Kategórie
 
 
 
 
 
Štvrtok, 21. október 2021
Ako začať s horolezectvom a aké benefity prináša

Láka vás horolezectvo, no neviete ako s ním začať? V tomto článku sa dočítate, aké výhody a benefity prináša pre vaše telo a myseľ. Ak ste úplný začiatočník, dozviete sa, akým spôsobom sa môžete začať venovať tomuto adrenalínovému športu.

História horolezectva

Na začiatok si môžeme trochu zaspomínať a objasniť si, ako horolezectvo vzniklo. Prvé cesty človeka do hôr neboli kvôli športovému vyžitiu, ale potrave. Neskorším dôvodom návštev hôr bol zber hornín, minerálov, ale aj vojnové konflikty. 

Prvé zmienky o cestách do hôr sa v Európe datujú v 16. storočí. Hlavným dôvodom pobytu v horách bola obživa, lov kamzíkov a iných zvierat. Našli sa aj jedinci, ktorých vidina bohatstva lákala o niečo viac. Populárny boli tzv. hľadači minerálov - prevažne obyvatelia podhorských dedín, ktorí domáce prostredie poznali najlepšie. Zberom minerálov spoznávali svoje okolie, a tak sa z nich stali horskí vodcovia - horali. Postupom času sa z ich koníčka stala práca. Nielenže sa živili zberom minerálov, pribudla im aj prvá klientela. Boli to rôzni vedci, ktorých zaujímali kuriozity prírody. Neskôr sa pripojili ľudia z vyššej spoločenskej vrstvy, ktorí už v tej dobe mali záujem o prírodu. Až koncom 19. storočia a začiatkom 20. sa prvýkrát začalo rozvíjať horolezectvo ako športová a voľnočasová aktivita. Najväčší rozmach horolezectva nastal približne v polovici 20. storočia, keď sa začali “dobíjať” prvé vrcholy, ktorých výška presahovala 7000 m.n.m. Najväčšiu horu sveta Mount Everest, vysokú 8848 m.n.m, zdolali 29.mája 1953 E.Hillary a T.Norgay.

 

 E.Hillary a T.Norgay na Mount Evereste v roku 1953

Prečo sa venovať horolezectvu?  Aké výhody prináša?

Horolezectvo ako športová činnosť sa stalo veľmi obľúbeným, aj vďaka viacerým benefitom, ktoré prináša:

1. Pohyb prospešný pre celé telo

Pohyby, ktoré vykonávame pri lezení prirodzene precvičujú široké spektrum svalov, aj vďaka tomu, že po celý čas pracujete prevažne s vlastnou váhou. Nezlepšujete len silu a vytrvalosť, ale aj koordináciu a rovnováhu. Lezenie mnohokrát odporúčajú aj fyzioterapeuti na zlepšenie koordinácie pohybov a spevnenie vrchnej časti tela. Okrem toho zlepšujete aj koncentráciu, bez ktorej sa v tomto športe ťažko zaobídete. Pri horolezectve musíte taktizovať a premýšľať o každom jednom kroku, ktorý sa chystáte urobiť. 

2. Psychohygiena

Znovu môžeme spomenúť dôležitosť koncentrácie, ktorá vedie k akejsi psychohygiene, pri ktorej si uvedomíte, že jediné, čo je v tej chvíli dôležité, sú správne prevedené pohyby a kroky. Vďaka tomu dokážete úplne vypnúť od bežných myšlienok a povinností každodenného života, sústrediť sa na daný okamih. Každá cesta končí odmenou v podobe nádherných výhľadov a scenárií na okolitú krajinu a pocitu spokojnosti za podaný výkon.

3. Pozitívny vplyv na dýchací systém

O blahodarných účinkoch vysoko horkého vzduchu asi písať nemusíme, pozná ich každý. Treba však pripomenúť, že stúpajúca nadmorská výška, a tým znižujúci sa kyslík v atmosfére môže na každého vplývať inak.

4. Prekonávanie limitov

Narastajúca túžba zdolať vrchol cesty nielen odbúrava strach, ale aj posúva limity. Núti neustále prekonávať našu silu, nielen z fyzickej stránky, ale aj z tej psychickej. Učíme sa byť vďační za maličkosti, ktoré nám v bežnom živote prídu ako samozrejmosť, napr. to, že nemusíme prespávať vonku v chlade, ale doma v teplej posteli. Sú to maličkosti, ktoré si uvedomuje v momente, keď o ne prídeme a už zrazu nie sú také samozrejmé.

5. Sebadôvera a ambicióznosť 

Veľmi dôležitou súčasťou tohto športu je pozitívne nastavená myseľ a dôvera v seba samého. Negatívne myšlienky idú bokom, pretože nijako nepomáhajú. Pri horolezectve môžete spoznať kopec nových ľudí, skúsenejších, ale aj menej skúsených, s ktorými sa budete navzájom motivovať a prekonávať svoje limity. Ambicióznosť sa formuje vtedy, keď už začínate špekulovať o cestách, ktoré sa vám nepodarilo zdolať, a vraciate sa na ne s túžbou a odhodlaním to zmeniť.

 

Ako začať s horolezectvom?

1. Začnite na stene

Niekde začať musíte a umelé steny sú na to ako stvorené. Nechajte sa viesť niekým skúseným a oboznámte sa so základnými princípmi lezenia. Začať môžete na bouldrovkách - je to druh lezenia na malých skalných blokoch, nižších stenách, bez použitia lana. Pri bouldorvaní sa viac menej lezie iba do strán, nazýva sa to aj ako traverzovanie. Výhodou je, že leziete len niekoľko metrov nad zemou, na ktorej sa nachádzajú špeciálne matrace. Tento druh lezenia je vhodný pre začínajúcich lezcov, vďaka svojej nenáročnosti prihliadajúc na skúsenosti a vybavenie.

Lezenie na stene

2. Zaplaťte si kurz horolezectva 

Kurzom môžete začať aj hneď, bez predchádzajúcich skúseností s umelou stenou. Pod vedením skúseného inštruktora sa naučíte základy horolezectva a pohybu na skalách. Spoznáte základné horolezecké vybavenie, základy istenia a zaisťovania. Naučíte sa samostatne zvládať situácie po páde a poskytnúť prvú pomoc. Existujú letné aj zimné kurzy. Na tých zimných sa naučíte zdolávať sneh, používať mačky, cepíny, laná a v neposlednom rade získate praktické znalosti z lavínovej prevencie a záchrany pri horolezeckých nehodách.

3. Zaobstarajte si vlastnú horolezeckú výbavu

Ak to už s horolezectvom myslíte vážne, je čas kúpiť si vlastnú výbavu. Ako prvé je potrebné zaobstarať sedací úväz - tzv. sedák, cez ktorý ste previazaný k lanu. Ďalšou dôležitou súčasťou je ochrana hlavy, horolezecká prilba. Jej nosenie je veľmi dôležité, nikdy nelezte bez nej. Môže dôjsť k pádu alebo zraneniu skalou padajúcou z hora. Taktiež budete potrebovať hrudný úväz, ktorý vás pri páde stabilizuje nohami smerom nadol. Okrem menovaných je potrebné zaobstarať zopár ďalších vecí.

Čo všetko potrebujete:

  • Sedací úväz/sedák
  • Horolezecká prilba/helma
  • Istiace prostriedky, kýbliky
  • Kotviace dosky,
  • Blokanty/žumare,
  • Zlaňovacie brzdy, 
  • Stúpacie popruhy/footcordy
  • Laná
  • Karabíny, expresky
  • Vrecko s magnéziom
  • Horolezecký batoh
  • Cepíny
  • Mačky

 

KúpiŤ horolezeckú výbavu 

Základná horolezecká výbava

4. Trénujte

Cvičenie robí majstra, a to platí aj pri horolezectve a lezení. Nie vždy sa vám podarí zdolať, všetko čo chcete, dôležité je však nevzdávať sa. K vyššej vytrvalosti a sile môžu dopomôcť aj veľmi jednoduché cviky ako drepy, kľuky, zhyby, cviky na chrbát a brucho. Môžete k tomu pridať aj nejaké aeróbne cvičenie - beh, bicykel, plávanie, behanie po schodoch, indoorové schody. Najlepším tréningom je však lezenie samotné, avšak každá práca navyše vás posúva bližšie k cieľu. Pri lezení nesmieme zabúdať na správne dýchanie, ktoré je mnohokrát podceňované. Jeho zadržiavaním sa oberáme o silu, preto je potrebné venovať sa aj správnemu dýchaniu.


Našu ponuku sme rozšírili o sortiment pre horolezectvo, keďže našou víziou je poskytovať praktické produkty pre outdoor hobby a aktívny životný štýl. Veríme, že ním potešíme priaznivcov tohto adrenalínového športu. Po novom vo Waragode nájdete základné vybavenie potrebné pre lezenie a horolezectvo od francúzskeho výrobcu Petzl.

Zdroj: https://www.infoglobe.sk/horolezecky-sprievodca/lezenie-historia-horolezectva/

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia