Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 6. júl 2021
Prečo nie je puzdro ako puzdro? Rozhoduje materiál

Dnes sa zameriame na samotné materiály puzdier a povieme si v čom sú ich výhody či nevýhody. A prečo na materiály? Pretože práve materiál rozhoduje nie len o komforte nosenia a bezpečnosti, ale aj o efektívnosti použitia v prípade krízovej situácie.

Vítam vás pri ďalšom článku, ktorý vám pomôže pri výbere správneho puzdra pre vašu zbraň. V prvom článku sme si spravili krátke intro do sveta puzdier (https://www.waragod.sk/blog-vybavenie/ako-vybrat-spravne-puzdro-na-zbran-zaciname.../) a v druhom sme si odpovedali na 3 otázky, nad ktorými je dobré sa zamyslieť pred samotným výberom puzdra (https://www.waragod.sk/blog-vybavenie/3-otazky-pred-samotnym-vyberom-spravneho-puzdra/).

Dnes sa zameriame na samotné materiály puzdier a povieme si v čom sú ich výhody či nevýhody. A prečo na materiály? Pretože práve materiál rozhoduje nie len o komforte nosenia a bezpečnosti, ale aj o efektívnosti použitia v prípade krízovej situácie. V neposlednom rade má aj veľký vplyv na samotnú ochranu zbrane. Na našom trhu sa najčastejšie môžete stretnúť s puzdrami vyrobenými z nylonu, kydexu, kože, plastu či kombináciou niektorých z týchto materiálov.

Kydexové puzdra – fenomén posledných rokov

Ako vznikol kydex?

Prvýkrát bol vyrobený v roku 1965, kedy ho predstavila chemická spoločnosť Rohm and Haas. Primárne bol tento materiál určený na použitie v interiéroch lietadiel. Netrvalo dlho a kydex našiel široké uplatnenie v predmetoch každodenného života. V roku 1987 produktovú radu Kydex prevzala spoločnosť Kydex, LLC, ktorá materiál vyrába v Bloomsburgu v americkej Pennsylvánii. Spoločnosť je teraz súčasťou skupiny SEKISUI SPI.

Čo je to teda kydex?

Technicky je Kydex zliatina plastov extrudovaná zo špeciálnej zmesi akrylového PVC (polyvinylchloridu). Je to termoplastický materiál, ktorý po zahriatí zmäkne, ale nestráca svoju formu a ľahko sa tvaruje. Ide o kompozitný materiál, ktorý z akrylu získava pevnosť a tvárnosť, z PVC potom húževnatosť a odolnosť voči mnohým chemikáliám. Vďaka svojej relatívne veľkej tvrdosti („R“ 90 podľa Rockwellovi stupnice tvrdosti) a zrnitému povrchu je oderu odolný a vykazuje vysokú odolnosť voči nárazom a samotnému poškriabaniu. Je teplotne stály, dobre tvarovateľný ťahom aj lisovaním. Jeho veľká výhoda je aj v druhotnom spracovaní, ľahko sa brúsi a dá sa do neho bez problémov vŕtať. V bežných podmienkach sa vlastnosti kydexu nemenia (nerozťahuje sa a ani nezmenšuje), čo z neho robí ideálny materiál na samosvorné puzdrá. Dnes ponúka Kydex pestré možnosti vzorov.

Výhody kydexových puzdier

  • Ľahko sa čistia
  • Chemicky stále
  • Oderuodolné
  • Vodeodolné
  • Mrazuvzdorné
  • Tvarovo stále
  • Personalizácia puzdra (farba, logo,...)

Nevýhody kydexových puzdier

  • Pri vnútornom nosení nie sú moc komfortné – sú tvrdé (je to viac o zvyku)
  • Môže poškriabať zbraň
  • Jedno puzdro = jedna zbraň
  • Je “hlučné“

Nylonové puzdra – univerzálnosť nadovšetko?

Nylonové puzdrá v komunite strelcov majú tendenciu pomyselne zaostávať za puzdrami z kydexu a kože. Avšak kvalitné nylonové puzdra poskytujú špecifické vlastnosti, pre ktoré stoja určite za zváženie...

Ako vznikol nylon?

Prvýkrát sa Nylon objavil v roku 1930 v laboratóriu firmy DuPont v USA. Nylon bol pôvodne obchodné označenie polyamidu 6.6, ale neskôr sa týmto názvom začala označovať celá skupina polymérov.

Čo je to nylon?

V podstate je to syntetické vlákno založené na polyamidoch - makromolekulách, ktoré sa nekonečne opakujú. Vyrobené je z uhlia, vody a vzduchu. Dôležitým znakom nylonu je termoplasticita – schopnosť tavenia vlákien. To umožňuje zdanlivo nekonečné možnosti tvarov a veľkostí. Je to materiál, ktorý sa využíva v mnohých oblastiach. Vzhľadom k neustálemu vývoju bol nylon v posledných rokoch značne vylepšený. Po pridaní ďalších vlákien do zmesí ako bavlna, polyester, spandex vznikla Cordura. Cordura je vysoko kvalitný materiál, ktorý zvyšuje tvarovú stálosť. Dnes sa pri puzdrách z nylonu najčastejšie stretávame s 3 typmi, ktoré nie sú rozdielne len v hrúbke a v pevnosti peny, ale aj v type a kvalite vrchného materiálu:

1. Základný nylon

U týchto výrobkov sa zväčša jedná o ten najzakladanejší druh nylonu. Býva veľmi jednoduchý. Je síce funkčný z pohľadu ochrany zbrane no z pohľadu efektívnosti a na celodenné nosenie nie je úplne ideálny. Jeho výhodou je nízka cena. Najčastejšie sa kupuje k lacnejším plynovkám.

2. Klasický nylon

Puzdrá sú vyrobené prevažne z Cordura 1000, ktorá je v podstate ako vrchná vrstva. Majú odolnú a hustú penu v strede, ktorá je uzavretá mäkkým priedušným nylonom. Zväčša majú “sendvičový“ charakter a po vypuzdrení sa puzdro pritlačí o telo. Ťažšie sa potom zapuzdruje. 

3. Kombinovaný nylon

Dnes môžeme nájsť aj puzdrá z tzv. kombinovaného nylonu označovaného aj ako prémiový nylon. V podstate sa jedná o spojenie nylonu, kože a plastu. Spojením týchto materiálov si puzdrá dokážu zachovať svoj tvar, čo v praxi znamená, že umožňujú ľahšie a rýchlejšie zapuzdrenie. Navyše ponúkajú aj integrovanú plastovú vodiacu lištu na ochranu mieridiel. Tieto puzdrá sa “snažia“ spojiť pohodlie kože a pevnosť kydexu.

Výhody nylonových puzdier:

  • Cenovo prijateľné
  • Ľahké
  • Univerzálne (niektoré typy viete použiť na viacero zbraní; niektoré typy viete použiť ako na vnútorné tak aj na vonkajšie nosenie)
  • Bez údržbové
  • Teplotne stále
  • Priedušné a prispôsobivé – komfortnejšie na nosenie
  • Kombinácia možností (strihy, tvary,...)

Nevýhody nylonových puzdier:

  • Zväčša sú nevystužené – tvarovo nestále
  • Nedajú sa moc personalizovať, zväčša sú len v čiernej farbe.

Kožené puzdra – nikdy nestarnúca klasika

Estetika, elegancia, prírodný materiál overený rokmi... To sú kožené puzdra.

História kožených puzdier

So vznikom prvých zbraní, vznikli aj prvé puzdrá – z kože. Od vzniku puzdier je hovädzia koža primárnym materiálom pre ich výrobu. V tých časoch to bol jediný dostupný materiál na výrobu puzdier a dodnes je veľmi žiadaný. Dnes je už možné kožené puzdra celkom pekne personalizovať. Ponúkajú širokú škálu možností od kontrastného šitia, razenia iniciálov alebo farbenia samotných hrán. Pre zvýšenú ochranu zbrane býva aj možnosť semišovej podšívky.

Koža – rokmi preverený materiál

Koža ako materiál má vynikajúce vlastnosti a zabezpečuje vysoký komfort a trvácnosť. Sú vyrábané zväčša ručne a samotný proces výroby je o niečo zložitejší ako u puzdier z predchádzajúcich materiálov. Výrobný proces je náročný pretože sa skladá z viacerých častí ako rezanie kože, vytvarovanie, sušenie, farbenie, nastavenie a vyhladenie. Samozrejme nie je koža ako koža a dnes sa pri puzdrách môžete najčastejšie stretnúť s 3 typmi:

1. Základná - štiepaná koža

Puzdrá sú vyrobené z tvrdej štiepanej kože, ktorá je k dispozícii najčastejšie v čiernej farbe. Táto rada puzdier je určená pre tých, ktorí hľadajú lacné funkčné puzdro. Tento typ má len základné konštrukčné požiadavky.

2. Semiš

Puzdrá sú vyrobené z príjemného mäkkého semišu v kombinácii s tvrdou kožou, ktorá sa používa na spevnenie najdôležitejších častí puzdra, ako sú bezpečnostné popruhy, pútka na opasok a horná časť puzdier. Tento druh kože je veľmi pohodlný pre nosenie spôsobom IWB a dáva puzdrám pekný vzhľad. Veľkou nevýhodou je však vysoká starostlivosť.

3. Klasická koža

Puzdrá z klasickej kože bývajú vyrobené z prvotriednej kože. Niekedy je táto koža už farbená a lakovaná v koželužniach, takže ich výrobcovia len ručne vytvarujú a zošijú. A niekedy ide aj tento výrobný proces za výrobcom. Veľmi dôležitá je hrúbka samotnej kože.

Výhody kožených puzdier:

  • Estetické a elegantné
  • Komfortné nosenie (prírodný materiál)
  • Tvarovo stále (nie dlhodobo)
  • Personalizácia
  • Kombinácia možností (strihy, tvary,...)

Nevýhody kožených puzdier:

  • Cena (líši sa v závislosti na kvalite, hrúbke kože a spracovania)
  • Značná starostlivosť
  • Pasívna retencia
  • Pomalšie tasenie v porovnaní s kydexom

(prelink na ponuku Vášho tovaru s koženými puzdrami)

Hybridné puzdra – spojenie najlepšieho s najlepším?

Pomyselnú medzeru medzi jednotlivými materiálmi vypĺňajú tzv. hybridné puzdra. Najčastejšie ide o spojenie kože a kydexu. Napr. kožená platforma s kydexovým puzdrom. Taktiež táto kombinácia má svoje výhody a nevýhody vyplývajúce z už vyššie zmieneného.

Bernyho rada na záver

Každé puzdro má svoje výhody a nevýhody. Ale základným atribútom je, aby Vám vyhovovalo. Vašim požiadavkám. Potom je to už viac menej o zvyku... Sám používam a kombinujem 2 -3 puzdra, podľa situácie a požiadaviek. Každopádne, každá vec, na ktorú sa chcete 100% spoľahnúť, si vyžaduje občas starostlivosť. Údržbu. Či už sa jedná len o vyčistenie alebo len dotiahnutie skrutiek... Nepodceňujte výber puzdra. Pretože puzdro vám zabezpečia to, že nájdete všetko tam, kde to má byť. Nezabudnite, že najlepšia “obrana“ je v každej krízovej situácii je prevencia!

Berny

Mojim cieľom je predávať vedomosti a skúsenosti, ktoré človek potrebuje nie len na potulkách v prírode ale aj v bežnom živote. Mojou úlohou je šíriť osvetu o zodpovednosti a bezpečnosti nie len za seba, ale aj za naše okolie. Mojou ideou je, že život je príliš krátky nato, aby sme robili veci, ktoré nás nebavia a preto pomáham ľuďom v dnešnom uponáhľanom svete nájsť nielen čaro a krásu prírody a našej bohatej histórie, ale aj posúvať ich limity.

 

 

Zo série o puzdrach na zbrane

  1. Ako vybrať správne puzdro na zbraň? Začíname
  2. 3 otázky pred samotným výberom správneho puzdra
  3. Prečo nie je puzdro ako puzdro? Rozhoduje materiál
  4. Puzdra na skryté nosenie. 6 +1 rád ako vybrať to správne
  5. Nosenie zbrane v taške. Áno či nie?
 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia