Kategórie
 
 
 
 
 
Pondelok, 25. január 2021
5 rád, ktoré budete potrebovať, ak chcete bivakovať

Bivakovanie je dočasný kemp bez stanu v prírode a využívali ho najmä vojaci počas rôznych misií. Dnes ho s obľubou praktizujú aj nadšení turisti a milovníci prírody. Ak ho chcete skúsiť aj vy, prečítajte si 5 tipov ako na to.

Na úvod o bivakovaní

Ak ste o pôvode bivakovania plne oboznámený, pokračujte na ďalšiu časť článku. Ak vás to zaujíma, v skratke si o bivakovaní povieme niečo viac. Ide o spôsob kempovania v prírode, ktorý bol pomenovaný v 18. storočí po vojenskom Beiwacht, teda pomocných hliadkach. V modernom ponímaní ide o spanie pod hviezdami bez stanu alebo iného prístrešku.

V poslednej dobe si ho obľúbili mnohí turisti a milovníci prírody, pretože ide o jednoduchý spôsob, ako si užiť pobyt v prírode bez potreby stanu alebo tak môžete ísť aj na dlhšie túry.

1. Zistite, kde môžete bivakovať

Predtým, ako sa niekam vyberiete na noc plnú dobrodružstva, vyhľadajte si, kde môžete beztrestne bivakovať. Na území Slovenskej republiky môžete bivakovať len v 1. a 2. ochrannom pásme. V ďalších pásmach si teda koledujete o pokutu. Okrem toho si ale môžete vyhľadať miesta na to presne určené, ako sú táboriska.

Ak plánujete bivakovať napríklad niekde vo Vysokých Tatrách, hneď vám poradíme, aby ste to nerobili. Určite by ste z toho mali krásny zážitok, ale za pokutu alebo pokarhanie to určite nestojí. Čo sa týka bivakovania v zahraničí, treba si zistiť legislatívu v krajine, do ktorej sa chystáte. Každý štát to má inak a to, čo je zakázané na Slovensku, môže byť v zahraničí povolené.

2. Začnite radšej v lete

Tí najodvážnejší a najextrémnejší milovníci spania pod hviezdami sa nezľaknú ani teploty nízko pod bodom mrazu. Ak ste ale nováčik a s bivakovaním sa ešte nekamaríte, určite sa zimným mesiacom vyhnite. Bez správnej výbavy, tréningu a aj zvyku by ste mohli skončiť podchladený, prípadne s omrzlinami.

Miesto toho si vyberte radšej leto a bivakujte počas nocí, kedy teplota neklesne pod 15°C a ste na mieste, ktoré poznáte. Ľahšie si tak zvyknete na to, čo vás môže čakať, ak chcete bivakovať aj v chladnejších a extrémnejších podmienkach.

3. Poriadne sa na bivakovanie pripravte

Poriadna výbava je základ. Na to, aby ste si bivakovanie užili vám nestačí len obyčajný spacák. Iste, nepotrebujete stan, čím sa zbavujete dosť veľkej záťaže, ale stále je tu niekoľko vecí, ktoré určite nezabudnite vziať so sebou:

  • spacák vhodný na bivakovanie - v prvom rade záleží od toho, v akom ročnom období sa chystáte bivakovať. Ak je to cez leto, stačí vám spacák do miernych podmienok. Napríklad MIL-TEC Yellowstone ultra light, ktorý je vhodný na noci v rozsahu -6°C až +11°C. Ak ste už naopak skúsený a vyhľadávate skôr bivakovanie v zime a v extrémnejších podmienkach, určite siahnite po spacáku Husky Apollo, ktorý je vyrobený tak, aby odolával teplote až do -20°C

Spacáky na bivakovanie

  • dostatočne veľký ruksak - zaobstarajte si aspoň taký, ktorý má 30 litrov, aby sa vám do neho komfortne zmestilo všetko, čo potrebujete 
  • samonafukovacia karimatka - nielenže je spratný, praktický, ale navyše je aj, ako hovorí názov, samonafukovací. Stačí ho rozložiť a vytvorí medzi vami a zemou izoláciu a ako bonus nebudete spať na tvrdom
  • čelová lampa - možno by stačila aj baterka, ale čelovka je omnoho praktickejšia. Nemusíte ju držať v ruke a manipulácia s ňou je veľmi jednoduchá. Stačí si ju nasadiť na hlavu, zapnúť a máte voľné ruky na pripravovanie táboriska alebo čohokoľvek iného
  • vhodné oblečenie - nepodceňujte správne oblečenie aj keď bivakujete v lete. Teploty môžu náhle klesnúť, najmä v horách, a je lepšie mať vrstvu oblečenia navyše, než sa triasť v zime. Nabaľte si hrubé ponožky, spodné prádlo, tričká a svetre. Aj pre prípad, že by vás postihol dážď alebo ste sa nechtiac namočili
  • lekárnička prvej pomoci - vždy buďte pripravený, aj keď sa vám na túrach a výletoch nič nestáva. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš a malá ručná lekárnička vám v batohu veľa miesta nezaberie 
  • jedlo a voda - klasika, ktorá nesmie chýbať ako na túre, stanovačke a aj pri bivakovaní. Jedlo vám dodá potrebnú energiu, bez ktorej si žiadnu fyzickú aktivitu neužijete.

4. Dodržujte zákony a miestne pravidlá

Vedieť len to, kde môžete a kde nemôžete bivakovať nestačí. Vždy si naštudujte zákony a regulácie v oblasti, do ktorej sa chystáte. Ako je to s otvoreným ohňom, v akom ochrannom pásme sa nachádzate, či sa nechystáte bivakovať náhodou na súkromnom pozemku a či nie je v prírode obdobie hniezdenia. Vtedy si treba dať špeciálny pozor na svoje správanie, aby ste nevyplašili divú zver, pretože stále platí, že ste u nich na návšteve.

5. Zanechajte po sebe nedotknutú prírodu

K predchádzajúcemu bodu patrí bez diskusie aj spôsob, ako sa v prírode správate. Platí, že to, čo si so sebou prinesiete si aj odnesiete. Žiadne odpadky, prázdne fľaše, servítky. Neničte okolitú zeleň a neplašte zvieratá, ktoré by mohli byť v okolí. Nevyužívajte drevo z lesa na založenie ohňa, netrhajte kvety, neničte kríky. Je to veľmi jednoduché a odmenou za úctivé správanie k prírode vám bude dobrý pocit a čisté svedomie po návrate domov.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia