábané v odlievacích vežiach. Nuž a čo sa týka vyššej pravdepodobnosti zásahu, treba povedať, že presnosť streľby sa zvýšila mechanickými mieridlami, ktoré sa postupne zdokonaľovali. Puškohľady boli v USA používané už v druhej polovici 19. storočia. Odvtedy sa využívajú bežne v poľovníctve a nezaobídu sa bez nich ani snajperi.

4. Kentucká puška v rukách Buffala Billa dokázala divy

Vedeli ste, že kentuckú pušku, ktorú ste mohli vidieť vo filmoch Posledný mohykán alebo Patriot preslávil slávny ostrostrelec William Cody, známejší ako Buffalo Bill? Ak ste si možno doteraz mysleli, že ide o vymyslenú postavu akou bol Winetou alebo Old Shatterhand, tak sa mýlite. Buffalo Bill sa skutočne preháňal po prériách Severnej Ameriky, pričom vďaka vynikajúcej presnosti kentuckej pušky s dlhou hlavňou údajne dokázal za šesť mesiacov skoliť až 4 280 bizónov. Puška mala celkovú dĺžku 110,5 cm a vážila iba 1 745 gramov. Pri poľovaní však ešte chvíľu ostaneme.

5. Poľovnícka lukostreľba

Ak ste si mysleli, že luky pri poľovaní sú už minulosťou, vyvedieme vás z omylu. Poľovnícka lukostreľba je aj na Slovensku úplne legálna a s moderným lukostreleckým výstrojom i kvalitným oblečením je možné v súlade s poľovníckymi pravidlami loviť prakticky akúkoľvek zver.

Absencia hluku pri výstrele je navyše bonus, o ktorom sa poľovníkom so strelnou zbraňou môže iba snívať. Poľovanie s lukom je samozrejme oveľa náročnejšie. Lukostrelec sa musí maskovať aby sa dostal k zveri oveľa bližšie ako poľovník so strelnou zbraňou, ktorý môže zver loviť zo vzdialeností 100 metrov. Pri poľovníckej lukostreľbe je najčastejšie strieľané zo vzdialenosti 25 metrov.

TIP: Ako na maskovanie v prírode? Prečítajte si náš kompletný návod.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia