Kategórie
 
 
 
 
 
Utorok, 25. január 2022
12 zaujímavostí o vlajkách

Možno si myslíte, že o vlajkách neexistuje množstvo faktov a používajú sa len na identifikáciu a reprezentovanie krajiny. No nie je to tak. Zaujímavosti, ktoré vlajky ukrývajú, nie sú len o farbách, tvaroch a vzoroch. Zamysleli ste sa niekedy, prečo sa vlastne vlajky vyrábajú určitým spôsobom? Viete čo je to vexikológia? Ak vás to zaujíma a chcete vedieť viac, prečítajte si 12 prekvapujúcich faktov o svetových vlajkách.

1. Atypická vlajka Nepálu

Vlajka krajiny Nepál je naozaj jedinečná. To čo ju robí unikátnou, je práve fakt, že ako jediná vlajka na svete nemá štvoruholníkový tvar. Vlajka pozostáva z dvoch trojuholníkových tvarov, ktoré sú naskladané na seba, a tým tvoria vlajku. Okrem pozoruhodného tvaru, má vlajka aj symboliku vo svojich farbách. Jej karmínovo červené pozadie predstavuje statočnosť a modrý pás, lemujúci samotnú vlajku, symbolizuje mier. V každom trojuholníku sa nachádzajú 2 symboly polmesiaca a slnka. Táto vlajka bola oficiálne vytvorená v roku 1962.

Vlajka Nepálu


2. Najstaršia vlajka na svete

Krajiny používajú vlajky na svoju reprezentáciu už niekoľko rokov, no s rozvojom krajín sa vždy menia. Dánsko je však výnimkou. Má totiž najstaršiu vlajku na svete, ktorej dizajn bol vytvorený v roku 1219. Prvýkrát však bola oficiálne použitá až v roku 1625 a zostala slúžiť krajine až dodnes. Vlajka obsahuje červené pozadie s jediným vodorovným bielym pruhom cez stred vlajky. V Dánsku je vlajka známa tiež pod názvom „Dannebrog“ , čo v preklade znamená „Dánska látka“.
 

dánska vlajka

3. Jediné vlajky so štvorcovým tvarom

Na svete môžeme nájsť len dve vlajky, ktoré majú netradičný štvorcový tvar. Jednou z nich je vlajka Švajčiarska. Často je zamieňaná s lekárskou vlajkou používanou Červeným krížom. Vlajku s červeným štvorcom a bielym krížom uprostred začalo Švajčiarsko oficiálne používať od roku 1889. Druhá krajina, ktorá použila na svoju vlajku netradičný štvorcový tvar je Vatikán.

Vlajka Vatikánu je z polovice žltá alebo zlatá a z polovice biela. Na bielom segmente, ktorý je umiestnený na pravej strane vlajky sa nachádza znak Vatikánu. Oficiálne uznanou bola táto vlajka v roku 1929. Zaujímavosťou je, že so všetkých 193 štátnych vlajok sveta sú odlišné iba tri vlajky. Okrem Švajčiarska a Vatikánu je ním už vyššie uvedený Nepál.
 

švajčiarska vlajka vlajka Vatikánu

4. Symbol kríža 

So symbolom kríža sa môžete stretnúť na mnohých vlajkách vo svete. Často sú spájané s náboženstvom, ktoré reprezentuje kresťanstvo. Tento symbol môžete vidieť napríklad na vlajke Anglicka, Gruzínska, Nórska Švédska či Dánska. Pre škandinávske krajiny je typické zobrazenie severského kríža, ktorý tiež predstavuje kresťanstvo. Na znázornenie kresťanstva sa používali aj iné symboly, no najčastejšie sa používal práve typický kríž.
 

5. Farby a história krajiny

Väčšina vlajok sveta používa veľmi podobné farby, často sú to základné farby - červená, modrá a žltá, no nájdu sa aj jedinečné farby, ktoré nie sú veľmi typické. Súvis farieb má často historický základ krajiny. Ukážeme si preto niekoľko významov farieb, ktoré sú najčastejšie používané na reprezentovanie krajiny.

Červená

Červená farba býva často spájaná s negatívnymi udalosťami, a práve na vlajkách predstavuje práve túto emóciu, aj kvôli historickému kontextu. Napríklad Portugalsko používa červenú farbu ako symbol na označenie krvi stratenej v boji o zachránenie svojej krajiny, zatiaľ čo krajina Maroko používa túto farbu na vyjadrenie statočnostisily ľudí v ich krajine. Obe krajiny touto farbou naznačujú utrpenie, ktoré v minulosti ich občania prežívali.

Modrá

Niektorí z vás si možno myslia, že modrá by mohla na vlajkách predstavovať oblohu alebo oceán. Niekedy to tak môže byť, ale použitie modrej farby môže mať aj hlbší význam. Môže symbolizovať slobodu a mier.

Žltá alebo zlatá

Počas celej histórie používania sa žltá alebo zlatá farba využívala na označenie bohatstva alebo dobrej energie, pretože táto farba bola často spájaná so slnkom.

Zelená

Vo väčšine vlajok zelená farba predstavuje bohatú prírodu krajiny alebo jej poľnohospodárstvo. Túto farbu však používajú krajiny na vyjadrenie ako symbol nádeje a mladosti.

Čierna

Táto farba nie je tak často používaná, ale ak áno, môže sa použiť ako symbol etnického dedičstva, porážky nepriateľov alebo odhodlania krajiny. Môže byť tiež použitá ako symbol smrti a smútku.
 

6. Najfarebnejšia vlajka sveta

Aj keď existuje veľa svetových vlajok, ktoré zahŕňajú širokú škálu farieb, krajina, ktorá použila najviac farieb vo svojej vlajke je jednoznačne vlajka Belize. Vlajka má celkovo 12 farieb, čo z nej robí najfarebnejšiu vlajku na svete. Na vlajke je použitá modrá farba s bielym kruhom v strede, ktorý obsahuje erb krajiny. Cez hornú a spodnú časť vlajky sú umiestnené červené pásy.
 

Vlajka Belize
 

7. Symboly slnka, hviezd, mesiaca... 

Každý použitý symbol na vlajke vyjadruje určitý špecifický význam o danej krajine. Existuje však aj niekoľko univerzálnych symbolov, ktoré sú používané na vlajkách naprieč krajinami. Medzi univerzálne symboly, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na vlajkách sú zvyčajne slnko, mesiac, hviezdy, trojuholníky, štvorce či kríž. Ako príklad môžeme uviesť Japonsko, ktoré je známe ako „krajina vychádzajúceho slnka“, a preto má v strede svojej vlajky kruhový tvar, ktorý predstavuje slnko.
 

8. Vlajky a zvieratá

Okrem špecifických farieb zvyknú krajiny používať na svoje vlajky aj zvieratá. Niektoré krajiny používajú na vlajkách svoje národné vtáky, aby tak odrážali dedičstvo svojich krajín. Napríklad, vlajka Ekvádoru použila ako symbol zvieraťa vtáka z Ánd, nazývaného kondor. Iné krajiny zobrazujú na vlajkách aj divoké zvieratá, ako sú levy a iné šelmy, ktoré predstavujú odvahu a silu krajiny. Existujú aj krajiny, ktoré používajú fiktívne zvieratá, napríklad vlajka Walesu, na ktorej je drak a vlajka Albánska, na ktorej je dvojhlavý orol.
 

Vlajka Ekvádoru
 

9. Členenie vlajok podľa farebných skupín

Aj keď považujeme každú svetovú vlajku za jedinečnú svojimi vzormi a farbami, existujú určité konzistentné vzory a farby, v ktorých môžeme vidieť prepojenie v jednotlivých krajinách. Napríklad krajiny, ktoré sa vyznačujú islamským vierovyznaním, často vo svojich vlajkách používajú hviezdy a polmesiac na vyjadrenie úcty k svojmu náboženskému presvedčeniu. Okrem toho však existuje viac prepojení. Poznáme tri hlavné kategórie, ktoré sa používajú na zoskupenie krajín podľa využitia farieb a symbolov na vlajkách.

Pan-slovanské farby

Krajiny s pan-slovanskými farbami vo vlajkách používajú červenú, bielu a modrú farbu a nachádzajú sa vo Východnej Európe. Kedysi tieto krajiny zjednotil Sovietsky zväz, no od získania nezávislosti si vytvorili vlastné vlajky v rovnakých farbách. Medzi tieto krajiny patrí Chorvátsko, Česko, Rusko, Srbsko, Slovensko a Slovinsko.

Pan-africké farby

Pan-africké farby - červená, žltá a zelená farba vychádzajú z aftrickej kultúry. Krajiny v tejto kategórii sú Benin, Kamerun, Konžská republika, Etiópia, Ghana, Guinea, Guyana, Mali, Mozambik, Senegal, Togo, Zambia a Zimbabwe.

Pan-arabské farby

Sú využívané krajinami, ktoré vo svojich vlajkách používajú iba bielu, červenú, zelenú a čiernu farbu. Tieto krajiny sa zvyčajne nachádzajú na Blízkom východe a sú to Irak, Jordánsko, Kuvajt, Sudán, Sýria, Spojené arabské emiráty a Západná Sahara.
 

10. Najvzácnejšia farba na vlajkách

Najvzácnejšia farba, ktorú možno nájsť na vlajke, je fialová. Zaujímavosťou je, že sa používa len na dvoch vlajkách sveta, a to na vlajke Nikaraguy a vlajke Dominiky. Práve fialová farba často predstavuje kráľovskú hodnosť alebo bohatstvo krajiny, takže je prekvapujúce, že nebola využívaná na viacerých vlajkách sveta.

Dôvodom, prečo sú to jediné dve krajiny, ktoré používajú túto farbu, je to, že fialové farbivo bolo v histórii vždy drahé a ťažko dostupné. Obe vlajky boli vyrobené až koncom 19. storočia, čo znamená, že prístup k farbivám by bol oveľa jednoduchší ako pred stovkami rokov, keď bola navrhnutá väčšina ostatných vlajok. To znamenalo, že obe krajiny mohli použiť farbu za nižšie náklady a menej práce.

Vlajka Dominiky
 

11. Čo je to vexikológia?

Vedeli ste, že existuje veda, ktorá sa zaoberá štúdiom vlajok a jej súvisiacich emblémov? Táto veda pod názvom vexikológia sa zaoberá výskumom vlajok všetkých druhov, moderných aj historických. Vytvára súbor do praxe pre budúce návrhy a používanie vlajok, a tiež súbor teórie vývoja vlajok.

Vexilológia sa snaží pochopiť a vysvetliť dôležitú úlohu, ktorú zohrávajú vlajky v modernom svete. Slovo vexilológia je odvodené z latinského výrazu - vexillum, ktorý Rimania používali na označenie druhu štandardu s látkou zavesenou na vodorovnom brvne na tyči. V klasických jazykoch je to najbližší ekvivalent toho, čo dnes nazývame vlajkou.

12. Pirátska vlajka - Jolly Roger

Posledný, a zároveň najzaujímavejší fakt, ktorý si spomenieme v tomto článku je o jedinečnej vlajke s názvom Jolly Roger, ktorá pozostáva z bielej lebky a prekrížených kostí na čiernom pozadí. Stala sa nezameniteľným symbolom pirátov. Táto vlajka sa vystavuje v zábavných parkoch, tematických reštauráciách a dokonca aj v domácnostiach. Väčšina ľudí si Jolly Roger okamžite spojí s námornými pirátmi.

Pirátska vlajka, lebka s mečmi

 

Vlajka pochádza zo 17. storočia. Približne v tom čase bolo vidieť pirátske lode s vlajkou, ktorá je teraz ikonou. Medzi slávnych pirátskych kapitánov, ktorí vyvesili vlajku Jolly Roger, patria Black Sam Bellamy, Francis Spriggs, Bartholomew Roberts, John Taylor a Edward England.Hlavnou funkciou je odstrašenie.

Existuje dôvod, prečo vlajka Jolly Roger vyzerá tak strašidelne: mala odradiť od útokov. Pirátske lode boli často napadnuté, vládnym námorníctvom alebo inými pirátmi. Aby sa zabránilo napadnutiu ich lodí, kapitáni pirátov vyvesili vlajku Jolly Roger.

 pirátska vlajka na stožiari lode

Historici veria, že čierne pozadie vlajky Jolly Roger bolo varovaním, aby ste sa vzdali. Predtým, ako bola vlajka Jolly Roger vynájdená a zobrazená na pirátskych lodiach, kapitáni často vyvesovali biele alebo čierne vlajky. Na znak súhlasu s kapituláciou bola vyvesená biela vlajka.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, pirátske lode nemali vždy vlajku Jolly Roger. Piráti ako zlodeji mora nechceli svoje obete vystrašiť. Preto držali Jolly Roger dole, keď sa plavili ďaleko obchodných lodí. Keď boli dostatočne blízko na útok, pirátske lode vztýčili vlajku Jolly Roger.

V šúčasnosti existuje niekoľko farebných verzií tejto vlajky. V priebehu niekoľkých storočí piráti navrhli desiatky vlajok Jolly Roger.

 

Pridať komentár:

...

Pridať reakciu na komentár:

... Zrušiť
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia