Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 24. júl 2018

Taktické oblečenie má svoju históriu hlavne v armáde a bez neho si nedokážeme predstaviť žiadneho vojaka, či člena ozbrojenej zložky. Dnes nie je len výsadou vojakov, ale stalo sa módnym hitom mnohých ľudí. Taktické oblečenie sa stáva čoraz častejšie bežnou súčasťou šatníka mnohých nadšencov army štýlu, outdooru, či milovníkov taktických hier a turistiky.

Prečo taktické oblečenie?

Vojaci a iné ozbrojené zložky nosia taktické oblečenie preto, lebo musia, jednoducho je pre nich nenahraditeľné. Slúži im predovšetkým na zamaskovanie sa v prírode a na dokonalé splynutie v teréne. Nemôžeme zabudnúť ani na časti oblečenia, ktoré ich má chrániť pred úrazmi a poškodením tela. Typickým príkladom sú taktické rukavice, vesty alebo taktické okuliare. Sú vždy neoddeliteľnou súčasťou vybavenia.

Medzi používateľov taktického oblečenia patria aj členovia rôznych airsoftových tímov, či military nadšenci, ktorí napodobňujú činnosť skutočných jednotiek. Čoraz viac používajú taktické oblečenie aj poľovníci i fotografi divej prírody, ktorí chcú aby dokonale splynuli s prírodou a neodplašili plachú zver.

Taktické oblečenie je nenahraditeľné pre  ľudí, ktorí pracujú v lese ako sú arboristi, stromolezci alebo výškoví pracovníci. Materiál z ktorého je oblečenie vyrobené je kvalitné a určené aj do takýchto ťažkých podmienok. Rip-Stop tkanina je vyrobená zvláštnou technikou a má vysokú tržnú pevnosť. Používa sa nielen na taktické oblečenie, ale aj na padáky, balóny, batohystany.

Nemôžeme opomenúť aj civilistov, ktorí si zvykli používať taktické oblečenie ako súčasť bežného oblečenia a vyjadrenia svojho postoja, či jednoducho preto, lebo sa im maskovací vzor páči. Títo si kupujú taktické oblečenie v tých najnovších maskovacích vzoroch, ktoré práve letia.

Taktické tričká

Taktické tričko MFH.Taktické tričká patria medzi obľúbené časti taktického oblečenia. Používa ich nielen armáda ako spodnú vrstvu pri rôznych aktivitách, ale sú obľúbené medzi všetkými priaznivcami prírody a army štýlu. Skvele sa hodia aj na bežné nosenie, turistiku, airsoft, poľovačky, či outdoor aktivity. Vyrobené sú z rôznych materiálov, od samotnej bavlny, cez polyester alebo kombináciu obidvoch. V ponuke sú krátke taktické tričká, ale aj tričká s dlhým rukávom.

Skvelé sú tzv. Combat tričká s dlhým prevedením. Ide o kombináciu bavlneného nátelníka a blúzy s pevnými rukávmi. Sú skvelé pod taktickú vestu, kedy je nepohodlné nosiť blúzu. Bavlnený stred lepšie saje pot, zatiaľ čo materiál na rukách nemusí byť funkčný, práve naopak je pevnejší a spoľahlivejší kvôli nasadeniu.

Niektoré taktické tričká majú klasický stojatý golier, ktorý si pre pohodlie rozopnete alebo ho zapnete až ku krku a poskytne vám tak ochranu proti vetru alebo piesku. Majú aj dobre situované vrecká na rukávoch, čo umožňuje lepší prístup k nim v prípade, že máte na sebe taktickú vestu.

Všestranné taktické nohavice

Taktické nohavice sú na rozdiel od bežných nohavíc vyrobené z pevnej kombinácie bavlny a polyesteru, či spandexu v rôznych pomeroch. Tým sú nohavice priedušné a majú určitú pevnosť. Preto patria medzi taktické oblečenie, ktoré mnohí používajú aj na bežné nosenie. V prípade, že zavadíte o ostrý predmet a nohavice poškodíte, majú taktické nohavice vyvinutú úpravu Rip-Stop, ktorá zabraňuje šíreniu pretrhnutia.

Výhodami sme zďaleka neskončili, taktické nohavice majú odolné zipsy, dôslednejšie trojité švy na najviac namáhaných miestach, pevné cvoky a spony, ktoré zaručujú dlhšiu životnosť. Nechýbajú ani zdvojené kolená a sedacia časť. Vďaka armádnemu zameraniu majú nohavice veľa vreciek, čo oceníte pri každodennom nosení. Ukryjete v nich kľúče, smartphon, baterku, nôž alebo iné obranné prostriedky.

Taktické nohavice si môžete vybrať nielen vo vyhotovení maskáčov, ako je pentacamo, či woodland, ale aj v rôznych bežných farbách, ako je čierna, zelená, olivová, khaki a iné. Taktické nohavice sú strihom prispôsobené na bežné civilné nosenie do mesta alebo do práce, či na turistiku. Mnohé majú zapínanie riešené na suchý zips z dôvodu lepšieho nastavovania a prispôsobenia pre každého človeka.

Taktické vesty

Taktická vesta - army.Medzi dôležitú súčasť výstroja patria taktické vesty. Tie boli v prvom rade určené pre vojakov, ktorí potrebovali mať poruke okrem zbrane aj mnoho iných predmetov od munície, cez vysielačku, až po kompas. Taktické vesty neobsahujú žiadnu balistickú ochranu a v armáde sa používajú na ľahšie, prieskumné operácie. Sú vybavené len rôznymi vreckami či kapsami.

Taktické vesty sa stali dôležitou výbavou aj SBS služieb, rybárov a poľovníkov, ktorí svoje najdôležitejšie vybavenie nosia priamo pred sebou. Rýchlo sa zapínajú a môžete ich ľahko vyzliecť i obliecť. Sú univerzálne a vhodné na všestranné použitie. Mnohé taktické vesty sú vybavené Molle systémom, ktorý tvorí kostru, na ktorú sa vďaka špeciálnymi popruhom môžu rozmiestňovať a pridávať vrecká, sumky i iné vybavenie. Vyrábajú sa zo syntetických materiálov, napríklad polyester a vyznačujú sa pevnosťou aj odolnosťou.

Taktické rukavice

Taktické rukavice slúžia samozrejme na ochranu rúk vojakov, policajtov i iných ozbrojených zložiek, či pri rôznych taktických cvičeniach a hrách, akými sú airsoft, či paintball. Môžu sa používať aj pri športoch ako je cyklistika, či motošport. Taktické rukavice ochránia ruky pred nepriaznivými vonkajším vplyvmi ako je chlad, či studený vietor a pred úrazmi.

Majú rôzne farebné prevedenie (aj maskáčové) a dokážu zamaskovať nositeľa v teréne. Vyrábajú sa z kvalitného a ľahkého materiálu. Medzi ich vlastnosti patria nehorľavosť, vodotesnosť a majú dobré tepelno-izolačné vlastnosti. Sú výborne anatomicky tvarované a môžete s nimi aj pracovať. Dokonca niektoré môžete prať v práčke.

Taktické opasky

Taktické opasky sú skvelým módnym doplnkom pre army nadšencov, ale aj na bežné nosenie do práce, či do prírody. Sú vyrobené z rôznych materiálov a môžete si vyberať taktické opasky s kovovou prackou alebo plastovou.

Do pozornosti vám dávame taktický opasok upletený z paracordu (napr. Mil-tec opasok paracord 4cm, čierny), vďaka ktorému po rozpletení získanie niekoľko desiatok metrov dlhú paracordovú šnúru. O využití paracordu v prírode sme sa už v minulosti venovali v samostatnom článku, ak vás zaujíma, môžete si ho prečítať.

Taktické šiltovky

Pri výbere taktického oblečenia by ste nemali zabúdať na malé plochy na tele, ktoré sú kritické na zmeny teplôt, okrem taktických rukavíc máme na mysli aj pokrývku hlavy. Taktické šiltovky skvele ochránia pred slnkom. Využijete ich na bežné nosenie, ale aj do lesa pri taktických hrách a rôzne military cvičenia.

Taktické šiltovky sú vyrobené z Ripstop tkaniny, ktorá má vysokú pevnosť. Dajú sa veľkostne prispôsobiť pomocou sťahovacieho popruhu na zadnej strane. Majú plochu so suchým zipsom na upevnenie ID nášivky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia