Kategórie
 
 
 
 
 
Streda, 6. júl 2022
Ako na hygienu v prírode

Dobrý plán trasy či správne zostavené vybavenie, ktoré si nosíte so sebou sú veľmi dôležité veci. Okrem základných vecí na spanie či varenie, je jedna kapitola, ktorá je rovnako dôležitá a pritom často dávaná do úzadia. Je to hygiena.

Hygienu berieme doma ako samozrejmosť. Ráno vstaneme, osprchujeme sa, umyjeme zuby a po toalete máme neustále prístup k teplej čistej vode a mydlu. Rovnako je to aj s potravinami, kde máme neustálu možnosť ich dobre umyť spolu s riadom. Napriek tomu, že ľudí zachvátila relatívna posadnutosť sterilitou, počas turistiky či akýchkoľvek aktivít v prírode sa chovajú úplne inak. 

S hygienou to netreba chorobne preháňať, ale zároveň ju netreba ani zanedbávať. Jedna vec je osobné pohodlie či arómy, ktoré musia trpieť vaši spolutáborníci. Druhá vec sú však pleseň na pokožke či iné dermatologické problémy alebo črevná viróza s teplotou spôsobené baktériami v jedle, často sprevádzané triaškou a bolesťou svalstva.

Správna hygiena počas pobytu v prírode nie je len vecou pohodlia, ale priamo ovplyvňuje váš zdravotný stav a v prípade zanedbania môže v extrémnych prípadoch viesť až k trvalým zdravotným následkom či úmrtiu. 

Pozrime sa teda bližšie na to, ako si s týmto problémom poradiť, aby ste si svoje aktivity mohli užiť vždy v zdraví a pohodlí. Začneme najprv vecami, ktoré si viete zaobstarať v civilizácií a neskôr sa pozrieme aj na alternatívne postupy z prírody. 

Zoznam hygienických pomôcok potrebných v prírode


Manganistan draselný nájdete v každej lekárni. Je vodou riediteľný roztok, ktorý pomáha ostrániť plesňové ochorenia chodidiel. Používa sa aj na dezinfekciu vody. Farbí na fialovo.

Zoznam sa javí dlhý ale väčšinou ide o drobnosti, ktoré nezaberú veľa miesta. Pribaliť si môžete aj sadu na šitie, ak by ste potrebovali niečo opraviť na oblečení.

Prírodné alternatívy hygienických pomôcok

Toaletný papier 

O jeho dôležitosti sa asi rozpisovať detailne netreba. Okrem primárného účelu sa dá použiť ako:  

  •     núdzový podpal
  •     koniec tyčinky na čistenie uší 
  •     čistenie povrchu zubov
  •     odstranenie mastnoty z ešusu
  •     mechanické prefiltrovanie vody

Alternatívy

Ako náhradu toaletného papiera viete použiť veľké listy rastlín ako je lopúch ( Arctium), šúpolie kukurice či už zelené ( je mäkšie) alebo sušené, listy tráv alebo skorocelu širokolistého (Plantago major). Mnohé národy sveta používajú na čistenie intímnych miest prioritne vodu. Je to najlepšia voľba len v prípade, ak máte čas a dostatok tečúcej vody.

skorocel širokolistý
Skorocel širokolistý

Vatové tyčinky do úší

Ušný maz sa tvorí neustále a zanáša zvukovod. Zaľahnuté uši nie sú len vec vzájomnej komunikácie. Dobrý sluch je v prírode veľmi dôležitý. Pomáha pri hľadaní zdrojov a situačnom prehľade, kde čisté uši upozornia na tečúcu vodu a aj na pohyb zvierat v blízkom okolí. Okrem čistenia uší sa hodia aj na čistenie drobných rán či odstránenie špiny z ťažko dostupných zákutí výstroja a výzbroje.

Alternatívy 

Keď sa vám minú tyčinky do uší, existuje hneď niekoľko náhrad. Najjednoduchší je kúsok vreckovky alebo toaletného papiera. Zrolujte ich do tenkého valčeka a točte v uchu do jednej strany. 

Efektívnejšie je vyrobiť si tyčinku s drievkom. Vezmite dlhý kúsok mäkkého drievka, napríklad vŕby a vytvarujte ho do tenkej hladkej špajdle. Uistite sa, že koniec, ktorý si budete vkladať do ucha, je tupý a nebude mať ostré hrany. Obalte ho kúskom látky alebo vatou.

Vatové tyčinky do uší vyrobené z rastlín

Pri čistení dávajte vždy pozor. Prerazení ušný bubienok nie je sranda a môžete si sluch poškodiť natrvalo. Rovnako si skontrolujte či tampón na konci špajdle dobre drží, aby sa nezosmykol a neupchali ste si zvukovod. 

Dámska hygiena

Pre slečny a dámy ide o prirodzenú tému. Páni, budme gentlemani a vezmime na vedomie, že sa táto téma týka aj nás. Pohodlie a bezpečnosť našich polovičiek by mala byť pre nás priorita. 

Určite väčšine z nás napadnú prvé vložky a tampóny. Pár kusov pribalených v batohu nikdy nezaškodí. Majú rôzne využitie. Pomáhajú spomaliť krvácanie či prekryť oderky na koži alebo ako vrstva v improvizovanom filtry na mechanické prečistenie vody. Tampóny nosím vždy v sade pre zakladanie ohňa. Plastový obal dobre odoláva vode a po rozbalení sa z neho stane rozmerné klbko prvotriedneho práchna, ktoré horí už po pár iskrách. 

V prírode však tampóny a vložky nemusia byť počas menštruácie najlepší nápad. Problém tvoria hlavne použité. Krv s výrazným pachom a zmesou hormónov, láka okolité dravce a škodlivý hmyz. Je veľký problém sa ich zbaviť. Zakopať ich, nič nerieši a len vytvára ďalší odpad v prírode. Rovnako nie je dobré riešenie ani spálenie v ohnisku. Často nemusí byť ohnisko k dispozícií. 

Problém najlepšie rieši menštruačný kalíšok. Je to silikónový kalich s rezervoárom aplikovaný vnútrotelne. Neobmedzuje pri pohybe, takže na túru a aktívnejší pohyb je priam ideálny. Zároveň sa nevymieňa ale čistí, takže nevytvára odpad a nemusíte so sebou nosiť náhradu. Sterilizuje sa vypláchnutím a vyvarením v čistej vode.  

Všeobecne platí, že intímne miesta udržiavajte v čo najväčšej čistote. Pri balení nešetrite náhradným spodným prádlom a noste voľnejšie nohavice, ktoré lepšie bránia zapareniu. Ideálne je umyt intímne zóny vždy, keď je to možné. Pozor však na stojatú vodu či rieky, inak si koledujete o plesne a kvasinkové infekcie. Podobne môže dopadnúť utieranie sa listami či trávou.
 

Zabudnutá zubná kefka či pasta? Toto sú alternatívy

Existuje len málo nepríjemnejších vecí ako je zapálený nerv či zlomený zub, keď je najbližší zubár kilometre ďaleko. Čo však robiť, ak vám dôjde zubná pasta či stratíte zubnú kefku?

Alternatívy

Na čistenie zubov nepotrebujete nutne zastavovať, dá sa pohodlne čistiť aj počas pochodu. V prípade, ak stratíte zubnú kefku, existujú prírodné náhrady. Jednou z nich je rozžuvaný kúsok čerstvej vetvičky, napríklad z vŕby. Očistite koniec od kôry a rozdrvte ho medzi dvoma kameňmi. Poriadne ho rozkúšte a máte po ruke novú kefku.

Nezabúdajte na medzizubný priestor. Pribaľte si aj zubnú niť. Je lepšia ako špáradlo a má mnoho využití. Dá sa v núdzi použiť aj ako vlasec na menšie ryby alebo niť na opravu oblečenia a výstroje. 

Ak sa vám minie zubná pasta, je niekoľko možností.

  • Uhlíky - rozdrvte ich na jemno a zmiešajte s trochou vody. So vzniknutou pastou si vyčistite zuby. Čierne zuby ľahko vypláchnete vodou. Uhlie odstráni povlak na sklovine a potlačí baktérie v ďasnách.

Drevené uhlíky

  • Sóda bikarbóna - podobne ako s uhlím, pridajte trochu vody a s pastou vyčistite zuby. Nezabudnite si ich po vyčistení dobre vypláchnuť. Výsledok môže byť trochu bublavý, čistí však skvelo. Nie je však vhodná ako dlhodobá alternatíva, môže poškodiť vašu sklovinu.

  • Slaná voda - zmiešajte väčšie množstvo soli s vodou, aby vznikol hustý roztok. Riadne si s ním vypláchnite zuby. Soľ zabíja mikróby a baktérie. Dôležité je, aby ste roztok nekloktali a neprehltli. Slaná voda v takej koncentrácií vám môže uškodiť a spôsobiť problémy s obličkami či dehydratáciu. 

  • Salvadora Persica - u nás je známa ako Salvadora perzská. Ide o rastlinu z oblasti blízkeho východu, ktora je rozšírená po celej Afrike. Jej rozžuvané koreňe sa používajú na čistenie zubov už tisícky rokov a poznali ju už v starom Babylone. Obsahuje veľa minerálov, vitamínov a má bieliace účinky. Je ideálna na čistenie zubov počas pochodu a nedostatku vody. 

Starostlivosť o nechty

Zalomený necht s otvorenou ranou je nielen bolestivý ale zároveň môže spôsobiť infekcie a prilákať nepríjemný hmyz, hlavne v tropickom prostredí. Najhoršie je to na chodidlách, kde komplikuje chodzu a riziko infekcie je oveľa vyššie. Špina za nechtami môže kontaminovať jedlo a čistú vodu, čím si privoláte ďalšie choroby. 

Nechty udržujte vždy čisté a umývajte si ich po každej potrebe a pred manipuláciou s potravinami. Ľahšie, ako odstraňovať zanesenú špinu je udržiavať nechty krátke. Ideálne sú malé nožničky, ktoré môžete využiť aj v prvej pomoci alebo pilník na nechty. Ak pilník nemáte, môžete si nechty brúsiť na ploskom kameni. Neskracujte si ich hryzením. Dostanú sa vám do úst baktérie a spôsobíte si drobné rany na prstoch, ktorými sa do krvi môže dostať infekcia. 

Starostlivosť o vlasy

Pribaľte si do batohu kefu na vlasy. Pomáha vyčesať napadané zvyšky zo stromov a kríkov. Zabránite s ňou tvorbe uzlov, zbavíte sa uvolnených lupín a predídete udomácneniu nežiadúcich hmyzích nájomníkov. Neplatí to len pre vlasy ale aj pre bradáčov.

Alternatíva: 

Ak kefu nemáte, viete si vyrobiť hrebeň. Potrebujete plochý dlhší kúsok dreva. Vezmite obhorený kúsok drievka s čiernym koncom a kúsok rovnej trstiny. Drievko poslúži ako ceruzka a trstina ako pravítko. Rozdeľte hrebeň po dĺžke na dve rovnaké časti a v spodnom dieli nalinajkujte zuby podľa toho, aký hustý hrebeň by ste chceli. Vyrežte každý druhý zub a hrebeň je na svete. Hrebeň čo najlepšie zaoblite trením menšieho kameňa alebo pieskom nasypaním na mokrom kuse látky.

Umyte si hlavu každý deň, aj keby len čistou vodou. Odstránite prach a časť mastnoty z vlasov a pokožky. Zároveň stlmíte zápach z dymu z ohniska zachytený vo vlasoch.

Muž umývajúci si tvár v horskom potoku

Ak nemáte mydlo, vytvorte si čistiacu pastu. Ide o rovnaký recept ako v prípade zubov, čiže rozdrvený popol alebo sódu bikarbónu. Pastu jemne naneste a vmasírujte do pokožky. Hlavu oplachujte dovtedy, kým z vlasou nezmyjete zvyšky čistiacej pasty.

Ak máte dlhšie vlasy noste ich zapletené. Je to najlepšie riešenie ako mať vlasy v poriadku a zároveň vám nebudú zavadzať.  Ak nemáte gumičku či sponky, dobre poslúži aj dlhý kúsok tenkého lanka. S kúskom dlhej kože si ľudia zapletali vlasy už pred tisíckami rokov. 

Repelenty a deodorant

V prípade ak sa vám minie repelent, môžete použiť niektorú z nasledovných alternatív. 

Rozdrvte cibuľu alebo cesnak a potrite si telo, aby ste pomohli odohnať komáre. Životnú lásku si v kempe asi nenájdete, ale za to sa nemusíte báť upírov a komáre dajú pokoj tiež. 

Pomáha aj pobyt pri dyme. Nemusí to byť nevyhnutne ohnisko. Môžete po tábore rozmiestniť dymiace fakle. Vezmite kus rovného dreva, dlhý tak, aby vám pri zatlačení do zeme siahal po plece. Rozštiepte jeho koniec a krížom cez vzniknuté hroty dajte kúsky pevného dreva, aby vznikol tvar bedmintonového košíka. Do jeho stredu dajte veľký kus žeravého uhlíka a na vrch položte vlhký mach. Výsledný dym bude odpudzovať okolitý hmyz. Uhlík s machom vymienajte podľa potreby. 

Kempingový oheň v pozadí kempingový stan s gitarou

Relatívne účinný je sáčok s feniklovými semienkami a sušenou šalviou. Do tenkého pláteného vrecka o veľkosti škatuľky od zápaliek nasypte obe prísady. Vyrobte si niekoľko takých vrecúšok a poukladajte si ich po vačkoch a okolo batohu. Na arómu si rýchlo zvyknete, mne osobne je príjemná. Pôsobí na komáre v tesnej blízkosti, ale v močariskách je už menej účinný, pre vyššiu koncentráciu hmyzu. 

V prípade najväčšj núdze si môžete potrieť odhalené časti pokožky blatom. Najideálnejší je íl. 

Miesto svojho obľúbeného deodorantu sa radšej pod pazuchami pravidelne umývajte s obyčajným mydlom. V parfumovaných deodorantoch sú zložky, ktoré sú pre hmyz lákavé. Spotené oblečenie voňajúce deodorantom dokonca láka ploštice viac, ako klasicky prepotené oblečenie. Silnejšie vás cítia aj okolité zvieratá. Na zníženie potenia pomôže voľnejšie priedušné oblečenie, pod ktorým bude lepšie prúdiť vzduch. 

Ako náhradu deodorantu môžete použiť soľnú pastu (do soli pridajte pár kvapiek vody, aby vznikla granulovaná pasta, ktorú si rozotriete pod pazuchami), sódu bikarbónu (rovnaký postup ako so soľou) alebo rozdrvené uhlie. Uhlie síce zafarbí pazuchy aj oblečenie na čierno, svoju úlohu však splní na jednotku. 

Špongiový kúpeľ

Jedna z najlepších vecí akú si môžete pribaliť na osobnú hygienu, je špongia do kúpeľa. Ak nemáte možnosť bežného kúpeľa, druhá najlepšia možnosť je umyť sa špongiou. Dobre poslúži aj menší uterák. Ak máte vodu z prírodného zdroja a nevyteká priamo zo skaly, pred použitým ju vždy prevarte na 10 minút, aby ste mali istotu, že neobsahuje baktérie. Tento spôsob je rýchli, jednoduchý, spotrebujete menej vody a viete sa umyť v podstate kdekoľvek, kde táboríte. Špongiovým kúpeľom si skvelo umyjete aj citlivejšie miesta v záhyboch a dobre odstráni mastnotu z pokožky. 

Skvelou prírodnou alternatívou môže byť špongia z lufy. Lufa je druh tekvice, pripomína uhorku alebo cuketu. Po prezretí sa mení na prírodnú špongiu, ktorú môžete využiť na umývanie riadu alebo osobnú hygienu. Výhodou je, že ak ju zabudnete niekde v prírode, tak nevytvoríte žiadny odpad, keďže je to čisto prírodný materiál.

Lufa - špongia z tekvice

Dezinfekcia

Pribaľte si tubu gélovej dezinfekcie. Nebude vždy možnosť umyť si ruky a dôležité to bude hlavne po vykonaní potreby. Špinavé ruky môžu kontaminovať jedlo a pitnú vodu, spôsobiť nepríjemné tráviace ťažkosti či zápaly v ranách na pokožke. Gélová dezinfekcia zabije 99% baktérií. 

Ako alternatíva skvelo poslúži aj čistý alkohol. Okrem rúk s ním sterilizujete aj predmety, čo sa hodí hlavne pri prvej pomoci na očistenie ihiel či skalpela. Ak nemáte iný prostriedok, naneste pár kvapiek na kus látky alebo vaty a ošetrite si s ním okolie rán a drobných oderkov ešte pred tým, ako si ich obviažete alebo aplikujete náplasť. Alkoholové utierky bývajú základom každej dobrej lekárničky. Presvedčte sa preto ešte pred odchodom, či ich máte v lekárničke dostatok. 

Chodidlá

Pochody s plnou poľnou alebo aj na ľahko ale v ťažšom teréne, sú pre vaše chodidlá namáhavé. Riziko nepredstavujú len klzké kamene na chodníkoch ale aj samotná vlhkosť. Začnite správnym výberom obuvi. Topánka nesmie byť príliš tesná, aby nebránila prietoku krvi v chodidle, ale zároveň ani príliš voľná, aby ste mali istý krok a neriskovali zranenie členka. 

  • vyzujte sa a vyvetrajte chodidlá vždy, keď to bude možné
  • ak sa nemôžete vyzuť, pri krátkych zastávkach si aspoň rozšnurujte topánku
  • nešetrite náhradnými ponožkami a pokojne ich vymeňte aj 2x denne, nech sú nohy čo najviac v suchu
  • umyte si chodidlá v čistej vode vždy, keď bude príležitosť
  • udržujte nechty upravené

Oprava oblečenia

Ďalšou vecou, ktorá by nemala chýbať je malá šijacia sada na opravy oblečenia. Zdanlivo s hygienou nesúvisí, je tam však spojitosť. Pokožka bude cez diery v látke ľahšie vystavená dažďu, slnku a bodavému hmyzu. Je väčšia šanca, že si spravíte oderky na pokožke, pri pohybe na skalách alebo predierani sa kríkmi a vlhkosť či zima sa vám dostanú ľahšie pod oblečenie. 

Opraviť menšie poškodenia netrvá dlho. Opravte ich preto skôr, ako sa zväčšia. Na chvílu sa tak zastavíte a môžete sa lepšie rozhliadnuť po okolí alebo sa pri oprave započúvať do okolitých zvukov. Je to aj skvelá aktivita pri večernom ohni. 

Čistenie riadu

Udržať riad vždy čistý, bez zvyškov jedla a sadzí, nemusí byť jednoduché, hlavne ak nemáte prístup k väčšiemu množstvu vody. Pri balení preto nezabudnite na hubku na riad. Hubku viete skvelo nahradit chumáčom machu alebo slamou. 

Muž s kempingovým riadom v ruke pri jazere

Držte sa týchto zásad:

Nepoužívajte saponát na riad. Kontaminujete pitnú vodu a môžete vážne poškodiť miestny ekosystém. Ako náhrada skvelo poslúži jemný piesok a rozdrvený popol, ktoré odstránia mastnotu a pripečené zvyšky. Naneste trochu do nádoby a čistite, kým odstránite špinu. Zmes vymeňte podľa potreby a na konci dobre opláchnite čistou vodou.

Ak nemáte k dispozícii dostatok vody, čistite najprv nasucho. Popol a suchá tráva dobre absorbujú mastnoty a mechanicky odstránia najväčšiu špinu. S vodou v malých množstvách odstránte až zvyšné nečistoty. 

Vnútro nádoby môžete aj vyvariť, aby ste zabili baktérie. Nechajte vodu variť minimálne 10 minút od doby, keď sa objavia bublinky.

Nenechávajte v ešusoch zvyšky jedla. Lákajú hmyz a zvieratá v okolí. Veľké šelmy cítia jedlo aj na niekoľko kilometrov. V prípade nutnosti odneste jedlo aspoň 200 metrov od tábora, uložte ho do vreca a vytiahnite na lane vysoko na strom. Priviažte lano o kus ťažšieho dreva a prehodte ho cez vysoký konár na strome. Získate tak kladku a nemusíte na strom zbytočne liezť. 

Základne rady na koniec

  • Nešetrite náhradným spodným prádlom a ponožkami.
  • Vždy si pred odchodom dôkladne skontrolujte inventár a hlavne obsah lekárničky.
  • Z dôležitých vecí si pribalte kus naviac a majte ho oddelene. Napríklad dôležité lieky, pinzetu, mydlo. 
  • Jedlo držte oddelene od tábora. Hlavne nedojedené zvyšky. Vytiahnite ich vo vreci na strom cca 200m od tábora. 
  • Udržujte si v hygiene pravidelnú rutinu ako česanie či čistenie zubov alebo špongiový kúpeľ.
  • Noste voľnejšie oblečenie, aby pod ním lepšie prúdil vzduch.
  • Obliekajte sa systémom vrstvenia. Noste viac tenkých vrstiev. Môžete sa tak obliekať a vyzliekať podľa aktuálnej potreby a zabránite zbytočnému prehriatiu organizmu či naopak podchladeniu. 
  • Vezmite si menšiu lopatku na vykopanie latriny. Latrínu vykopte niekoľko desiatok metrov od táboriska. Jej veľkosť závisí od veľkosti vašej skupiny a toho, na ako dlho chcete na mieste ostať. Jej okraje vždy výrazne označte a obložte rovným drevom, aby do nej nikto nespadol, vrátane zvierat. Miesto si môžete na noc označiť zavesením chemického svetla a potiahnuť si vodiace lano popri cestičke až do táboriska. Vždy po potrebe nahádžte do jamy trochu zeminy na prekrytie. Pred odchodom vždy latrínu znova zakopte. Je to nielen bezpečné ale zároveň aj základná slušnosť. 
  • Ak nemáte neviete vyprať špinavé prádlo a čisté sa minulo, noste ho obrátene. 
  • Vyperte v rukách špinavé veci vždy, keď to bude možné. Prádlo môže schnúť aj počas cesty zavesené na batohu alebo na dlhej palici prehodenej cez plece. 
  • Pred vstupom do stanu sa vždy vyzujte.
  • Predtým ako vojdete do spacáku, si oblečte čisté oblečenie. Náhradné veci na noc nenoste cez deň, aby ste mali oblečenie na prezlečenie. 
  • Vyzujte sa alebo si aspoň uvoľnite šnurky vždy, keď na chvíľu zastavíte. Nohy si trošku oddýchnu a odvetrá sa časť potu.
  • Nenechavajte veci zašpinené krvou pohodené po okolí. Jednak odpad do prírody nepatrí a lákate tým ku sebe predátory a nepríjemný hmyz. Použité náplasti či obväzy riadne spáľte v ohni. 
 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
Skupina produktov
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia