Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 16. január 2019

Čína, Rusko alebo USA? To, že tieto krajiny sú na vrchole, čo sa týka počtu vojakov, tankov, lodí a lietadiel, asi nikto nepochybuje. Vedeli by ste však správne určiť aj ich poradie? Ktorá krajina má najsilnejšiu armádu a kde sa nachádza Slovensko?

USA – 1. najsilnejšia armáda sveta

Vojensky najsilnejšou krajinou sveta sú podľa analýzy Global Fire Power Spojené štáty americké. USA má absolútnu vojenskú prevahu nielen na mori (americké námorníctvo je najlepšie a najpočetnejšie na svete), ale vďaka neuveriteľným 20 lietadlovým lodiam a najväčšiemu počtu bojových lietadiel na svete aj vo vzduchu. Navyše sú americké lode technologicky vyspelejšie než v iných krajinách. Za zmienku stoja najmä lode triedy Nimitz. S dĺžkou 333 metrov a výtlakom 100-tisíc imperiálnych ton tak oprávnene patria na čelo rebríčka najväčších lodí na svete.

Spojené štáty americké síce zaostávajú za Ruskom a Čínou, čo sa týka počtu tankov, ich dominantné postavenie v rámci amerického kontinentu im však zaisťuje, že po súši sa ohrození cítiť naozaj nemusia. Okrem toho majú Američania na planéte rozmiestnených viac ako tisíc základní alebo vojenských zariadení až v 63 krajinách sveta.

Rozpočet USA na armádu na rok 2018 predstavoval neuveriteľných 647 000 000 000 $
, čo enormne prevyšuje rozpočty všetkých ostatných krajín. Aj to jedným z dôvodov, prečo je najsilnejšia armáda sveta práve tá americká. Vojaci sú v Spojených štátoch spoločensky veľmi uznávaní a oceňovaní, čoho dôkazom je aj fakt, že z doterajších 44 amerických prezidentov až 30 časť svojho života venovalo aktívnej vojenskej službe.

Americká armáda - najväčšia armáda sveta.

Medzi najvýznamnejších patrili George Washington a Dwight Einsenhower, ktorí svoje pôsobenie v armáde dotiahli až na päťhviezdičkového generála. Táto hodnosť predstavuje jednu z najvyšších možných najmä v americkej armáde. Úspechy vo vojenskej kariére dosiahol aj prezident Theodore Roosevelt, ktorý získal najvyššie vojenské vyznamenanie - Medailu cti, tzv. Medal of Honor.

Ruská federácia – 2. najsilnejšia armáda sveta

Rozlohou najväčší štát sveta má za sebou bohaté vojenské skúsenosti. Hoci z komplexného hľadiska ho zaraďujeme až na druhé miesto, predsa len mu patrí aj jedno prvenstvo. Je ním absolútna prevaha pozemnej vojenskej techniky vo svete. Ak však vezmeme do úvahy letectvo, námorníctvo i počet aktívnych vojakov, Rusko za prvenstvom USA výrazne zaostáva. Aj keď sa rozpočet Ruska na armádu pre rok 2018 vyšplhal až na 47 000 000 000 $, predbehli ho krajiny ako India, Veľká Británia, Saudská Arábia, Čína a samozrejme USA.

Najväčšou prednosťou Ruska jednoznačne zostáva prírodné bohatstvo - ropa, plyn, kovy a ďalšie, čo má priamy vplyv na závislosť Nemecka a desiatok ďalších štátov. Za zmienku stojí aj najúspešnejšia ženská ostreľovačka všetkých čias, Ruska Ljudmila Pavličenková, ktorá prišla na svet v roku 1916, keď v Európe zúrila prvá svetová vojna. Svoju ostreľovačskú kariéru ukončila s 309 zabitiami, medzi ktorými figurovalo 39 sniperov.

Čínska ľudová republika – 3. najsilnejšia armáda sveta

Druhý najväčší rozpočet pre armádu na rok 2018 v hodnote 151 000 000 000 $, tretí najväčší počet lietadiel (3 035), bojové tanky v počte 7 716, obrnené bojové vozidlá v počte 9 000, raketové projektory v počte 2 050 – taká je Čína. Čo sa týka počtu osôb aktívnych v armáde, Čína prekonala dokonca aj Američanov. Čínske ozbrojené sily majú bezprecedentne armádu s najpočetnejšou pechotou na svete. Podľa najnovších údajov z roku 2018 má Čína v aktívnej službe najvyšší počet – až 2 183 000 vojakov, zatiaľ čo Američania dosiahli počet „len“ 1 281 900.

Krajina má navyše silný ekonomický a vojenský potenciál, ktorý zatiaľ nie je naplno využitý. V marci 2017 dokonca čínske štátne médiá priniesli informáciu, že ich lietadlá J-20, ktoré predstavili rok predtým, sú plne funkčné. Okrem toho Čína disponuje ešte jedným unikátom. Ministri, generáli či admiráli majú na stoloch tzv. „červený telefón“, ktorý im v prípade potreby (napríklad vypuknutie vojenského konfliktu), umožňuje okamžité spojenie medzi sebou. Z tohto zariadenia sa nedá dovolať na bežné telefónne čísla, pretože spojenie je prísne zašifrované a používa iba 4 číslice.

A ako je na tom Slovensko?

Naša vlasť predstavuje po vojenskej stránke naozaj bezvýznamnú krajinu. V rebríčku Global Fire Power sme sa zo 136 porovnávaných krajín umiestnili až na 62. priečke. Predbehli nás všetky krajiny V4 (pre porovnanie - Poľsko sa umiestnilo na 22., ČR na 30. mieste). Slovensko teda medzi najsilnejšie armády sveta rozhodne nepatrí.

Pri populácii 5 445 829 ľudí predstavuje bojaschopnú zložku niečo cez 2,78 milióna obyvateľov a počet vojakov v aktívnej službe 14 675. Pozemné sily SR majú k dispozícii celkom 49 lietadiel, 22 tankov a 478 bojových vozidiel pechoty a 16 delostreleckých systémov.

Vojenské sily našej krajiny sa oficiálne nazývajú Ozbrojené sily SR. Ich hlavným veliteľom je prezident Slovenskej republiky. Po odbornej, organizačnej a technickej stránke im velenie zabezpečuje Generálny štáb Ozbrojených síl Slovenskej republiky, na čele ktorého je náčelník generálneho štábu.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia