Kategórie
 
 
 
 
 
Piatok, 25. február 2022
Všetko o sebaobrane

Každý človek sa môže v živote ocitnúť v nebezpečnej situácii, v ktorej si musí poradiť sám. Človek často v takýchto prípadoch koná impulzívne, preto je dôležité aby vedel ako im predchádzať a ako ich správne riešiť. V tomto článku si povieme o voľnopredajných sebaobranných prostriedkoch, zákonoch, ktoré súvisia so sebaobranou a o bojových systémoch a športoch, ktoré vám dajú výhodu v život ohrozujúcich situáciách.

Na úvod začnem niekoľkými faktami. Väčšina ľudí si nahovára, že v prípade krízy - nebezpečenstva, už niečo vymyslia. Možno nadobúdame svoje vedomosti a schopnosti celý život, väčšina však v prípade hroziaceho nebezpečenstva zostáva uzamknutá hlboko v našom mozgu. Trauma či zranenie tento deficit len prehlbuje.

Z toho, čo ste vedeli pred krízou váš mozog zabudne 80% vedomostí a zo zvyšku budete schopný použiť cca 5% dopredu naučených  a automatických procesov. Na každý problém, však existuje riešenie. Rátajte ale s tým, že to bude nepohodlné, bolestivé a siahnete si na svoje dno. 

„Ak prechádzaš peklom, nezastavuj sa.“ –  W. Churchill
 

Čo sa deje s naším telom, keď pociťuje blížiace sa nebezpečenstvo?

V strese sú všetky naše vnemy skreslené. Telo reaguje na krízu automaticky a u každého rozdielne. Evolúcia nás vybavila mechanizmami, ktoré nám majú pomôcť prežiť a nevieme ich ovplyvniť. Zdravý rozum je potlačený do úzadia a začne pracovať hlavne malý „plazí“ mozog, majúci na starosti živočíšne pudy. 

Zvýši sa nám krvný tlak, zlepšia niektoré zmysli a krv sa presúva do životne dôležitých orgánov. Telo sa tak pripravuje na zvýšenú fyzickú záťaž. Zrýchli sa dych, krvný obeh sa zaplavuje čo najväčším množstvom kyslíka. Jedna vec je však stupňujúca sa situácia, kde do tohto stavu prichádzate postupne. Iné je návalový šok, v priebehu niekoľkých sekúnd.

Môžeme sa stretnúť s tromi reakciami. Bojuj, uteč alebo zamrzni. Čiže buď začneme bojovať o život, snažíme sa nebezpečnú situáciu bezhlavo opustiť alebo vďaka šoku zamrzneme a nie sme schopný žiadnej reakcie. Tieto reakcie sa však môžu v priebehu situácie vymeniť.
 

Zákony, ktoré by ste mali poznať v súvislosti so sebaobranou

„Len štát, v ktorom sú si všetci rovní pred zákonom, môže byť naozaj silný."

Ak riešite osobnú ochranu, je nutné, aby ste ovládali aspoň základný právny rámec. Často sa stretávam s názorom, že ak vás niekto napadne, môžete mu urobiť čokoľvek. Takto to ale v skutočnosti nefunguje a takýmto postojom si len zabezpečíte posteľ v niektorej väznici. Neznalosť zákona vás skrátka neospravedlňuje.

Krajná núdza § 28 Trestného zákonníka

Vo všeobecnosti znamená, že v krajnej núdzi odvraciate akékoľvek bezprostredné nebezpečenstvo. Ak je konanie v krajnej núdzi, v súlade so zákonom, nebudete zodpovedný za následky, ktoré v takom konaní spôsobíte. Je jedno, či ste nebezpečenstvo zneškodnili nožom, alebo lešenárskou trubkou. Je tu však jedno dôležité „ale“. Tento spôsob obrany môžete použiť len v prípade, ak sa nedalo odvrátiť nebezpečenstvo iným spôsobom. Inak si koledujete o poriadny problém.

Najlepším príkladom sú psy. Je veľký rozdiel, ak usmrtíte psa, lebo pred vašimi očami niekomu trhá stehno na kusy. Niečo iné je, ak niekomu usmrtíte mopslíka, lebo vás ťahá za nohavice.

Rátajte s tým, že každé vaše konanie v prípade krajnej núdze a nutnej obrany, budete do posledného detailu rozoberať s vyšetrovateľom. Následok krajnej núdze nesmie byť rovanko závažný či závažnejší ako ten, ktorý bezprostredne hrozil.

Nutná obrana § 29 Trestného zákonníka

Nutná obrana sa od krajnej núdze odlišuje. V praxi však môžete využiť oba paragrafy. Zásadný rozdiel je v tom, že v nutnej obrane sa bránime proti inému človeku. Nutná obrana môže byť aplikovaná aj na psa. Je to v prípade, ak na vás majiteľ poštve svojho psa a de facto ho použil ako zbraň. V základe sa teda bránite útoku osoby, pes sa berie ako nástroj útoku. K odrazeniu útoku je nevyhnutné použiť rovnakú alebo väčšiu silu, než vyvinie útočník. 

útočiaci čierny pes na vôdzke

Majte na pamäti, že útočníci si vyberajú čo najľahšie obete. V nutnej obrane je možné používať aj predmety, ktorých razanciou bezpečne odvrátite útok. Môže ísť o sebaobranné prostriedky, o ktorých si povieme neskôr alebo o improvizované zbrane. 

Vašou prvoradou úlohou je zneškodnenie útočníka, kým útok pretrváva alebo naďalej hrozí. Nesmiete útočníka ďalej napádať, ak jeho útok skončil a nebude sa zjavne opakovať. Napríklad, ak sa dusí dezorientovaný po zásahu obranným sprejom alebo leží v bezvedomí na zemi. Keďže v takom stave už pre vás nepredstavuje nebezpečenstvo. Razancia vášho protiútoku musí byť primeraná. Útok nesmiete v žiadnom prípade vyprovokovať.
 

Ako predísť hroziacemu nebezpečenstvu

„Najlepšie víťazstvo, je víťazstvo bez boja“. - Sun Tzu

Pre vašu bezpečnosť je dôležitý situačný prehľad a prevencia. Vďaka nim sa viete vyhnúť problémom bez toho, aby ste sa dostali do nebezpečenstva. Všímajte si podozrivých ľudí, ktorí si vás pričasto obhliadajú. Osoby, ktoré sa v okolí obšmietajú bez zjavného účelu. Ak ide o nedostatočne osvetlené miesto, v ruke môžete mať baterku alebo, čo by som odporučil viac, obranný sprej s LED svetlom

  • sledujte svoje okolie a vyhodnocujte potenciálne hrozby
  • vyhýbajte sa konfliktným miestam a ľuďom
  • predvídajte a chystajte sa na potenciálny konflikt
  • plánujte dopredu
  • ak je to možné, pokúste sa z konfliktu „vykecať,  aby ste sa vyhli agresívnejšej konfrontácií

Niekedy aj napriek vašej snahe všetko zlyhá a ste nútení bojovať. Unavený cestou z práce, či s hlavou plnou bežných starostí, nie sme schopný byť v neustálom strehu. Útočníci vyhľadávajú práve takéto obete, pokiaľ nejde o narkomanov a alkoholikov, ktorí konajú prevažne pudovo. Je dokonca možné, že útočníka budete poznať alebo patrí k vášmu blízkemu okoliu.

Napadnutie sa často udeje náhle a bez varovania. Štatisticky je väčšina prepadnutí vedená zo zálohy a útočníka obete pri prvých zásahoch nevideli. Boli napadnuté z boku alebo zozadu a útoku nepredchádzala žiadna konfrontácia. Niečo iné je, ak ste s útočníkom od prvej chvíle konfrontovaný tvárou v tvár. Ide prevažne o situácie domáceho násilia, sexuálneho zneužitia alebo šikany.
 

Účinným obranným prostriedkom môže byť aj naše telo

Sebaobranné prostriedky nebudete mať vždy pri sebe. Dôležitý je preto boj zblízka, len s použitím vlastného tela.

Povedzme si teda o bojových umeniach, bojových športoch a sebaobranných systémoch. Každá z týchto skupín vám prinesie určitú výhodu a má svoje klady. Nie všetky sú ale vhodné na sebaobranu. Prečo? Rozdiel často nie je v konkrétnych technikách ale v prístupe ako takom. Poďme si ich trochu rozobrať.

Umenie stredovekých bojovníkov

Z najznámejších bojových umení si môžeme spomenúť Jiu jitsu, Karate či Muay Thai, s ktorým sa určite mnoho z vás už stretlo.

Výhody:

  • naučia disciplíne, sebaovládaniu a zvýšia vaše sebavedomie

  • zlepšia kondíciu, rýchlosť a silu

  • naučia základy úderov, kopov a chmatov a nové poznatky o ľudskom tele 

Aj napriek tomuto všetkému, nepovažujem bojové umenia za vhodné na súčasnú sebaobranu. 

  • Väčšina používaných techník je zo stredoveku, na tréningu preto nezažijete nebezpečné situácie z bežného života.

  • Cvičíte v prikázanom úbore, nie v bežnom oblečení do práce či obchodu.

  • Každý pohyb, ktorý sa učíte, musí byť vždy dokonalý a nesmiete ho zmeniť. V realite to však funguje inak a budete prinútený improvizovať.

  • Pri simulovanom boji vám protivník pomáha, nekladie aktívny odpor.

  • Nenaučia reálnu obranu proti nožom a strelným zbraniam.

  • Estetika a dodržiavanie tradícií je dôležitejšie ako funkčnosť techník v reálnych podmienkach.

Ak vám niekto tvrdí, že to čo učí je sebaobrana, netreba mu hneď veriť. Buďte skeptický a nenasledujte slepo každé tvrdenie, len preto, že to vyzerá akčne. Nie je to hra. Napadnutia či znásilnenie, sú surové a bezcitné situácie.

Z telocvične sa vždy vrátite domov k rodine a nič vážnejšie sa stať nemusí. Svet vonku však funguje inak a zistenie, že ste podľahli ilúzií toho, že vás niekto naučil bojovať, môže mať cenu doživotnej traumy či usmrtenia. Pristupujte preto k tomu seriózne. 

Bojové umenia majú svoju krásu, filozofiu aj zmysel pre osobný rozvoj. Netreba si však zamieňať predvádzacie akcie pre obecenstvo a stredoveké techniky, ktoré fungovali 500 rokov dozadu, so sebaobranou. Je to až príliš nebezpečná ilúzia.
 

Ring nie je ulica

Bojové športy, ako je napríklad box alebo MMA (zmiešané bojové umenia), majú svoje klady podobne ako bojové umenia.

  • naučia disciplíne, sebaovládaniu a zvýšia sebavedomie

  • zlepší kondíciu, rýchlosť a sila

  • naučíte sa vďaka súťažiam myslieť dopredu a plánovať

  • učia základy úderov, kopov a chmatov
     

dvaja boxeri zápasia proti sebe

Tiež ich ale nemôžeme označiť za sebaobranu. Zhrnieme si hlavné dôvody prečo:

  • Bojujete len v kontrolovanom prostredí ako je ring a majú presne stanovené pravidlá.

  • Máte presne určený druh oblečenia, v ktorom sa vačšinou po vonku nepohybujete.

  • Máte na sebe chrániče a je prítomný rozhodca s lekárom, nič čo by bolo prirodzené pre váš bežný život.

  • Svojho súpera poznáte dopredu. Ste v rovnakej vekovej a váhovej skupine.

  • Súper je vždy len jeden a je neozbrojený, musí bojovať podľa pravidiel. 

Našli ste tam niečo podobné s lúpežou alebo znásilneným? Ja tiež nie. Preto ani bojové športy nemôžeme považovať za sebaobranu.
 

Pomôcť môžu sebaobranné systémy

Najdôležitejšou skupinou v spomínanej trojici sú sebaobranné systémy. Ide o koncept postavený čisto na osobnej ochrane. Ich základom sú simulácie a testovanie techník v reálnom prostredí. 

Výhody:

  • Nedržia sa slepo starých pravidiel, prispôsobujú sa aktuálnym potrebám. 
  • Techniky sú čo najjednoduchšie. Jedna technika použiteľná na viac situácií.
  • Zvýšia vašu silu, rýchlosť, odolnosť voči stresu a zlepšia sa reflexy.
  • Naučia vás myslieť takticky a používať situačný prehľad. 
  • Trénuje sa na miestach ako su parky, schodiská budov, autá či vagóny vlaku.
  • Cvičíte aj v oblečení, ktoré nosíte každý deň do práce či na nákupy

Naučíte sa brániť sa viacerým útočníkom, obranu proti nožu, strelnej zbrani a používať improvizované nástroje ako napríklad stoličku alebo dáždnik.

Napriek účinnosti sebaobranných systémov, majú aj svoje nevýhody:

  • Sú po fyzickej stránke podobne náročné ako vrcholový šport.
  • Mnoho techník je surových a vedených pod veľkým stresom. Ten tlak nezvládne každý. 
  • Simulácie sa snažia napodobniť zločiny z bežného života. Ak ste predtým boli obeťou napadnutia alebo znásilnenia, je lepšie sa najprv poradiť s psychológom, aby ste si neprehĺbili svoju traumu.
  • Nie sú vhodné pre deti. Niektoré školy majú aj detské kurzy, tie sú však orientované prevažne na šikanu alebo prevenciu pred únosom a zlepšenie fyzickej kondície.  

Pozrime sa na 3 koncepty, ktoré ukázali najväčší potenciál.

Krav Maga

Je primárne určená ozbrojeným zložkám, ale má svoju formu aj pre civilných užívateľov. Vznikla ako odpoveď na násilie páchané nacistickými SS a slovenskými Hlinkovymi gardami v židovských komunitách v 30. rokoch. Jej zakladateľ je Imi Sde Or (pôvodne Imrich Lichtenfeld).

Využíva útoky na citlivé miesta na ľudskom tele ako sú hrtan alebo miešok. Techniky čerpá aj z bojových umení, hlavne kopy a údery. Jej súčasťou je aj obrana proti nožu, pištoli a viacerým útočníkom.

Výhody:

  • Ak máte skúsenosti z bojových umení, učí sa ľahko.
  • Je množstvo rôznych škol, kde každá učí inú formu Krav Maga. Viete si tak vybrať z veľkého množstva klubov.
  • Najzákladnejším úderom, kopom a chvatom sa naučíte relatívne rýchlo.

Nevýhody:

  • Stala sa komerčnou záležitosťou. Veľa klubov má preto nízku kvalitu tréningu a viac ich zaujíma predaj klubových tričiek a príspevky od členov. Je lepšie vyskúšať si aj inú školu ako tú, čo máte najbližšie.
  • Niektoré techníky v reálnej situácií nefungujú. Ide prevažne o nož a pištoľ.
     

Urban Combatives - skúsenosti ochrankárov z Londýnskych nočných klubov, ktoré vám môžu zachrániť život

Urban Combatives založil angličan Lee Morrison. Dôraz je kladený na vyhýbanie sa konfliktom, pozornosť, rozpoznanie hrozby v jej ranných štádiách a sebavedomí postoj. 

Všetko je to doplnené tvrdými úderovými technikami založenými na hrubej motorike. Vybraných tak aby sa dali ľahko použiť v stresových situáciách. Celý tréning je vedený pod stresom. Stres sme si už spomínali. Je to jeden z najdôležitejších faktorov v krízových situáciách.

Muž napádajúceho muža pred autobusom, ktorý si chráni hlavu rukami

Výhody:

  • Jednoduchosť techník. Je ich málo a sú upravené tak, aby sa dali použiť pod veľkým stresom.

  • Naučíte sa rozpoznávať hrozby a predchádzať im.

  • Najprv rieši situácie psychologickým postojom a fyzický kontakt necháva len ako nevyhnutnosť.

  • Naučíte sa využívať svoju výbušnosť a agresiu vo svoj prospech.

Nevýhody:

  • Techniky sú založené na sile a agresií. Ide v podstate o pozitívum, ale nie každý má pre takéto chovanie povahu.

  • Cvičíte pod veľkým stresom, vrátane dôležitých detailov ako sú facky či vulgarizmy. Citlivejšie povahy to nemusia zvládať.
     

KALAH System - zrodený v boji a chaose. Spôsob, ako zo svojho tela spraviť nedobytnú pevnosť

,,Nie sme majstri, len tí, čo prežili,, - Idan Abolnik

Jeho autorom je Idan Abolnik, pôvodom z Izraela. Jeho základom je reálnosť, tréning pod maximálnym fyzickým a psychickým stresom, jednoduchosť základných techník, postavených na čo najväčšej kontrole utočníkovho tela a rýchlom ziskaní prevahy nad ním. 

žena bojujúca proti mužovi praktizuje kalah systém sebaobrany

Vulgarizmy, facky, kričanie, hryzenie či údery do brucha, počas toho ako vám niekto drží nôž na hrdle alebo pištoľ pri hlave je bežná súčasť tréningu. To sú presne tie dôležité detaily, ktoré pripravia na hrozby mimo cvičisko.

Pre niekoho sa môže sa zdať surový a stresujúci. Boj o život však iný nebude. Zatiaľ je to vrchol toho, s čím som sa v sebaobrane pre bežného človeka stretol. Je fascinujúce, koľko sa jedinec o sebe dozvie, keď bojuje o holé prežitie, aj keď len vo forme simulácie.

Výhody:

  • Jednoduché základné techniky, postavené na kontrole utočníkovho tela a ziskaní prevahy. 

  • Skvelé zvládnutie obrany proti nožu, pištoli a viacerým protivníkom.

  • Naučíte sa načasovať svoju agresivitu na navhodnejšiu chvíľu.

  • Techniky otestované v skutočných situáciách.

  • V pokročilých kurzoch sa naučíte bojovať s nožom či používať krátke a dlhé strelné zbrane v reálnych bojových situáciách ako je ochrana domu, streľba v a okolo auta či ochrana blízkej osoby.

Nevýhody:

  • Kalah system vás dotlačí na vašu fyzicku aj psychicku hranicu. Nemusia to všetci zvládnuť

  • Tréning je postavený na simulácií reálnych situácií. Nie je preto vhodný pre citlivejšie povahy 

Sebaobranné prostriedky, dostupné od 18 rokov 

Nemôžeme byť všetci športovci a mať skúsenosti s bojom z blízka. Existujú však prostriedky, ktoré nám môžu pomôcť. Pozrime sa na ne bližšie. 

Obranné spreje, kasery

Výhody:

  • Sú malé, ľahko ich schováte a ich použitie je jednoduché.

  • Dráždivá látka (hlavne kapsaicín z čili papričiek) pôsobí rýchlo, priemerne do 3 sekúnd.

  • Dá sa použiť na vzdialenosť priemerne 3-7 metrov.

  • Hmlový sprej ( Fog) je ideálny na obranu proti zvieratám. 

Nevýhody:

  • Obmedzuje ich smer vetra, nedaju sa použiť v protivetre či silnom bočnom vetre.

  • Ide o aerosol, nesmie sa používať v malých priestoroch. Zasiahli by ste všetkých v okolí vrátane seba.

  • Hnací plyn je horľavý. Treba dávať pozor na elektrinu, oheň a teploty nad 50 stupňov. Nesmiete ho preto nechať v lete v aute.

  • Má dobu expirácie priemerne 2-3 roky.

ruka držiaca  obranný sprej

Pri obranných sprejoch je dôležitý tvar trysky a forma rozprašovania.

Hmlové spreje (fog)

Vytvárajú oblak dráždivej látky vizuálne podobný osviežovaču do domácnosti. Majú širší rozptyl a nie je potrebné presnejšie mieriť. Sú tak vhodnejšie na obranu proti zvieratám.

Prúdové spreje (jet)

Sú ideálnejšie na obranu proti ľuďom, majú väčší dosah, ktorý sa v závislosti od modelu pohybuje v rozmedzí 4 až 7 m. Sú menej náchylné na bočný vietor ako v prípade hmlových sprejov. Môžete si ich predstaviť ako tenký prúd tekutiny.

Gelové spreje (gel)

V základe sú veľmi podobné jet-om ale dráždivá látka má formu redšieho gélu. Je silnejší a je obtiažne ho umyť.

Pri náplniach sa môžete stretnúť s rôznymi skratkami označujúcimi dráždivú látku:

  •  OC (oleasin capsicum) – výťažky  z čili a kajenského korenia
  •  CN (alfa – chloracetofenon) – syntetická zlúčenina,
  •  CS (ortohochlorbenzalmalotrinil) – syntetická zlúčenina
  •  CR/CP (dibenzo-oxazepin) – syntetická zlúčenina

Následky použitia spreja silné pálenie pokožky, rozmazané videnie, v extrémnych prípadoch dočasná slepota a silné problémy s dýchaním sprevádzanými prudkou bolesťou. Dĺžka účinkov je rozdielna a každý reaguje inak. Priemerne sa dĺžka následkov po zasiahnutí pohybuje v rozmedzí 30 minút až 5 hodín.

Paralyzéry

Paralyzér je prenosné zariadenie napájané batériou, ktoré po zapnutí vytvára elektrický oblúk medzi anódou a katódou. Útočníkovi po zasiahnutí spôsobí paralýzu, silnú bolesť, bezvedomie, dezorientáciu a povrchové popáleniny v mieste dotyku. V určitých prípadoch môže spôsobiť aj fibriláciu či zástavu srdca.

žena držiaca v ruke paralyzér

Výhody: 

  • Ideálne na odplašenie zvierat. Psy maju zo zvuku elektrického oblúku z paralyzéra panický strach.
  • Ide o dobrú pomocku pre bezpečnostné služby. Napriek jeho veľkosti ho môžu pohodlne nosiť na opasku alebo taktickej veste.

Negatíva:

  • Je to kontaktné zariadenie. Musíte byť pri útočníkovi najmenej 0,5 metra.

  • Pri hrubom oblečení či ľudí pod vplyvom drog je neúčinný.

  • Musíte sledovať stav batérie. 

Boxery

Môže byť jedno, dvoj alebo štvorprstý. V ponuke sú kovové a z tvrdého ABS plastu. 

boxery na ruku čierne

Výhody:

  • vyrovnáva fyzický a silový nepomer voči väčšiemu a silnejšiemu protivníkovi.

  • Znásobuje deštruktívny účinok pri zásahu. 

Nevýhody:

  • Obranca musí mať určitú obratnosť a vedieť základy úderov.

  • Je použiteľný len do vzdialenosti obrancovho ramena.

Kubotany a taktické perá

Kubotan má formu malého valca, niekedy s tupým hrotom na jednom konci. Základným princípom kubotanu je spevnenie päste pri úderoch a využitie oboch jeho koncov na údery a tlaky na citlivé miesta na tele.

Ide o jednoduchú fyziku. Čím väčšia sila pôsobí na čo najmenší bod, tým má väčšie deštruktívne následky. V súčasnosti má svojho moderného nástupcu - taktické pero.

ľudské telo, na ktorom sú označené citlivé miesta
 

Kubotan aj taktické pero sú  skvelé na útoky na citlivé tlakové body na ľudskom tele, kde vyvinutie tlaku spôsobí prudkú bolesť. Tieto techniky sú užitočné v boji v stiesnenom priestore či na zemi, kde nemáte možnosť väčšieho pohybu. Na druhom konci má často hrot na rozbíjanie skla. 

Teleskopický obušok

Stretnete sa s plastovými a kovovymi verziami. Plastovým verziám na sebaobranu sa vyhnite ale sú ideálne na cvičenie. Kovové verzie sú z nekalenej a kalenej oceľe. Kalené sú na obranu najvhodnejšie.

Teleskopický obušok

Výhody:

  • Sú jednoduché na použitie. Manipulácia s ním nie je motoricky rozdielna od použitia kladiva alebo hrania tenisu.

  • Sú skladné a ľahko sa schovávajú. 

  • Sila obrancu pri ich použití nie je dôležitá. Vyrovnávajú preto fyzický nepomer medzi vami a útočníkom.

  • Dajú sa použiť aj pri nehodách ako páčidlo,na rozbitie skla a odlomenie visiacich zámkov.

Nevýhody:

  • Niektorí ľudia nie sú schopný brániť sa s predmetom v ruke, ani ak im ide o život. 

  • Obušky z plastu a nekalenej oceľe sú nevhodné na obranu. Pri náraze sa ľahko deformujú.

Rady na záver

  • Nespoliehajte sa zbytočne na druhých, môžete sa spoľahnúť len na seba. Veľa ľudí si miesto pomoci, radšej natočí vaše nešťastie na mobil a zavesí ho na sociálnu sieť. 

  • Dobre si premyslite, akému boju z blízka sa chcete venovať. Pokojne si napíšte na papier klady a zápory, každého a nebojte sa ich vyskúšať viac. 

  • Sebaobranné prostriedky noste vždy skryto. Jednak, aby ste mohli útočníka prekvapiť a nevedel, čo na neho môžete použiť a zároveň vám to aj prikazuje zákon.

  • Majte pri sebe aspoň dve veci na obranu a na dvoch rôznych miestach. Odporúčam napríklad dvojicu obranný sprej v ľavom vačku bundy + teleskopický obušok za opaskom na pravom boku, alebo pridať k tomu aj taktické pero vo vačku nohavíc. 

  • Snažte sa v prípade možností z problému najprv ,, vykecať,, , aby ste predišli násilnej konfrontácií. Čudovali by ste sa, koľko vecí pri opilcoch vyrieši humor a lichôtky :-) . 

  • Osobná ochrana nemusí stáť veľa. Neoplatí sa na nej šetriť. Ušetrených 10€ môže mať protiváhu v podobne 100 násobne väčšej ujmy, doživotnej traumy či strate života.

  • Pravidelne s nimi cvičte, aby ste ich vedeli použiť automaticky aj pod stresom. 


Dúfam, že Vám tento obšírnejší článok pomohol. Vaša bezpečnosť je vždy vo vašich rukách. Buďte odvážni, sebavedomí a otvorení novým možnostiam. Objavíte tak nové obzory, a posuniete svoje limity o kus ďalej.

 

Zdroje: ubransa.sk, kalah.co.uk, Urban Combatives Netherlands

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia