Kategórie
 
 
 
 
 
Pondelok, 20. jún 2022
Najväčšie armády sveta - je veľkosť vojska rozhodujúca?

Vojny a armády sú staré ako ľudstvo samo. Najlepšie to vystihuje citát rímskeho vojaka a autora vojenských kníh, Flavia Vegetiusa - Si vis pacem, para bellum. V preklade: ak chceš mier, priprav sa na vojnu. Pripravili sme porovnanie troch najväčších armádach sveta: Čína, Rusko a USA. O tom, že sú tieto krajiny na vrchole, čo sa týka počtu vojakov, tankov, lodí a lietadiel, asi nikto nepochybuje. Vedeli by ste však správne určiť aj ich poradie? Ktorá krajina má najväčšie vojsko a výzbroj a ako je na tom Slovensko?

Prečo je lepšie povedať najväčšie a nie najsilnejšie? Sila armády totiž nezávisí od veľkosti. V dlhej histórií armád a vojen je kopa príkladov, keď menšia ale lepšie vyzbrojená či morálne odolnejšia armáda zvíťazila nad početne väčším a zdanlivo silnejším protivnikom. 

Vojaci bežiaci v púšti

V novodobých dejinách je to bez debaty Šesťdňová vojna ( resp. Tretia arabsko-izraelská vojna). Koalícia piatich masívne vyzbrojených armád (Sýria, Jordánsko, Egypt, Irak, Libanon) napadla v roku 1967 malý Izrael. Miesto rýchlej porážky, Izrael zvíťazil počas prekvapivých 6-tich dní a dokonca zabral Egyptu celý Sinajský polostrov až po Suezský prieplav. 

Pri veľkosti armády treba brať do úvahy veľa aspektov, ktoré ovplyvňujú jej skutočnú silu ako morálka, vycvičenosť vojska, stav techniky, bojové skúsenosti či kvalita velenia. Oficiálne čísla prezentované štátmi nikdy nekorešpondujú s reálnym stavom, keďže sú upravené zo strategických dôvodov. Často sú zveličované z propagandistických príčin, pre zastrašenie protivníkov, čo je doména hlavne autoritárskych a diktátorských režimov.

1. USA – Najsilnejšia armáda sveta

Vojensky najsilnejšou krajinou sveta sú podľa analýzy Global Fire Power Spojené štáty americké. Ich prevahu najlepšie ukazuje námorníctvo, konkrétne lietadlové lode. USA ich má dokopy 11. Väčšina je triedy Nimitz s výtlakom 100 000 ton, kapacitou 50 lietadiel a vrtuľníkov (podľa konkrétneho typu) a personálom o sile cca 5000 osôb (podľa druhu misie). V súčasnosti sa zavádza nová trieda lietadlových lodí, trieda Gerald. R. Ford, z ktorej je zatiaľ jedna jednotka. V počte ponoriek je tretie na svete s 68 jednotkami.

Armáda USA - štyria bežiaci vojaci
Zdroj: army.mil

Spojené štáty americké síce zaostávajú za Ruskom a Čínou, čo sa týka počtu tankov, ich dominantné postavenie v rámci amerického kontinentu im však zaisťuje, že po súši je možnosť ohrozenia obmedzená.

Armáda USA patrí medzi najväčšie zložky NATO a do spoločného rozpočtu prispieva najväčšími čiastkami. Rovnako podporuje ostatných členov Severoatlantickej aliancie aj po stránke výcviku a techniky.

Spojené štáty majú aktuálne v službe 1,4 milióna príslušníkov a cca 440 tisíc rezervistov. 

V leteckej technike kraľuje, keďže dohromady eviduje vyše 13 200 kusov leteckej techniky všetkého typu. V pozemnej technike si priebežne strieda prvé miesto s 6600 tankami a vyše 45 tisíc kusmi obrnených vozidiel.

Rozpočet USA na armádu na rok 2022 predstavoval neuveriteľných 770 000 000 000$, čo enormne prevyšuje rozpočty všetkých ostatných krajín. Aj to je jedným z dôvodov, prečo je najsilnejšia armáda sveta práve tá americká.

Vojaci sú v Spojených štátoch spoločensky veľmi uznávaní a oceňovaní, čoho dôkazom je aj fakt, že z doterajších 44 amerických prezidentov až 30 časť svojho života venovalo aktívnej vojenskej službe.

Medzi najvýznamnejších patrili George Washington a Dwight Einsenhower, ktorí svoje pôsobenie v armáde dotiahli až na päťhviezdičkového generála. Táto hodnosť predstavuje jednu z najvyšších možných najmä v americkej armáde. Úspechy vo vojenskej kariére dosiahol aj prezident Theodore Roosevelt, ktorý získal najvyššie vojenské vyznamenanie - Medailu cti, tzv. Medal of Honor.

2. Ruská federácia 

Rozlohou najväčší štát sveta má za sebou bohaté vojenské skúsenosti. Hoci z komplexného hľadiska ho zaraďujeme až na druhé miesto, predsa len mu patrí aj jedno prvenstvo. Je ním absolútna prevaha pozemnej vojenskej techniky vo svete. Ak však vezmeme do úvahy letectvo, námorníctvo i počet aktívnych vojakov, Rusko za prvenstvom USA výrazne zaostáva. Počty však treba vždy brať s obrovskou rezervou a zistiť si o nich viac. Môžete mať veľkú armádu, v ktorej však profesionáli s kvalitným výcvikom a skúsenosťami predstavujú len malé percento z celkového počtu a zvyšok tvoria branci.

Ruská vlajka - nášivka na pleci vojaka

Dobrý príklad hry s číslami, je aktuálne nasadenie ruských tankov pri okupácií Ukrajiny. Ruská federácia preradila do aktívnej služby stovky tankov T-62. Pre laika to znie ohurujúco. Ide však o archaickú techniku s rokom výroby 1963-1978. Zaujímavé je, že prvé vojenské nasadenie tankov T-62 bola okupácia Československa v roku 1968 a na ukrajinskú frontu tak posielajú aj kusy, ktoré sa zúčastnili aj obsadenia Čiech a Slovenska na dlhých 20 rokov. 

Rozpočtom patrí Rusku 3. miesto so sumou 154 miliárd dolárov. V počtoch mu patria vrchné priečky okrem obrnenej techniky aj v ponorkovom lodstve. Sovietsky zväz, ako predchodca Ruskej federácie, totiž vyvažoval prevahu lietadlových lodí USA práve ponorkami. Tých vedie v službe 70. Skutočný počet a bojaschopný stav však nemožno overiť, keďže Ruská federácia zo strategických dôvodov tieto údaje pravidelne nezverejňuje. 

V aktívnej službe má Rusko 850 tisíc. osôb a 250 tisíc záložníkov. K nim si treba pripočítať cca 250 tisíc členov polovojenských jednotiek, keďže Ruská federácia priamo zamestnáva aj paramilitantné súkromné jednotky ako je napríklad Vágnerova skupina. Rozdiel medzi USA je aj ten, že v Rusku je stále zavedená povinná vojenská služba o dĺžke 2 roky, takže počet personálu sa každoročne doplňa a obmieňa aj o túto zložku, popri profesionálnej pravidelnej armáde, zálohách a paramilitantných jednotkách. 

Papierovo má k dispozícií vyše 4100 kusov leteckej techniky všetkého druhu, 12 400 tankov a vyše 30 000 kusov obrnených transportérov rôznych typov. 

Vo všetkých postsovietskych krajinách, však treba brať počty techniky s rezervou. Ide aj o starú techniku v diskutabilnom stave, ktorá ostala nástupníckym štátom po rozpade Sovietskeho zväzu. Často im chýba modernizácia či výmena za výkonnejšie modely vyhovujúce aktuálnym požiadavkám na bojisku. 

3. Čína - Čínska ľudová republika 

Druhý najväčší rozpočet pre armádu na rok 2022 v hodnote 230 000 000 000$, tretí najväčší počet lietadiel (vyše 3200), bojové tanky v počte 6000, obrnené bojové vozidlá v počte 35 000, 2 lietadlové lode a 79 ponoriek – taká je Čína. Čo sa týka počtu osôb aktívnych v armáde, Čína prekonala dokonca aj Američanov.

Čínske ozbrojené sily majú bezprecedentne armádu s najpočetnejšou pechotou na svete. Podľa najnovších údajov z roku 2022 má Čína v aktívnej službe najvyšší počet – až 2 000 000 vojakov. K nim si treba prirátať 510 tisíc rezervistov a prekvapivo okolo 620 tisíc príslušníkov polovojenských jednotiek. 

Čínska armáda
Zdroj:  SITA

Počty treba brať znova s rezervou, keďže Čína nerada udáva skutočné počty techniky a často zverejňuje protichodné alebo rozdielne informácie o stave svojej armády a vybavenia. Paradox je, že vyššie uvedené čísla sa netýkajú oficiálnej čínskej armády. Tá má stavy o počte pár desaťtisíc osôb a v podstate nepredstavuje dôležitejšiu zložku ozbrojených síl. 

Hlavnú silu totiž tvorí Čínska ľudovo oslobodenecká armáda, ktorá je ozbrojenou súčasťou Komunistickej strany Číny, ktorá v krajine už desaťročia vládne. Napriek ekonomickej otvorenosti Číny, v krajine totiž skoro storočie vládne komunizmus. Hlavná úloha ČLOA, okrem bežných úloh typických pre každú armádu (obrana územnej celistvosti, pomoc pri živelných pohromách, atď.), je tento stav udržať.

A ako je na tom Slovensko? - Ozbrojené sily Slovenskej Republiky (OSSR)

Pri porovnaní s vyššie spomenutými krajinami, je slovenská armáda skromnejších rozmerov. V rebríčku sme podľa Global Fire Power na 60. mieste. Naše ozbrojené sily majú cca 19500 profesionálov a vyše 4000 osôb civilného personálu.

Tieto stavy sa neustále menia a je spustené navýšenie personálneho stavu. Základná vojenská služba bola zrušená 31.12.2005. Roky je snaha o spustenie aktívnych záloh. Chce to však zmenu zákona, keďže u nás môžu do záloh vstúpiť iba bývalí príslušníci silových zložiek. 

V rámci zmien napríklad vznikol nový špeciálny útvar, takže 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline, už nie je jediný. Je ním 52. výsadkový prápor v Trebišove, kde si minulý rok prví hrdí adepti a adeptky prevzali červené barety, znak slovenských výsadkárov. 

Slovenskí vojaci - 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline
Zdroj: Ozbrojené Sily SR

Pozemné sily majú približne 20 tankov a 450 kusov rôznych typov obrnených transportérov. Vzdušné sily 50 strojov. Ide prevažne o staršiu techniku sovietskeho typu. Niektoré typy boli licenčne vyrobené v Československu. Československo malo rozvinutý zbrojný priemysel. Sú preto vo výzbroji aj staršie tuzemské modely zbraní. Výkonom často prekonali sovietske modely, ale z politických dôvodov neboli plošne zavedené v štátoch Varšavskej zmluvy. Skvelý príklad je útočná puška Vz.58, ktorá svojimi výkonmi a parametrami prevyšovala sovietmi zavedenú AK-47. 

V súčasnosti prebieha okrem zvýšenia personálneho stavu aj masívna modernizácia, ktorej súčasťou budú miestne podniky podieľajúce sa na licenčnej výrobe a servise. Modernizácia našich ozbrojených síl však bola roky zanedbávaná a tak je potrebné vynaložiť veľké sumy. Kompletná transformácia bude trvať dlhé roky. 

V súčasnosti už prebehla výmena vrtulníkových typov, kde sovietsky typ Mi-17 vymenil modernizovaný americký typ UH-60M v počte 9 kusov. Rovnako prebieha výmena prúdových stíhacích lietadiel. Typ Mig-29 nahradí americký F-16 block 70/72. Prvé kusy už opustili výrobnú linku a medzičasom sa ukončil výcvik prvých pilotov a pozemného personálu.

stíhačka F-16 block 70
F16 Block 70 Zdroj: armadnenoviny.cz 

Obmenou prechádzajú aj prehľadové radary. Zastaralú techniku nahradia najmodernejšie izraelské 3D prehľadové radary Elta EL/M 2084. Pozemné sily vybrali nový typ kolesového transportéra, ktorým bude licenčne vyrábaný fínsky typ Patria AMV so slovenskou vežou Turra 30. Zároveň skončilo výberové konanie na pásové obrnené transportéry, kde sa víťazom stal švédsky CV90 v najnovšej verzií.

Patria AMV - Turra 30
Patria AMV

Dôležité je aj členstvo Slovenska v NATO. Malé krajiny ako my, majú obmedzené možnosti obrany. Kolektívna obrana je preto tou najlepšou cestou. Útok na jedného člena Aliancie sa totiž berie ako útok na všetkých. Spolupráca mala vždy lepšie výsledky ako izolacionizmus. Členstvo v NATO nám dáva skúsenosti väčších, modernejších armád. Zároveň nám uľahčuje modernizáciu a nákup vybavenia aj v menšom množstve.

Zdroje: Ozbrojené Sily SR, Army.mil, Siaf.sk, armadninoviny.cz, hnonline.sk, .mod.gov.sk.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia