Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 29. marec 2022
Viete ako nájsť vodu v prírode?

Predstavte si, že počas niekoľkodňovej túry stratíte stopu a ocitnete sa uviaznutý uprostred ničoho a takmer bez zdrojov vody. Voda  bude jednoznačne tou najdôležitejšou prioritou na prežitie v divočine. Isto viete, že vaše telo môže vydržať nejaký čas bez jedla a nepotrebujete okamžité prístrešie, pokiaľ nie ste v extrémnych horúčavách alebo v mrazoch. Ale viac ako 24 hodín bez vody si vyberie svoju daň na vašom fyzickom a duševnom stave. Zabije vás rýchlejšie ako hladovanie. Aby ste sa týmto katastrofickým scenárom vyhli, prinášame vám niekoľko tipov ako nájsť, zachytávať a filtrovať vodu v prírode.

Ako nájsť zdroj pitnej vody v prírode?

Voda sa nachádza takmer vo všetkých druhoch prostredia. Kdekoľvek, kde prší, ju môžete zachytiť do nádoby alebo plachty. Ak ste v mrazivých oblastiach, môžete ľad vyčistiť a roztopiť. Ak je však ľad nepriehľadný a sivý, ide o slanú zamrznutú vodu, ktorá nie je vhodná na pitie.

Ak sa vám stane, že uviaznete na púšti, nasledujte chodníky, ktoré vás povedú do táborov s napájadlami. Ďalším zdrojom sú sudové kaktusy, ktoré ukrývajú pod pevnou kôrou šťavu, ktorú jednoducho vytlačíte. Pozor však dávajte na bielu vytekajúcu tekutinu, ktorá je často toxická a jedovatá. 

Ako prvý zdroj pitnej vody vám v prípade núdze môžu napadnúť rieky, potoky a jazerá. Tieto zdroje však nemusia byť bezpečné. Voda môže byť kontaminovaná napr. uhynutou zverou, preto sa na takéto zdroje nikdy nespoliehajte a buďte opatrný. Aby ste znížili pravdepodobnosť kontaminácie vody, mali by ste uprednostňovať rýchlo tečúcu vodu vo vyšších nadmorských výškach a ďaleko od ľudských obydlí a hospodárskych zvierat.

Dobrým zdrojom v horských oblastiach je aj voda vytekajúca zo skaly. Je menšia šanca, že je kontaminovaná zvieratami a zvyškami rastlín, jej teplota je väčšinou nízka, čo znižuje množstvo baktérií.

Dávajte pozor na divú zver alebo stopy zvierat, pretože zvieratá vždy vedia, kde je voda. Zaviesť k nej vás môžu stopy a lesné chodníčky zvierat.

zvierací chodník v lese

zvieracie stopy

Okrem zvieracích stôp sledujte aj hmyz, väčšina hmyzu sa totiž pohybuje blízko vody. Bujná zelená vegetácia je tiež znakom toho, že voda je blízko. 

Je dobré sledovať aj rastlinné indikátory, ako sú vŕby, ktoré potrebujú väčšie množstvo vody, alebo trstinu a pálku širokolistú. Sú to najlepšie indikátory vody blízko pod povrchom. Vykopte jamu hlbokú asi 30 centimetrov s rovnakým priemerom a počkajte. Možno zostanete prekvapení, keď zistíte, že otvor sa čoskoro naplní vodou. Podzemná voda bude síce bahnitá, ale precedením cez kus látky sa vyčistí a krátkodobo vám postačí. Je dôležité si uvedomiť, že kedykoľvek pijete vodu bez toho, aby ste ju vyčistili, riskujete.

Pálka širokolistá

Trstina
Ak sa nachádzate blízko snehu a ľadu, využite ho a roztopte si pitnú vodu. Nikdy však pitnú vodu nekonzumujte mrazenú – zníži vašu telesnú teplotu a povedie k dehydratácii. Sneh rozpustíte tak, že ho vložíte do hrnca, pod ktorým založíte oheň. Rozpúšťajte ho postupne. Ak ho do hrnca vložíte naraz, spodná časť sa rozpustí a nasiakne do zvyšku snehu, čo môže spôsobiť, že sa sa vám hrniec pripáli.

Vo väčšine vidieckych oblastí je možné nájsť pitnú vodu, avšak nemusí byť vždy bezpečná. Vo vidieckych oblastiach je veľká možnosť kontaminácie od zvieracích exkrementov, olejnatých látok z poľnohospodárskych prostriedkov a hlavne masívneho hnojenia.

Vyhnite sa vode, ak na povrchu vidíte olejovú škvrnu. Filtrovaním a varom sa chemikálie neodstraňujú. Ak okolo vody nerastie žiadna zelená vegetácia alebo ak sú prítomné zvieracie kosti, ktoré sú znakom znečistenia, vyhýbajte sa takému zdroju. Buďte opatrní aj vtedy, ak sa na okraji vody nachádza veľa minerálnych usadenín, ktoré by mohli naznačovať zásaditý stav.

Ako zistiť kontamináciu vody

O tom či je voda kontaminovaná, môžu napovedať nasledovné indikátory:

  • zápach, voda pokrytá penou a bublinami
  • zafarbenie vody
  • vodné zdroje, okolo ktorých nerastie žiadna vegetácia alebo sa rastliny v okolí zdajú byť choré

Kontaminovaná voda

Zdroje tekutín, ktoré môžu uškodiť

Ak ste vo svojom okolí nenašli žiadny zdroj vody a pociťujete zúfalstvo, v žiadnom prípade nenahrádzajte vodu nasledujúcimi tekutinami:

  • Alkoholické nápoje - telo rýchlo dehydratujú
  • Moč- obsahuje škodlivé odpadové látky a 2% soli
  • Krv- môže prenášať rôzne choroby
  • Morská voda- obsahuje 4% soli, čo znamená, že jej pitie spôsobuje vyčerpávanie zásob vody v tele namiesto jej doplnenia

Minimalizácia strát vody v ľudskom tele

Ak vám dochádza pitná voda alebo ste o ňu prišli úplne, chvíľu potrvá, kým nejakú nájdete. Aby ste zabránili rýchlej strate vody z tela a úplnej dehydratácii riadte sa nasledovnými pokynmi:

  • počas hľadania si spravte pauzu a oddychujte 
  • nefajčite a nepite alkohol - fajčenie spôsobuje pocit smädu a alkohol dehydratáciu
  • vyhľadávajte tieň
  • vyhýbajte sa horúcej zemi a neležte na nej
  • jedzte čo najmenej - na to, aby naše telo rozložilo potravu potrebuje vodu. Tým, že jete, sa o ňu dobrovoľne pripravujete a spôsobujte si dehydratáciu.
  • snažte sa rozprávať čo najmenej a dýchajte prevažne nosom, nie ústami 

Techniky zachytávania vody v prírode

Existuje niekoľko techník, ktoré môžete efektívne využiť pre získanie pitnej vody v prírode. Predstavíme si niektoré z nich:

Zachytávanie vody pomocou slnečného destilačného prístroja

Jedným základným spôsobom, ako môžete zachytávať vodu, je vytvoriť si slnečný destilačný prístroj.

Na to budete potrebovať fóliu, lopatku alebo iný nástroj na vykopávanie, nádobu, hadičku na pitie a kameň.

  • Vyberte si vlhké miesto, na ktoré bude väčšinu dňa svietiť slnečné svetlo. Ak máte vybrané miesto, môžete vykopať jamu v priemere 90cm s hĺkou 45cm. Do stredu jamy umiestnite nádobu na zber vody. Do nádoby vložte dlhšiu hadičku na pitie. Jej druhý koniec umistnite mimo jamy. Miesto hadičky môžete použiť aj duté trstiny.

Dutá trstina

  • Jamu prikryte fóliou alebo igelitom. Po bokoch umiestnite kamene alebo zeminu, aby sa nezošmykol.
  • Do stredu fólie umiestnite kameň a tak vytvorte z fólie lievik, po ktorom bude stekať voda do nádoby. Slnenčné teplo zvyšuje teplotu vzduchu a pôdy, a tak sa vytvára kondenzácia na plaste. Táto metóda je obzvlášť efektívna v púštnych oblastiach alebo v miestach, kde je cez deň horúco a v noci chladno.
  • Vďaka destilačnému prístroju by ste mali nazbierať najmenej 0,55l za 24 hodín. Ak si to môžete dovoliť, nechajte vodu odležať približne 12 hodín a získajte tak lepšiu chuť vody.
  • Na pitie vody môžete použiť priamo hadičku.
  • Pre dosiahnutie čistejšej vody môžete využiť filtráciu, o ktorej sa dozviete nižšie.

Solárny destilačný pristroj na získavanie vody v prírode
Solárny destilačný prístroj

Technika kondenzácie

Ak nemáte chuť kopať, tak môžete vodu získať využitím techniky kondenzácie. Budete potrebovať plastové vrecko/ igelitovú tašku a niečo na viazanie.

Stromy a rastliny v sebe udržujú vodu, ktorá vám môže zachrániť život, ak sa ocitnete bez pitnej vody. Korene stromov a rastlín vyťahujú vodu z pôdy. Stromy dokonca dokážu vytianuť podzemnú vodu až z vyše 15m hĺbky.

  • Vezmite tašku a priviažte ju okolo listovej zelenej vetvy stromu, kríka. Vyberajte zdravé rastliny a stromy. Sáčok umiestnite s otvorom nahor, aby sa v spodnom rohu sáčku mohla zhromažďovať voda. Zaťažte vnútro kameňom, aby ste vytvorili nízky bod.

Kondenzácia pomocou odparovacieho vaku na stromeKondenzácia odparovacím vakom na strome
Kondenzácia pomocou odparovacieho vaku 

  • Použiť môžete aj odtrhnuté rastliny, ktoré vložíte do vrecka, v ktorom dôjde ku kondenzácii. Vrecko položte na slnečné miesto. Rastliny alebo lístie je potrebné zospodu podoprieť kameňmi, aby sa pod nimi zhromaždila voda. Listy by sa nemali dotýkať plastového vrecka. Vrecko napnite a zachyťte kameňom. Podoprite ho dreveným kolíkom. Pozor, aby sa vám vrecko neroztrhlo, preto kolík vystužte. 

Technika kondenzácie plastovým vreckom na zemi s rastlinami
Kondenzácia odparovacím vakom s rastlinami 

Nakoniec prepichnite vrecko, aby ste mohli vodu vypiť. Vždy sa výhýbajte jedovatej vegetácii.

Plážová studňa

Ak sa nachádzate blízko pobrežia, plážová studňa je skvelý spôsob, ako získať pitnú vodu.

  • Vykopte 90-150 cm dieru v priehlbine za prvou pieskovou dunou. Umiestnite kamene na dno studne, aby voda nepresakovala cez piesok, a ak je to možné, obložte steny drevom - zabráni sa tým prepadnutiu stien. Za pár hodín môžete získať až 4 litre filtrovanej vody. Ak má príliš slanú chuť, mali by ste sa presunúť viac dozadu, za druhú piesočnú dunu.
  • Táto technika plážových studní funguje v blízkosti akéhokoľvek vodného útvaru. Močiarne a jazerné studne však vykopte bližšie k vode, ako pri plážovej verzii. Rovnaká metóda funguje aj v púšti počas vlhkého obdobia - stačí kopať v nízkom bode medzi dunami, blízko vegetácie. Hľadajte vlhkú pôdu v suchých korytách riek a je pravdepodobné, že pod nimi nájdete podzemnú vodu. 

Zber pitnej vody z rosy

Prísun pitnej vody môže poskytnúť aj silná rosa. Najlepším spôsobom, ako získať vodu z rosy je priviazať si handry alebo trsy jemnej trávy okolo členkov a prejsť sa po tráve pokrytou rosou. Keď handry alebo trsy trávy absorbujú rosu, vyžmýkajte vodu do nádoby. Postup opakujte, kým nebudete mať zásobu vody alebo kým nezmizne rosa.

Vodu môžete zbierať aj vo forme dažďa zachytenom na rastlinách, ako napr. mach. Ten jednoducho vyžmýkate do nádoby.

Využite plastovú fóliu

Ak máte plášť alebo môžete nájsť plastovú fóliu, roztiahnite ju a priviažte rohy k stromom niekoľko metrov nad zemou. Nájdite nádobu a priviažte plášť na šikmo s miernym priehybom, aby sa dážď zhromaždil a odtiekol. Ak nemôžete nájsť nádobu, zviažte ju na všetkých štyroch rohoch a ešte viac ju preveste - poslúži ako provizórny vak na vodu.

Zachytiť dažďovú vodu viete podobným spôsobom aj na zemi. Rozprestrite fóliu na zem a umiestnite pod ňu nádobu na zber vody. Pomocou rozprestretej fólie do nádoby stečú kvapky dažďa, či rannej rosy. 

Rozprestretá plastová fólia na zachytávanie dažďa

Ako na filtrovanie vody

Budete potrebovať veľkú plechovku alebo pet fľašu, piesok, látku, drevené uhlie a kamienky. Na vrch môžete použiť aj mach, ak nejaký nájdete.

Filter na vodu z pet fľaše

  • Odrežte spodnú časť pet fľaše. Vyrazte 5 až 10 malých otvorov do uzáveru. Naplňte ju striedavými vrstvami kameňa, piesku a látky a dreveného uhlia. Naplnenú fľašu/filter položte do menšej nádoby, ktorú ste vytvorili prerezaním fľaše. Nalejte nazbieranú vodu a počkajte, kým pretečie cez filter do spodnej nádoby.

Filter na vodu z pet fľaše

  • Voda by mala pretiecť celkom čistá, ak nie, môžete ju znova naliať a prefiltrovať. Táto metóda odstraňuje iba veľké usadeniny a zlepšuje chuť vody. Vodu by ste mali vždy ešte prečistiť - najlepšie prevarením.

Ako na čistenie pitnej vody v prírode

Aby ste ho mohli zachytenú vodu bezpečne piť, musíte ju predtým vyčistiť. Varenie je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako zabezpečiť bezpečnú pitnú vodu. Vodu je potrebné prevariť približne 8-10 min. Vodu môžete prevariť v hrnci alebo v inej nádobke. Ak žiadnu nemáte, môžete ako improvizáciu použiť nasledovné:

  • Hliníková plechovka
  • Plechovka
  • Veľká škrupina
  • Sklenená nádoba
  • Vydlabané drevo - striedaním horúcich kameňov v ňom dokážeme uvariť vodu.

Predtým ako dáte vodu variť ju nezabudnite odfiltrovať použitím košele, handričky, nylonovej pančuchy alebo filtrom z pet fľaše. Takto sa zbavíte kalu, ktorý sa na vode usadil.

Jednou z metód, ako prevariť vodu, je úplne naplniť fľašu vodou, uzavrieť ju a hodiť do žeravého uhlia. Nedostatok vzduchu vo fľaši by mal zabrániť roztopeniu fľaše. Tento spôsob varenia však nie je ideálnym riešením, keďže sa do vody môžu dostať časti plastu. Môže sa však použiť v prípade núdze.

Ak nemáte dostatok vody na naplnenie fľaše, môžete ju zavesiť nad oheň pomocou lana, aby sa plamene dotýkali dna. Ak neviete založiť oheň, nechajte vodu v priehľadnej nádobe na slnku, ktoré tiež dokáže zabiť baktérie.

Ďalším spôsobom čistenia vody je použitie prenosných filtrov alebo čistiacich tabliet. Tablety používajú na úpravu vody buď jód alebo chlór. Vždy sa pred použitím uistite, že nie ste alergický. 

Filtrovanie vody v prírode pomocou prenosného filtra

Zdroje: J. Wiseman - SAS príručka ako prežiť, P. Darman - Ako prežiť v extrémnych podmienkach

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia