Kategórie
 
 
 
 
 
Najnovšie články

Najsilnejšie armády sveta - pozrite sa, ktoré to sú

Čína, Rusko alebo USA? To, že tieto krajiny sú na vrchole, čo sa týka počtu vojakov, tankov, lodí a lietadiel, asi nikto nepochybuje. Vedeli by ste však správne určiť aj ich poradie? Ktorá krajina má najsilnejšiu armádu a kde sa nachádza Slovensko?

Čítať viac

Obranný sprej pre ženy môže naozaj pomôcť

Sebaobranný sprej, inak aj kaser, je vhodný prostriedok na obranu v rozličných kritických situáciách. Obzvlášť ženy a dievčatá sa môžu dostať do situácie, keď si nevedia dať rady s útočníkom a potrebujú pomoc. V takýchto prípadoch je obranný sprej pre ženy neoceniteľným záchrancom zdravia, majetku, či dokonca života.

Čítať viac

Pánske flísové mikiny v army štýle

Nosí vaša nežná polovička rada vyťahané svetre alebo mikiny? Ak áno, tak flísové mikiny v army štýle si s najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť pred ňou poriadne schovávať. Mikiny z flísu sú trendové, pohodlné a výborne zahrejú, takže ak budete chcieť pri potulkách prírodou ostať v teple, neostane vám urobiť nič iné ako to, čo sme vám práve naznačili.

Čítať viac

História zbraní a 5 faktov, ktoré ste o nich možno nevedeli

Zbrane sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti v rôznych podobách. Všetko začalo jednoduchou kamennou sekerou a oštepmi s kamennými alebo drevenými hrotmi. Medzi loveckou a vojenskou zbraňou v princípe dlho nebol žiadny markantnejší rozdiel.

Čítať viac

Džínsové taktické nohavice? V našej ponuke nájdete aj také

Obyčajné nohavice ani zďaleka nevydržia odolávať nástrahám terénu a samozrejme neponúkajú ani také možnosti ako taktické nohavice. Nenechajte sa však pomýliť. Taktické nohavice nevyužijete iba pri outdoorových aktivitách, či na strelnici. Vďaka ich praktickosti, dobre padnúcemu strihu a štýlovému dizajnu ich dokážete naplno oceniť aj v civilnom alebo ak chcete mestskom prostredí. O džínsových taktických nohaviciach to platí dvojnásobne.

Čítať viac

Milujete vojnové filmy? Tieto sú podľa nás najlepšie!

Dejiny ľudstva sú plné násilia a ozbrojených konfliktov. Po príklady nemusíme chodiť do hlbokej minulosti. Postačí spomenúť 20. storočie s prvou, či druhou svetovou vojnou, Vietnam, Irak alebo krvácajúcu Juhosláviu. Filmy s vojnovou tematikou nám nastavujú pravdivé zrkadlo, v ktorom môžeme vidieť akých ukrutností a zverstiev sa dokáže dopustiť človek voči človeku. Vojnové filmy, ktoré vám priblížime v nasledujúcich riadkoch zachytávajú udalosti 2. svetovej vojny pohľadom vojakov i bežných ľudí. Napriek tomu, že tento žáner vyhľadávajú skôr muži, tak nasledovné filmy by si rozhodne nemali nechať ujsť ani ženy.

Čítať viac

Ako vybrať termoprádlo - pánske funkčné prádlo (návod)

Už dávno sú za nami časy, keď sa na túry chodilo v bavlnených tričkách. Keďže boli rýchlo mokré, tak bolo nevyhnutné si ich niekoľko zobrať do zásoby. Aby ste nemuseli tričká po výstupe do hôr žmýkať a zabezpečili si komfort, potrebujete termoprádlo. Ak patríte medzi tých, ktorí ešte nepodľahli trendu termobielizne, poradíme vám ako ju správne vybrať.

Čítať viac

ou are not authorized to view this resource. You need to login.

Príroda je na jeseň krásna a očarujúca. Vonku nie je príliš chladno a to je ideálny čas vyraziť na turistiku do hôr. Jedným z hlavných predpokladov na to, aby ste si nerušene užili výlet v prírode, je výber správneho oblečenia. Vhodné oblečenie i obuv zvyšujú komfort, a čo je najdôležitejšie, zabránia prípadnému prechladnutiu, v prípade zlej obuvi aj zraneniu.

Čítať viac

Výbava a výstroj na airsoft - čo budete naozaj potrebovať?

Čo je airsoft?

Airsoft je adrenalínový šport, ktorý si získava čoraz viac nadšencov. Je veľmi podobný paintballu, avšak hrá sa so špeciálnymi zbraňami na plastové guličky - teda nie s muníciou obsaujúcou farbu. Plastové guličky majú priemer 6 - 8 mm a podľa typu zbrane ich rýchlosť pri vystrelení dosahuje 30 – 90 m/s. Ak patríte medzi tých, ktorí airsoft nikdy nehrali a chceli by ho vyskúšať, máme pre vás niekoľko rád a postrehov, akú výbavu či výstroj budete na začiatok potrebovať.

Čítať viac

Nepremokavá obuv nielen do lesa - vyberáme spoločne

Topánky sú dôležitou súčasťou výbavy každého turistu, ktorý sa chystá do hôr alebo do prírody. To, že je výber dobrých a kvalitných topánok dôležitý sa presvedčilo veľa ľudí. Niektorí už doplatili na zlý výber topánok na turistiku otlakmi alebo nepríjemným zápalom obličiek. Výberom kvalitných topánok chránite nielen svoje nohy, ale aj samých seba. Pokiaľ hľadáte obuv na jarné a jesenné mesiace, mala by to byť predovšetkým nepremokavá obuv.

Čítať viac

ou are not authorized to view this resource. You need to login.

ou are not authorized to view this resource. You need to login.

Čítať viac

Impregnácia oblečenia - starostlivosť o army oblečenie

O každé oblečenie by sme sa mali adekvátne starať. Aby nám dlho vydržalo ako nové a aby slúžilo k svojmu účelu čo najdlhšie. Hlavne oblečenie, ktoré často nosíme do prírody, na stanovačku alebo na turistiku je potrebné chrániť pred zašpinením a zmoknutím. Starostlivosť o oblečenie to znamená, pravidelné i šetrné pranie. Samozrejme, aby sme zabránili jeho veľkému znečisteniu, je potrebná aj impregnácia oblečenia. Práve o nej si dnes povieme viac.

Čítať viac

Detské maskáče a maskáčové oblečenie - vyberáme spoločne

Deti radi napodobňujú svojich rodičov a chcú sa im vo všetkom podobať. Preto neprekvapí, že potomkovia army nadšencov tiež túžia mať maskáčové oblečenie. Dnes sme sa zamerali na maskáčové oblečenie pre deti a pomôžeme vám vybrať kompletné vybavenie.

Čítať viac

4 chyby, ktoré už na stanovačke nikdy nechcete zopakovať

Žiaden hotel, mäkká posteľ, ale zobúdzanie sa pri speve vtákov, obklopený prírodou a s hviezdami nad hlavou. Kto by odolal neopakovateľnému zážitku, akým stanovačka bezochyby je. O stanovačke platí pravidlo, že nech dopadne akokoľvek, vždy budete mať na čo spomínať. Či si domov prinesiete krásne spomienky alebo aj tie, na ktoré by ste najradšej zabudli.

Čítať viac

Prečo je taktické oblečenie nenahraditeľné?

Taktické oblečenie má svoju históriu hlavne v armáde a bez neho si nedokážeme predstaviť žiadneho vojaka, či člena ozbrojenej zložky. Dnes nie je len výsadou vojakov, ale stalo sa módnym hitom mnohých ľudí. Taktické oblečenie sa stáva čoraz častejšie bežnou súčasťou šatníka mnohých nadšencov army štýlu, outdooru, či milovníkov taktických hier a turistiky.

Čítať viac

Najlepšie spacáky pre rok 2018 (vyberáme spoločne)

Medzi najdôležitejšie vybavenie na stanovačku, kempovanie alebo nocovanie v prírode, patrí jednoznačne spací vak. Výber spacáka nikdy nepodceňujte, od jeho kvality a správneho výberu totiž závisí, či sa v prírode dobre vyspíte, pretože je to vaša prenosná posteľ. Aj keď väčšinou ide o individuálny komfort, a každému vyhovuje niečo iné, rozhodli sme sa vybrať najlepšie spacáky pre rok 2018 (podľa nás v ArmyMarket.sk :)).

Čítať viac

Army šiltovky, šatky, klobúky a iné pokrývky hlavy na leto

ou are not authorized to view this resource. You need to login.
Čítať viac

3 mýty o prežití, ktoré vás môžu zabiť (2. časť)

Hranica medzi životom alebo smrťou môže byť v niektorých prípadoch skutočne veľmi tenká. Primálo skúseností, neznalosť terénu alebo nepredvídaná situácia môžu premeniť nevinný výlet do prírody na drámu, pri ktorej môžete bojovať o holý život. Nuž a pretože dobrých rád nie je nikdy dosť, pokúsime sa nadviazať na 1. časť. Dnes vám prinesieme pohľad na ďalšie 3 mýty o prežití, ktoré by vám však v reálnej situácii život skôr skomplikovali, ako skutočne pomohli.

Čítať viac

Vyberáme najlepší turistický batoh na leto

Popri poriadnom odeve a vhodnej obuvi, môže byť práve kvalitný turistický batoh so zbalenou výbavou tou pomyselnou ručičkou na váhe, ktorá napokon rozhodne o výsledku celej akcie. Aby teda boli vaše výlety relaxom a nie pohromou, rozhodli sme sa vám predstaviť turistické batohy, v ktorých si môžete pohodlne odniesť všetky potrebné veci.

Čítať viac

Čo (ne)robiť, keď vás zastihne búrka v prírode?

Búrka prichádza často nečakane a môže človeka zastihnúť takmer kdekoľvek. Ideálne je, keď vás zastihne doma, vtedy zvyčajne nepredstavuje žiadne riziko. Iné však je, keď vás zastihne búrka v lese, na voľnom priestranstve, či pri turistike. Takáto situácia môže byť život ohrozujúca a takmer každé leto v dôsledku zásahu blesku vyhasne nejaký ľudský život. Čo vtedy robiť, respektíve nerobiť, keď vás zastihne búrka v prírode?

Čítať viac

Tieto veci by vám pri kempovaní nemali chýbať

Teplé a slnečné počasie je priam stvorené na kempovanie. Aj vy sa chystáte stanovať alebo kempovať? Ak nechodíte do prírody pravidelne, tak je dôležité sa poriadne zbaliť, aby vám nič dôležité nechýbalo. Preto vám poradíme a dáme inšpiráciu, ktoré veci by vám pri kempovaní nemali chýbať.

Čítať viac

Čo si obliecť a obuť na turistiku v lete?

Krásne slnečné počasie láka na turistiku do hôr. Aby ste si mohli svoj výlet poriadne užiť, je potrebné sa naň patrične pripraviť. Najdôležitejší je samozrejme výber správneho oblečenia a obuvi. V článku vám ponúkneme niekoľko rád a tipov, aké zvoliť oblečenie alebo obuv na turistiku v lete.

Čítať viac

Maskovanie v prírode – ako sa stať neodhaliteľný?

ou are not authorized to view this resource. You need to login.
Čítať viac

3 mýty o prežití, ktoré vás môžu zabiť (1. časť)

Máte radi dobrodružné výlety vzdialené od civilizácie? Aj my, no treba byť ostražitý. Nebezpečie vám nemusí hroziť len ďaleko v cudzine. Aj taká bežná činnosť akou je zber húb môže skončiť fatálne. Čo robiť a ako sa správať, keď sa človek ocitne zoči-voči nebezpečiu?

Čítať viac

Ako sa orientovať v prírode a teréne?

Patríte k zanieteným milovníkom prírody a z času na čas idete s priateľmi do hôr na túru? Možno sa už stalo, že ste zišli z chodníka a bolo potrebné sa vedieť zorientovať. Dnešný moderný človek stratil zmysel pre orientáciu keďže sa spolieha na svoj mobilný telefón a GPS navigáciu. Čo však robiť v prípade, keď mobil alebo navigácia nefungujú, prípadne ste sa ocitli niekde bez akéhokoľvek vybavenia a musíte sa spoľahnúť iba na svoje vedomosti? Ako sa orientovať v prírode bez pomôcok, len s pomocou prírody?

Čítať viac

Paracord a niekoľko tipov ako ho využiť v prírode

Pri pobyte v prírode sa človek stretne s rôznymi situáciami, na ktoré sa niekedy nedá pripraviť dopredu. Potrebuje niečo priviazať, zviazať alebo uchytiť a zistí, že nemá nič, s čím by si pomohol. Vhod môže prísť šnúra s vysokou pevnosťou a odolnosťou, so všestranným použitím, nazývaná aj Paracord 550. Pre zanietených turistov, horolezcov alebo vyznávačov prežitia v prírode, je nylonové lanko bežnou pomôckou, ale pre mnohých je to novinka, ktorú vám teraz predstavíme.

Čítať viac

Je lepšie mať paralyzér alebo sprej?

Ochrana vlastnej osoby je pre mnohých dôležitá a v súčasnosti predstavuje súčasť nášho života. Hlavne vo veľkých mestách môže číhať nebezpečenstvo vo forme prepadnutia, či okradnutia a to nielen vo večerných alebo nočných hodinách, ale aj cez deň. Obeťami násilnej alebo majetkovej kriminality sa stávajú hlavne dievčatá, ženy, seniori alebo iní hendikepovaní ľudia. Dôležité sú preto rôzne pomôcky na ochranu obete a na zastavenie každého násilníka.

Čítať viac

Ako vybrať stan - sprievodca

Stanovanie si buď zamilujete, alebo ho nepochopíte. Iná možnosť jednoducho neexistuje. Aby ste aj vy patrili do toho prvého tábora, tak vám poradíme, ako vybrať stan správne a čomu pri jeho kúpe venovať pozornosť. Stan bude na cestách vaším druhým domovom a môže spoľahlivo slúžiť celé roky. Ako si teda vybrať ten správny pre vaše dobrodružstvá i pohodlnú dovolenku?

Čítať viac

Varenie v prírode - užitočné tipy a rady

Všimli ste si, že keď niekto známy vyráža do prírody, tak si so sebou berie často aj kopec lacných, nezdravých a nedajbože instantných jedál? Ako keby to bolo nejaké nepísané pravidlo, ktoré človek musí stoj čo stoj dodržať. Rozhodli sme sa vám v tomto článku ukázať nielen to, že varenie v prírode môže byť zábava, ale predovšetkým fakt, že je možné spojiť úžasnú prírodu s úžasným jedlom.

Čítať viac

Čo je to vodný stĺpec? (vysvetlenie)

Pri prezeraní produktov a kategórií v našom e-shope sa môžete často stretnúť s pojmom „vodný stĺpec“. Tento pojem sa najčastejšie vyskytuje pri army bundách a plášťoch, ale nevyhnete sa mu ani pri mikinách či maskáčoch. A čo teda je ten vodný stĺpec? Prečítajte si nasledujúce praktické vysvetlenie, ktoré vám pomôže zorientovať sa a lepšie pochopiť jeho význam.

Čítať viac
 
 
Piatok, 14. jún 2019

Army a military look nikdy nevyjde z módy, aj momentálne zažíva svoju renesanciu. Jeho neoddeliteľnou súčasťou sú aj drobné doplnky, ako sú slnečné okuliare typu pilotky, paracordové šperky a hodinky, alebo aj štítky, ktoré sa nosia ako náhrdelník. Sú dostupné v rôznych farbách, môžete si ich sami nadizajnovať vašimi údajmi, obľúbeným citátom, ako aj dôležitými dátumami zo svojho života. Viete však, odkiaľ pochádzajú a ako sa ich temná minulosť postupne zmenila v žiarivú budúcnosť? Tak neváhajte čítať ďalej…

Vojenské využitie

Z armádneho pohľadu sa jedná o špecifický typ identifikačných značiek, ktoré nosí vojenský personál. Primárne slúžia na identifikáciu zranených alebo padlých vojakov. Odborná literatúra datuje ich oficiálne zrodenie na roky 1851-1866 počas povstania v Taipingu. Z ľahkosťou by sme mohli teda povedať, že ako mnohé iné veci, aj štítky vynašli v Číne. Toto tvrdenie však celkom neustojí, keďže sa vojaci vynaliezavo označovali už dávno pred týmto momentom.

 

Starovek

Verte či nie, najstaršia zmienka o podobných predmetoch, ako sú dnešné štítky, pochádza až zo starovekého Grécka, priamo zo Sparty. Než Spartania odišli do bitky, napísali alebo vyrezali svoje mená ná krátke paličky, ktoré si priviazali k ľavému zápästiu. Typ značky používali aj v Ríme, každý jeden legionár dostal malý olovený disk s názvom légie a svojimi iniciálkami. Bol pripevnený na koženú šnúrku, ktorú si legionár zaviazal okolo krku.   

 

Povstanie v Taipingu (1851-1866)

Vojaci cisárskej armády aj povstalci nosili veľmi originálny štítok, vyrobený z dreva. Ten si upevnili na svoj opasok, aby ich v prípade zranenia alebo smrti vedeli identifikovať. Obsahoval meno a vek vojaka, dátum nástupu a taktiež ich zaradenie a oddiel.

 

Americká občianska vojna (1861-1865)

Ihneď po vypuknutí občianskej vojny bolo jednoznačné, že si vyžiada veľa obetí. Vojaci však boli ochotní dať svoje životy za vyšší, vznešený cieľ. Každý vojak vedel, že môže padnúť v boji, preto sa aj snažili riadne označiť. Na vnútro svojich plášťov si pripli alebo prišili papierik s menom a domácou adresou, alebo si tieto údaje vyryli do mäkkej spony opaska.

 

Francúzsko-Pruská vojna (1870-1871)

Ozajstným prevratným riešení vo vývoji štítkov bol model z čias Francúzsko-Pruskej vojny. Počas Rakúsko-Pruskej vojny zahynulo množstvo vojakov, ktorých však nedokázali identifikovať, preto vláda pristúpila k zavedeniu povinný štítkov pre vojenský personál. Ako vzor si vybrali psie značky “Hundenmarken” , ktoré sa už v tej dobe používali v Berlíne. Mal ich na obojku každý pes, ktorého majiteľ zaplatil príslušnú daň za psa.  Pravdepodobne z tohto termínu pochádza aj anglosaský výraz “dog tag”.

 

I.svetová vojna (1914-1918)

Vývoj dog tagov v predvojnovom období a na začiatku vojny bol rozdielny v Európe a v Amerike. Systém štítkov vystriedal identifikačné karty u britských vojsk nariadením 287 z roku 1916. Podľa neho dostal povinne každý vojak dve značky. Prvá zelenej farby bola pripevnená na šnúrku okolo krku a mala ostať na tele vojaka pre jeho identifikáciu. Druhá, červená bola pripevnená k prvej značke a slúžila pre administratívne účely v prípade smrti. Okrem toho si mohli námorníci zaobstarať aj nepovinné náramky z nehrdzavejúcich materiálov, keďže oficiálne štítky dlhšie ponorenie do vody nemuseli vydržať. Americké vojská zaviedli nariadením 204 z roku 1906 povinné označenie svojich vojakov. Každý vojak mal mať identifikátor veľkosti strieborného poldolára primeranej hrúbky, ktorý obsahoval meno, hodnosť a oddiel vojaka. Toto nariadenie bolo novelizované v roku 1916 a počet štítkov každého vojaka zmenený z 1 kusu na 2.

 

Slovensko:

Každý profesionálny vojak dostáva pri prijatí alebo vymenovaní do dočasnej štátnej služby osobnú identifikačnú známku, čiže dva kovové identifikačné štítky s kovovou retiazkou. Súprava pozostáva z dvoch štítkov s gumovou ochranou okrajov a dvoch retiazok. Štítok je vyrobený z antikoróznej žiaruvzdornej ocele a má rozmery: dĺžka 50 mm, šírka 28 mm, hrúbka 1 mm a priemer otvoru pre retiazku je 6 mm. Na štítku je vyrazené (písmenami veľkej tlačenej abecedy bez diakritiky) meno, priezvisko, rodné číslo a krvná skupina vojaka. K štítkom sú dodané dve retiazky dĺžky 120 mm a 670 mm, vyhotovené z tej istej látky, ako samotné štítky.


 

Medicínske využitie

Informácia môže zachrániť život. Týmto mottom sa riadi aj medicína, preto nájdeme v tejto oblasti široké využitie značiek. Zranený človek často nie je pri vedomí a dodatočné informácie o jeho zdravotnom stave sú pre lekárov podstatné. Najznámejšie sú štítky s krvnou skupinou a Rh faktorom osoby, ale nájdeme tu napríklad aj štítky s uvedenou diagnózou ako sú srdcovo-cievne choroby, epilepsia, diabetes, rôzne formy alergie atď. Zaraďujeme sem ale aj značky pre prípad núdze, ktoré obsahujú kontaktné informácie blízkej osoby.

 

Móda

Militaristický imidž prenikol do širších módnych kruhov. Na trhu nájdeme rôzne kúsky štítkov od tých najjednoduchších až po diamantmi zdobené unikáty. U nás bohužial miliónové prevedenia nenájdete, ale klasické štítky sú pre každého dostupné v 3 farebných variantoch: zlatej, striebornej a čiernej.  Na výrobu jedinečného darčeka si tak stačí vybrať farbu, naťukať text a štítky na mieru ku vám poputujú už do dňa :-)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia