Kategórie
 
 
 
 
 
Pondelok, 16. máj 2022
Ako na správnu stanovačku? Užitočné tipy na výbavu, jedlo a kempy

Prichádza teplejšie počasie, krajšie večery sa rozmáhajú, príroda ožila a s ňou aj naše túžby na stanovanie v prírode. Čo je lepším relaxom a detoxom od týchto stresujúcich dní, ako noc strávená pod hviezdami, praskanie ohňa znejúce v ušiach, ticho od hluku mesta a pokoj vyžarujúci prírodou, ktorá sa nás už nevedela dočkať. 

“A do lesa idem stratiť rozum a nájsť svoju dušu.” John Muir

Verím, že nie som jediná, ktorá už dlhšie premýšľa nad tým ako vypadne do prírody niekam kempovať, ale tu nastáva myšlienka či vlastne viem, čo všetko by bolo dobré si so sebou vziať.

Samozrejme, znie to vtipne, veď stačí stan, dobrá nálada a nejaké tie špekáčiky. Ak idete na viac dní, tak to nie je také jednoduché. Špekáčiky celý deň asi nebudú po pár dňoch najlepším priateľom. No ale pekne po poriadku, čo je ešte dôležitejšie ako vedieť, čo si so sebou vziať?

Obsah článku:

Kde všade sa dá na Slovensku stanovať a kde je to zakázané?

TOP 10 kempov na Slovensku

Čo si zbaliť na stanovačku

Tipy vylepšujúce aj tú najlepšiu stanovačku

Ako sa obliecť na stanovačku

Stanovačka s deťmi

Čo jesť pri kempovaní

Viete čo je to Glamping?

Kde všade sa dá na Slovensku stanovať a kde je to zakázané?

Áno, je naozaj najdôležitejšie vedieť, kde môžete stanovať. Na Slovensku máme dosť obmedzené možnosti tohto typu dovolenky. Existujú viaceré faktory, ktoré vám to môžu znepríjemniť. A teraz nemyslím zlé počasie alebo nepríjemných parťákov. Mali by ste ovládať, kde všade môžete stanovať. Rozlišujeme 4 základné rozdelenia oblastí: 

  • 1. zóna - platná je na celom Slovensku
  • CHKO - chránené krajinné oblasti
  • 3-5. zóna - v tejto oblasti je povolený pohyb iba od západu do východu slnka a zakazuje sa bivakovanie aj táborenie
  • Národná rezervácia a pamiatky - ako môžeme tušiť, tu sú najprísnejšie zákazy, ktoré sa naozaj neoplatí porušovať

Mapa národných parkov a chránených oblastí na Slovensku

Na základe tohto rozdelenia si budete vedieť bližšie určiť, kde môžete založiť svoje stanové “mestečko”. Výhradne odporúčame len prvú a druhú oblasť, vyplýva to zo Zákona o ochrane prírody

Najviac zakázané oblasti

Vyslovene sa zakazuje bivakovať a táboriť v Národných parkoch, jedná sa o týchto 9: Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá Fatra, Slovenský raj, Muránska planina, Pieninský národný park, Poloniny, Veľká Fatra, Slovenský kras. Preto si svoj výlet dopredu naplánujte. Vyznačte si miesta, kadiaľ bude viesť vaša turistická trasa a hlavne sa zamerajte na nejakú horskú chatu alebo útulňu, v ktorej môžete prenocovať.

Stan rozložený na lúke v pozadí sú hory

Na to poslúži aj mobilný telefón, ktorý máme všetci stále po ruke. Stiahnite si appku camp.cz (dostupná pre Android, aj pre iOS), vďaka ktorej vyhráte stanovačku bez pokuty. V nej sa dozviete kontakty na kempy, otváracie doby, typy ubytovania, ktoré sú vo vašom okolí a navigáciu ako sa k nim dostať. 

Schovať sa v lese, napriek zákonu, môže znamenať mastnú pokutu. Preto sa tomu vyvarujte. Ak budete mať šťastie, môžete nájsť milého chatára, ktorý vám dovolí rozložiť stan na jeho pozemku, nikdy tak ale nerobte bez povolenia.

Bohužiaľ, v tejto voľnosti pohybu v prírode, sme ešte trošku pozadu oproti susedom, Čechom, ktorí majú väčšie možnosti na stanovačku. Najmä viac verejných prístreškov alebo chatiek, slúžiacich na prespanie.

Vyhradené miesta na ohniská

Ak sa vám podarí nájsť miestečko, na ktorom sa rozložíte, myslite na ďalšiu podmienku. Vaše kempovanie nesmie ohrozovať zvieratá ani ničiť prírodu. Druhým dôležitým bodom je, že oheň nesmiete klásť inde, ako na vyhradené miesta. Nemôžete si len tak zmyslieť, že tu je pekne, tu si založím oheň. Áno, aj toto je zakázané a môže vás to stáť nemalé peniaze. Ak by vás niekto nahlásil alebo by vznikol prípadný požiar, či iné zničenie prírody.

 Ak splníte všetky spomínané podmienky, stanovačka môže začať.

TOP 10 kempov na Slovensku

Ako možnosť však máte aj kempovanie v oficiálnych oblastiach, ktoré sú na toto určené. Tam si môžete stany rozložiť, kde len chcete. Môžete sa zamerať napríklad na tieto oblasti: Spiš, Fatra, Orava, Tatry, Zemplínska Šírava. Vybrali sme pre vás aj TOP 10 kempov: 

  1. Mara Camping v Liptovskom Trnovci

  2. Kemp Bojnice v Rudne

  3. Autocamp Goralský Dvor pri Červenom kláštore, pod Haligovskými skalami

  4. Green Kemp Slnečné skaly Rajecké teplice

  5. Camping park Karpaty

  6. Route E-58 Camp pri Košiciach

  7. Campsite Sedliacky Dvor

  8. Autocamp Tatranská Štrba neďaleko Štrbského plesa

  9. Kemp Bopa v Banskej Bystrici

  10. Camping & Glamping Slovakia sídliaci pri Čebovciach
     

Čo si zbaliť na stanovačku 

Ak máte vybraté miesto na stanovačku, nastáva tá príjemnejšia časť a tou je balenie. Myslíte si, že viete, čo všetko vám treba zbaliť? ožno vás prekvapíme, ale vecí na kemping, ktoré budete potrebovať je viac než dosť.

1. Stan

Ak máte nový stan, vždy si ho vopred vyskúšajte. Môže sa stať, že prídete na to, že je deravý, neviete si poradiť s jeho zložením alebo vám chýbajú komponenty. 

Výber stanu je veľmi dôležitý, pretože práve on bude váš domov a strecha nad hlavou na niekoľko dní. Vodný stĺpec by mal mať okolo 2500mm, ale odporúča sa ísť radšej až do 3000mm. Aby sa nestalo, že stan premokne a ráno sa zobudíte v jazierku.

Dva stany a dve rybárske stoličky v kempe

2. Karimatka a spacák

Či sa radíte medzi náročnejších alebo nie, karimatku a spacák potrebujú všetci. Bez nich môže byť kempovanie v stane naozaj nepohodlné. Môžete tak predísť “dolámanej” chrbtici od kamienkov alebo drkotajúcim zubom. Preto určite nepodceňujte ani výber týchto pomôcok, ktoré vám môžu len a len prospieť. 

Najlepšou voľbou je trojsezónny spacák, ktorý vydrží aj chladnejšie podmienky. Zamerajte sa na teploty, ktorými sa výrobcovia zaručujú. Ak ho podložíte ešte spomínanou karimatkou, máte o komfort a teplo postarané.

Do spacáku sa nemusíte zbytočne naobliekať, stačí vám len nejaké merino alebo termo prádlo a ponožky, vtedy budete udržiavať najlepšiu teplotu. Ak by vám bola stále zima, dá sa to vyriešiť teplou vodou vo fľaši a šup s ňou do spacáku. 

3. Vankúš

Povedzme si pravdu, spanie bez vankúša je síce zdraviu viac prospešné, no kto bez neho reálne spí? Obľúbený vankúšik máme asi všetci a mal by byť neodmysliteľnou súčasťou výbavy na stanovačku. 

4. Svetlo

Svetlo je tiež dôležitou pomôckou na kempovanie v stane. Odporúčame nebrať len jedno svetlo, ale pre istotu rovno dve. Nie je na škodu mať aj nejakú baterku, prípadne čelovku alebo lampáš. Môžete mu potom vďačiť za bezproblémové nočné potulky.

5. Náhradné kolíky a tyčky

Staviate stan a v návale radosti sa vám podarilo zlomiť tyčku, pes vám niekde odbehol s kolíkom. A čo si teraz počnete? Presne pre tento prípad je nutné mať pri sebe aj náhradné diely, bez ktorých sa pri stavaní stanu nepohnete. Jedine, ak by ste boli extra zruční a dokážete si vystrúhať nejakých pomocníkov z dreva. To však nezaručí stabilnosť stanu. 

6. Kempingový nábytok

Pre vyšší komfort a pohodlie počas dní je dobré mať aj tento druh nábytku. Niekomu stačí klasická deka a kúsok voľnej plochy. Ale určite je pohodlnejšie mať po ruke kempingové stoličky aj so stolom a deku využiť len ako prikrývku pri večernom posedení.

Kempingový stolík s termoskami a kempingová stolička pri vode

7. Sekera

Bez nej sa ťažko pohnete pri zakladaní ohňa. Štiepať drievká bez sekery môže byť celkom náročné. Okrem spracovania dreva sa môže hodiť aj ako kladivo, a teda s ňou pozatĺkať kolíky na stane. 

8. Igelitové sáčky a vrecia

Dobre vieme, že nesmieme ničiť prírodu. Povinnosťou je zbierať po sebe odpad, preto majte vždy po ruke vrecia.

Menšie vrecká môžete využiť, keď si nejaké oblečenie zašpiníte alebo budete mať zablatené topánky. Bez problémov ich vložíte do sáčku a odložíte do batohu. 

9. Potreby na varenie

Na varenie v prírode odporúčame používať kempingový varič, plynový horák alebo prenosný gril. Všetko sú to malí šikovní pomocníci, bez ktorých si nenavaríte. Ak ste v kempe, skúste sa poohliadnuť, zvykne byť k dispozícii provizórna kuchynka. Ak aj  nejaký fastfood, tak ste vyhrali jackpot. 

Ale ak sa nachádzate v ozajstnej prírode, je potrebné si zabezpečiť nástroje, ktoré vám umožnia varenie. Do tejto kategórie by sme určite zaradili: 

  • bandasku, kanister s čistou vodou

  • panvičku alebo hrniec

  • dosku na krájanie

  • aspoň jeden kvalitný nôž

  • varešku 

  • otvárač alebo multifunkčný nôž

  • potravinovú fóliu

  • príbory a poháre

  • termosku

  • kuchynské alebo iné spoľahlivé utierky

  • hubky na riad a čistiaci prostriedok

  • závetrie, ktoré sa dá dokúpiť a môže vám pomôcť pri varení počas veterných dní

Varenie v prírode, hrniec nad ohniskom

Tipy vylepšujúce aj tú najlepšiu stanovačku

 

Spomenieme si aj zopár vychytávok, s ktorými ste možno nerátali, ale odteraz sa stanú neodmysliteľnou súčasťou vašej výbavy na stanovačku či kemping. Poďme na ne.

 

  • mapa oblasti - v prípade, že nie ste v kempovom mestečku, bude vám slúžiť ako GPS

  • píšťalka, rolnička - či už na vašu orientáciu, záchranu alebo aj proti medveďom

  • autochladnička, chladiaci box - dobre vychladené pivko a čerstvé voňavé mäsko sú vždy skvelou voľbou

  • štipce na bielizeň so šnúrou 

  • papierové kapesníky, toaletný papier, vlhčené utierky - nielen pre deti, ale tiež na provizórnu hygienu alebo ulepené či špinavé ruky

  • kozmetika a iné osobné hygienické veci

  • mini mydielka na rýchle umytie rúk

  • zápalky v nepremokavom obale a zapaľovač - bez nich sa vám bude ťažko zakladať oheň, aj keď máme rôzne kresadlá alebo obyčajné kamene, avšak so zapaľovačom to asi bude jednoduchšie

  • vatové tampóny namočené vo vosku - pomôžu vám bezproblémovo založiť oheň, je to vlastne niečo ako Pe-Po

  • náhradné batérie do čelovky a baterky 

  • repelent, sieťka na hmyz - všetci vieme, aké dokážu byť komáre otravné

Párik v kempingu sediaci pred stanom

  • adresa domov - v prípade núdze je dobré mať v osobných veciach papierik s menom a adresou

  • lekárnička, prípadne autolekárnička - je dôležité mať ich po ruke a tiež nejaké najzákladnejšie lieky, ktoré vám môžu pomôcť (napr. živočíšne uhlie) a hlavne lieky proti alergii (napríklad na včely), respektíve vaše osobné lieky, bez ktorých sa nezaobídete

  • metlička s lopatkou - keď si prinesiete dovnútra väčšiu špinu, prach, nečistoty, dobré je vedieť ich odstrániť

  • skladací drez na riad

  • fľaša na vodu a dózičky na jedlo 

  • systém na čistenie vody - v prípade, že si zabudnete vziať vodu môžu pomôcť filtre na vodu - ľahko dostupný systém vody, ktorý zoženiete cez internet, obvykle v dávkovaní 1 lyžička na 5 litrov alebo dezinfekčné tablety

  • pero, ceruzka, papier, spoločenské hry, knižky

  • krém na opaľovanie - môže byť veľmi nepríjemné sa spáliť na ostrom slniku a následne spať v spacáku. Nehovoriac o tom, že krém po opaľovaní alebo účinnú kyslú smotanu budete len ťažko hľadať

  • lopta, bedminton a nafukovačka (ak sa chystáte k vode)

  • dobrá partia - najlepšia je vtedy, keď niekto ovláda hru na hudobný nástroj a môžete si spolu pri večernom ohni zaspievať táborákové hitovky.

Dvaja chlapci a dievča v kempingu pri stane. Chlapec napravo hrajúci na gitare.

Ako sa obliecť na stanovačku

Nezabúdajme na funkčné oblečenie. Nejdeme predsa na módnu prehliadku, dámy. 

Určie si pozrite dopredu počasie, aby ste zbytočne nebalili kufre plné vecí, ktoré ani nevyužijete. Dôležité je uvedomiť si, na aký druh dovolenky idete. Stanovačka je o tom, aby ste boli po celý deň v pohodlí a zároveň boli pripravení na “akciu”. Aký typ funkčného prádla sa vám môže hodiť?

  • merino alebo termo spodné prádlo - na každý strávený deň na dovolenke čisté 

  • funkčné ponožky, prípadne nejaké hrubšie, teplejšie, huňatejšie (na noc, asi najmä pre dámy)

  • spomínané funkčné oblečenie, nohavice a tričko, v ktorom sa nebudete potiť a v prípade premoknutia udrží v suchu

  • zateplovacia vrstva, niečo “na vrch”, čo si pri večernom chlade oblečiete, teda najlepšie nejakú flísku alebo inú obľúbenú mikinu

  • teplá, nepremokavá bunda 

  • nepremokavé oblečenie - pršiplášť, gumáky  (nie je zlé mať po ruke celtu)

  • turistické topánky, dbajte ale na výber, pretože v nich budete väčšinu času a nie je moc príjemné šliapať s otlakmi 

  • nejaká ľahšia obuv, do ktorej sa môžete na mieste prezuť

  • pokrývka hlavy (šatka, tenšia čiapka, šiltovka, klobúk)

Keď si toto všetko pobalíte, zažijete pohodlie a komfort počas celej stanovačky. Nie je nič horšie, ako nebyť pripravení do každého počasia. 

Stanovačka s deťmi

Neviem si predstaviť lepší spôsob učenia detí ako sa správať v prírode, ako stanovačka. Dnešná doba je iná, ako bola kedysi, to si nemusíme klamať. A práve preto nie je na škodu, vziať ich na chvíľku od počítačov. Treba ich pobaliť, tablety a mobily nechať doma, a vyraziť za dobrodružstvom, ktoré ešte možno v reálnom svete ani nepoznajú. 

Ale ako na to?

Na začiatok by nebolo zlé, keby ste si to s deťmi skúsili, napríklad u babičky na záhrade. Pokojne aj počas dňa, aby vedeli o čo pôjde, na čo sa nachystať. Oboznámili sa so stanom a s týmto novým druhom “prespávačky”. Minimálne môžete zistiť, že vám to neklape a vyvarujete sa dlhej cesty niekam preč. 

Uvedomte si, že deti potrebujú omnoho viac vecí na pobalenie ako vy. Ich telesná teplota sa neudržiava tak dobre, ako vaša a starostlivosť o ich komfort je tiež o niečo dôkladnejšia. Preto všetko, čo už máte zbalené, nabaľte dvakrát. Deťom sa omnoho jednoduchšie podarí zašpiniť. Ak máte maličké deti, tak určite viete najlepšie, čo všetko potrebujú. Plienky, vlhčené utierky, prebaľovacie podložky, prípadne cestovnú postieľku, atď.

Dve smejúce sa deti v stane spolu s otcom
 

6 tipov na hry s deťmi v prírode

Nezabudnite na spoločenské hry alebo nejaké iné hračky, s ktorými ich zabavíte. Vo väčšom zápale im môžete dokonca pripraviť nejaký program, ktorý s nimi absolvujete.

  • Môžete si pripraviť nejaké stopy zvierat, ktoré s nimi budete hádať. Alebo rastliny či huby, ktoré môžete spolu skúmať.

  • Dobrým tipom, ktorý vám môže neskôr pomôcť pri večernom zakladaní ohňa, je veža. Stačí len nazbierať čo najviac paličiek, popadaných zo stromov a naukladať do štvorcových tvarov, a tým vytvoriť čo najvyššiu vežu. Môžete si to dať aj súťažne. A ak chcete, viete na túto vežu využiť aj kamienky, ktoré taktiež naukladáte na seba. 

  • Ak máte po ruke povraz a multifunkčný nožík, ktorý by nemal chýbať vo vašej výbave, tak sa môžete poobzerať po okolí a pozbierať nejaké zaujímavé gaštany, šišky, pierka alebo oriešky. Následne si môžete vytvoriť krásne “indiánske” náhrdelníky.

  • Lesný basketbal, nemusíte na to používať loptu, stačia vám kamienky alebo šišky a jeden menší kýblik. Pointou hry bude, kto trafí do “koša”.

  • Pohľadajte spoločne čo najplochšie a najväčšie kamienky, a následne si ich môžete spolu krásne vymaľovať. Krajšiu pamiatku si odtiaľ určite neodvezú. 

Ak máte malých šibalov, môžete si s nimi vyrobiť oštep. Ale len pod vaším dozorom. Ak ste zručnejší, môžete skúsiť píšťalku alebo korbáč na Veľkú noc.
 

Čo jesť pri kempovaní

Stanovanie v kempe môže byť zjednodušené o tento bod programu, keď sa vo vašom kempe nachádzajú stravovacie stánky. Ale čo v takom prípade, ak ich nemáte? Ako sme už vyššie spomínali, vtedy si treba vziať horák, hrnce a všetko, čo k tomu patrí. 

Aké jedlo si vziať na stanovačku

Základným pravidlom je, vziať si trvanlivé potraviny, ktoré sa nepokazia zo dňa na deň.Na prvý deň si vezmite hotové jedlo. Či už nejaké rezne v chlebe, fašírky či klobásky alebo jednoducho vysoko výživné a chutné hotové jedlá, na ktoré vám stačí iba samoohrevné vrecko.

Zoznam trvanlivých potravín:

  • Soľ, cukor a všetko korenie, ktoré používate doma, kakao aj med

  • Olej alebo masť

  • Čaj a káva sú hádam samozrejmosťou, ale je fajn mať aj mlieko, na to vám odporúčame sušené mlieko

  • Dobrým základom sú ryža a cestoviny, môžete si však váš jedálniček spestriť o quinoia, bulgur, kuskus, proso alebo červenú šošovicu, vajcia (ale opatrne, aby zostali v celku)

  • Vynikajúcim pomocníkom sú zemiaky ( vložte si ich do alobalu a šup do pahreby, dajte si na to len maslo a osoľte), cibuľa, paradajky, papriky a uhorky (šalátové aj kyslé), cesnak

  • Ovocie namiesto sladkostí (jablká, hrušky, mandarínky, banány)

  • Z mäsitých výrobkov sú super klobásky, špekáčiky, saláma aj slanina. Treba myslieť na to či máte po ruke aj chladničku. Ak nie, vezmite si len trvanlivé salámy alebo slaninu, či tvrdý syr.

  • Konzervy všetkých chutí sú dobrým pomocníkom, či už sú to mäsové, zeleninové alebo nejaké paštéty, omáčky v skle, ale myslite aj na sladké chute, takže napríklad marmeláda či puding nesmú chýbať

  • Nezabudnite na pečivo, piškóty, bábovky, koláče alebo pagáčiky

Cereálie, ovsená a obilná kaša môžu tvoriť základ vašich raňajok.

Jedlo na krájacej doske, šálka, vreckový nožík

Ak sa budete držať tohto zoznamu, verím, že si dokážete pripraviť prakticky všetko, čo ulahodí vašim chuťovým pohárikom a zároveň dodá energiu.  Ak sa nachádzate v lese, môžete si vyhľadať niektoré suroviny priamo tam. Mám na mysli ovocie a lesné plody, huby (pri nich stavte iba na istotu), rastlinnú potravu, ale napríklad aj ryby.

Tipy na varenie v prírode

Ako sme už spomínali viete využiť všetko, čo máte po ruke. A “voilà” kvalitná jedlo je na svete. Ponúkame vám preto zopár tipov na recepty:

  • prívarok z jarných listov buku 

  • zálesácke hotdogy - základom je zálesácke cesto, na ktoré potrebujeme 500g hladkej múky, 300ml vlažnej vody, 100ml oleja, štipku soli a asi štvrť kocky droždia.  

  • zemiakové placky - na túto papanicu v prírode si pripravte 1kg zemiakov, 2 vajcia, koreniacu zmes na zemiakové placky a múku podľa potreby

  • živánska pochúťka - ak máte radšej jedlá, v ktorých nie je zakomponované mäso, na túto vegetariánsku pochúťku budete potrebovať 1kg zemiakov, 300g tofu (podľa vášho výberu), 100g červenej cibule, 150g cukety, 150g červenej alebo žltej papriky, soľ, podľa chuti mletá červenú papriku, rascu, čierne korenie  

  • žihľavové rizoto

  • vandrácke zemiaky - jednoduchý recept pre každého, stačí si len zemiaky uvariť v šupke, následne ich pridať na panvicu so slaninkou a nastrúhaným syrom

Ak si však trúfate na väčšie “šmakociny”, odporúčame si pozrieť, ako sa to robí originálnym spôsobom od Ľubomíra Šmindáka, ktorého môžete poznať ako Chef from the woods.

Skontrolujte či ste zbalili tie najnevyhnutnejšie veci na kempingovom zozname:

Kempingový zoznam vecí, ktoré potrebujete na stanovačku

Viete čo je to Glamping?

Nová doba si vyžaduje nové riešenia. A tým je aj glamping, ktorý je ako stvorený pre tých, ktorí chcú zažiť prírodu na vlastnej koži, ale zároveň majú radi svoj luxus a komfort. 

Predstavme si teda, že sme v prírode, užívame si jej krásy a všetko, čo nám ponúka, ale nepôjdeme spať na “tvrdú zem”, ale pôjdeme do svojho novodobého obydlia (napríklad domček na strome). 

Moderný stan v prírode

Glamping nám ponúka moderné kempovanie s možnosťou ubytovania v najmodernejších zariadeniach, ktoré sa rovnajú hotelom. Tieto luxusné domčeky nám zaistia plné zariadenie. Od mäkkučkých postelí, kuchynskej linky až po gauč s telkou. Budete sa cítiť ako doma, ale môžete povedať, že ste v prírode a užívate si ju plnými dúškami. 

Vzhľadom na dnešnú luxusnú dobu je to celkom očakávateľný postup, čo myslíte?

Zdroj: sazp.sk

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia